Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις και εφορία


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ακούσει ότι κάποιες αποδείξεις αφαιρούνται από το φορολογητέο εισόδημά σου κι έτσι πληρώνεις λιγότερα.

  • Είναι έτσι όπως τα λέω?
  • Τι είδους αποδείξεις να μην πετάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 619
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έτσι είναι.

Λογικά ρωτάς για το νέο έτος μιας και για το τρέχον δεν προλαβαίνεις να μαζέψεις κάτι. Για το 2010, δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα ποιες θα εκπίπτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι.

Λογικά ρωτάς για το νέο έτος μιας και για το τρέχον δεν προλαβαίνεις να μαζέψεις κάτι. Για το 2010, δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα ποιες θα εκπίπτουν.

 

Καταρχάς δεν ξέρω τι σημαίνει ότι θα εκπίπτουν αλλά υποθέτω πως θα είναι τα είδη που συνυπολογίζονται. Γενικά το είχα υπόψιν μου και έχω πολλές αποδείξεις.

Από κομμωτήρια,ηλεκτρονικά, ρούχα και οτιδήποτε. Ποιες να κρατήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρουν ούτε και αυτοί οι ίδιοι τι ακριβώς θα εφαρμόσουν τελικά, παίζουν διάφορα σενάρια. Οπότε νομίζω καλό θα είναι να κρατάμε από 1/1 όλες τις αποδείξεις, μέχρι να ανακοινωθεί ποιές θα είναι χρήσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://kefaloniapress.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=9235&Itemid=44

 

 

Τι εκπίπτει σήμερα

 

Με το σημερινό καθεστώς αναγνωρίζεται σε κάθε νοικοκυριό (φορολογική δήλωση) ποσό δαπανών με αποδείξεις έως και 20.000 ευρώ. Από αυτό το ποσό το 40% αφαιρείται από το εισόδημα. Με βάση τα παραπάνω, το μέγιστο ποσό που μπορεί να εκπέσει από το εισόδημα των φορολογούμενων είναι 8.000 ευρώ και η μέγιστη έκπτωση φόρου φθάνει- ανάλογα με το ύψος του εισοδήματος κάθε φορολογούμενου- τα 3.200 ευρώ. Για παράδειγμα, αν ένας φορολογούμενος συγκεντρώσει αποδείξεις από ταβέρνες, κομμωτήρια και συντήρηση κατοικίας ύψους 3.000 ευρώ, θα εκπέσει από το φορολογητέο εισόδημά του το 40% της δαπάνης, δηλαδή 1.200 ευρώ. Αν ο συγκεκριμένος φορολογούμενος έχει εισόδημα 25.000 ευρώ, τότε αντί για 3.250 ευρώ θα καταβάλει φόρο 2.950, δηλαδή 300 ευρώ λιγότερο.

 

πηγή "www.axiaplus.gr"

 

ή αλλιώς άρθρο 8 του 2238/1994 (ΚΦΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδειγμα λογικα δεν ειναι πραγματικο ετσι; 3000 ευρω φορο ειναι υπερογκο ποσο. Εγω φετος, αντι να δωσω πηρα 125 ευρω. Επρεπε να κρατουσαμε και τις αποδειξεις απο τα σουπερμαρκετ. Μ.Ο καθε μηνα ξοδευω κοντα στα 400-500 ευρω! Σημερα εκανα τη μεγαλυτερη αγορα μου στα 260 ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδειγμα λογικα δεν ειναι πραγματικο ετσι; 3000 ευρω φορο ειναι υπερογκο ποσο [...]

Πραγματικό είναι. Δεν έκατσα να το υπολογίσω αλλά αν έχεις 25000 μεικτά, κάπου κει θα πηγαίνει ο φόρος. Δηλ. αν έχεις ΙΚΑ, κάθε μήνα θα χεις ~200-250€ παρακράτηση φόρου ώστε στη τέλος να μη σου ρθει όλος μαζί. Συν ότι μέσω της παρακράτησης γλυτώνεις ένα 3% αν θυμάμαι καλά.

Επίσης οι αποδείξεις super market δεν εκπίπτουν για το 2009.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...