Προς το περιεχόμενο

STEAM - Προσφορές


godlike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

^^ Αυτό. Υπάρχει πλέον σοβαρό θέμα με το που καταλήγουν όλα αυτά τα κουτιά, κουτάκι, special/collector's σε μέγεθος κουβά κλπ.

Και επιπλέον, εδώ και καιρό κατέληξα πως δε χρειάζεται να παίξω ένα παιχνίδι μόλις βγει. Και συνεπώς έχω πετύχει και αγοράσει πολύ καλούς τίτλους σε προσφορές με μονοψήφια τιμή :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Και επιπλέον, εδώ και καιρό κατέληξα πως δε χρειάζεται να παίξω ένα παιχνίδι μόλις βγει. Και συνεπώς έχω πετύχει και αγοράσει πολύ καλούς τίτλους σε προσφορές με μονοψήφια τιμή :-D

 

+αυτό... orange box 9.99 (καλά εκεί παρά άργησα, αλλά το είχα πειρατικό σε pc και 360 και το έπαιξα όταν το αγόρασα), bioshock, overlord 2... όλα σε ευκαιρίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι αν κλείσουν ποτέ αυτά τα ψηφιακά καταστήματα τι γίνετε με τα game που έχεις αγοράσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εμένα αυτό με ανησυχούσε στις αρχές του Steam -γιατί δεν ήμουν σίγουρος πως θα έπιανε κάτι τέτοιο ή θα το εμπιστευόταν ο κόσμος. Πλέον, νομίζω ότι το ενδεχόμενο να κλείσει είναι πολύ απίθανο, αλλά ακόμα και έτσι, θα υπάρξει περίοδος για να κατεβάσεις τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει και προφανώς τρόπος για να μπορείς να τα ενεργοποιήσεις και να παίζεις εκτός steam/άλλου παρόχου ψηφιακού gaming.

 

Δηλαδή, προς το παρόν υποθέτω ότι κάτι τέτοιο ή παρόμοιο θα συμβεί σε εκείνη την περίπτωση, και ελπίζω να μην πέφτω πολύ έξω. Πάντως, την ανασφάλεια που είχα πριν μερικά χρόνια σε σχέση με αυτές τις αγορές, την έχω ξεπεράσει εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τα Σαβ/ακα στο steam βγαινουν προσφορες και καθε τεταρτες!

Το μονο θεμα ειναι αν κλεισει καποτε τι γινεται με τα παιχνιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο που το κατάλαβα αυτές τις μέρες. Για δύο μέρες λόγο κάποιον έργων που έκανε ο Ποτε στις καλωδιώσεις είχα μείνει χωρίς internet. Ολά τα games που παίζω αυτό τον καιρό είναι μέσω steam και φυσικά για δύο μέρες είχα μείνει να κοιτάω το steam client να προσπαθεί να κάνει update... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

^^^

Αν κόψω την σύνδεσή μου στο internet (βγάλω το καλώδιο ή απενεργοποιήσω τη σχετική σύνδεση δικτύου από τα windows), το steam ξεκινώντας μου δίνει την επιλογή για offline mode. Το οποίο δουλεύει μια χαρά με το περιορισμό βέβαια ότι δεν μπορώ να παίξω multiplayer online ή να αποθηκεύσω σε cloud το status από κάποιο παιχνίδι που το υποστηρίζει.

Αλλά πχ Half life 2 και Braid που δοκίμασα -μόλις τώρα- παίζουν μια χαρά.

 

Σε μένα ήταν αρκετό να έχω (που το έχω εξ'αρχης δηλαδή) μη τσεκαρισμένο το "Don't save account credentials on this computer".

 

Οι επίσημες οδηγίες/πληροφορίες για το offline mode είναι εδώ:

Offline mode - Steam Support

 

---------- Προσθήκη στις 21:15 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:30 ----------

 

Στα 2 € στο Steam όλο το πακετάκι του κλασσικού XCOM (UFO: Enemy Unknown aka X-COM: UFO Defense :-), X-COM: Terror from the Deep, X-COM: Apocalypse, X-COM: Interceptor και X-COM: Enforcer).

 

Στο GOG, άρχισαν να διανέμουν και τίτλους της Activision. Στα $6 το (πρώτο) Gabriel Knight - Sins of the Fathers, από τα πιο ξεχωριστά adventures της Sierra και της σεναριογράφου Jane Jensen. Η σειρά των Gabriel Knight έχει 3 τίτλους συνολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όπως λέμε τα καλά του digital distribution, έτσι πιστεύω ότι πρέπει να λέμε και τα κακά. Το λανσάρισμα του ευρωπαϊκού Direct2Drive λοιπόν, με τις εξωφρενικές τιμές και την ισοτιμία ευρώ - δολαρίου στο 1:1, είναι κάτι που με έχει προβληματίσει σε μεγάλο βαθμό. Εντάξει, οι προσφορές του EA Store και του Steam στην Αγγλία που δεν υφίστανται στην Ελλάδαας πούμε ότι πάνε στα κομμάτια. Πολιτική του εκάστοτε καταστήματος και εταιρείας να διαθέτει τα παιχνίδια του σε όσες χώρες θέλει.

 

Αλλά το να προσφέρει ψηφιακά αγαθά σε διαφορετική τιμή σε δύο χώρες της Ε.Ε. (Αγγλία και Ελλάδα στη συγκεκριμένη περίπτωση) νομίζω πως είναι ανεπίτρεπτο και απαράδεκτο. Και πριν το D2D το έχει κάνει και κατά συρροή το Steam με πακετάκια που λ.χ. Αγγλία κοστίζουν £9,99 και Ελλάδα έρχονται στα 19,99€.

 

Απλές σκέψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτούσα λίγο μήπως αγοράσω το Dawn of War 2 μιας και μ' έχει πιάσει η νοσταλγία μου για τα RTS Games και σκόνταψα πάνω σε αυτή την προσφορά

http://store.steampowered.com/sub/2539/

 

Βλέπω καλά ή με γελούν τα μάτια μου? Δίνει 18 παιχνίδια με ένα πενηντάρικο?

 

Είναι βέβαια ψιλοαρχαία και τα 2 που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον κατά βάση είναι το τελευταίο Company of Heroes και το Dawn of War 2 οπότε αντί να δώσω

55€ γι' αυτά τα 2, προτιμώ να τα σκάσω και να πάρω όλο το πακέτο.

 

Αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...