Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Kubuntu 9.10 και wifi.


Twisted_Wicked

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχουμε και λεμε.Περασα χτες στο laptop της κοπελας μου kubuntu 9.10 δοκιμαστικα.Ολα λειτουργουν κανονικοτατα,εκτος απο το wifi.Βλεπει κανονικα τα διαθεσιμα δικτυα αλλα ειτε απλα δεν συνδεεται ειτε απλα συνδεεται αλλα σερνεται η ταχυτητα.

Δοκιμασα unsecured το δικτυο-τα ιδια.

Ξηλωσα network manager και περασα wicd με wext driver-τα ιδια.

Εριξα μια ματια στο ksystemlog και καθε φορα που παει να συνδεθει βγαζει καθε τοσο το εξης

 

ath5k phy0 : noise floor calibration timeout (2462Mhz)

 

Να σημειωθει οτι με lan cable συνδεεται κανονικα και εχουν γινει ολα τα updates.Καμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παθει και γω κατι τετοιο και νομιζα οτι εφταιγε τo UBUNTu!Πηγαινε στο royter σου και αλλαξε το Wireless Network Mode: σε mixed

και Wireless Channel:βαλτο απο 7 μεχρι 11-2.462 ghz και θα ειναι οκ!

Αν δεν κανω λαθος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο συγκεκριμενο καναλι η απλα οποιοδηποτε εκτος απο το 11;Ειναι αλλα 5 win pc με το ιδιο καναλι και δεν εχουν κανενα προβλημα...Η αλλαγη καναλιου δεν θα επηρεασει τα αλλα pc ετσι;Δεν εχω καμια ορεξη να τα ξανασεταρω βραδιατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Καποιο συγκεκριμενο καναλι η απλα οποιοδηποτε εκτος απο το 11;Ειναι αλλα 5 win pc με το ιδιο καναλι και δεν εχουν κανενα προβλημα...Η αλλαγη καναλιου δεν θα επηρεασει τα αλλα pc ετσι;Δεν εχω καμια ορεξη να τα ξανασεταρω βραδιατικα.

Oχι,κανονικα θα συνδεθουνε τα winpc.

 

και στην περιπτωση που δημιουργουσε προβλημα το συγκεκριμενο,προφανως θα επανεφερες το 11,μια και μιλαμε για 5 pc εναντι 1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...