Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με boot στα linux


gian_90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω ενα προβλημα οταν προσπαθω να μπω στα linux.Καταρχας ο σκληρος μου ειναι χωρισμενος σε windowsxp και σε ubuntu.Οταν επιλεγω τα linux αρχιζει να φορτωνει αλλα σε καποια στιγμη κανει checking disks και στο 3/100 με μεταφερει σε μια μαυρη οθονη που λεει error reading και run fsck manually και μετα κονσολα που επιτρεπεται να γραψω εντολες.Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα οταν κανω restart χωρις να εχω βαλει τον φορτιστη μπαταριας φορτωνει κανονικα αλλα εκει που θα επρεπε να μου βγαλει την οθονη για να βαλω κωδικους μου βγαζει μια μαυρη οθονη που τρεχει καποιες εντολες και μετα μου λεει.could not start the x server(your graphical environment) due to some internal error.και μετα κονσολα που μου ζηταει εκει κωδικους.

Επισης να αναφερω οτι και στα windows δεν μπαινει(αν και μπορουσα να μπω στα αρχεια μου μεσω linux) αλλα δεν με νοιαζει τοσο γιατι σε linux δουλευα τελευταια.

Ειχα κανει partition πριν καμια βδομαδα και ειχα μεγαλωσει την χωρητικοτητα στα linux και σημερα δημιουργηθηκε το προβλημα.

Οποιος εχει καποια ιδεα ας πει.

Οπως καταλαβατε με partition, linux ειμαι λιγο αρχαριος.

Ευχαριστω πολυ!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Είναι το linux

 

2) Με ubuntu live cd, μπουτάρεις κανονικά?

 

3) Έχω την αίσθηση ότι έχει χτυπήσει ο δίσκος σου. Κατέβασε το διαγνωστικό boot cd από την εταιρεία κατασκευής του δίσκου και κάνε έναν έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα οταν κανω restart χωρις να εχω βαλει τον φορτιστη μπαταριας φορτωνει κανονικα

 

όταν δεν υπάρχει παροχή ρεύματος αναβάλλεται ο έλεγχος του δίσκου, γι'αυτό προσπερνάει εκείνο το σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω δεν γνωρίζεις σε ποιο partition βρίσκεται ο δίσκος σου. Ας κάνουμε μία προσπάθεια.

 

Όταν σου βγάλει το grub επέλεξε το Linux και πάτα e στο πληκτρολόγιο. Θα σου βγάλει τις γραμμές από το αρχείο του grub που αφορούν το linux. Εκεί θα δεις και μία γραμμή του στυλ

 

kernel /boot/μπλαμπλα root=/dev/μπλαμπλα ro

Αυτό στο κόκκινο είναι η συσκευή που έχει το root partition το linux. Το σημειώνεις κάπου και πατάς b στο πληκτρολόγιο.

 

Όταν λοιπόν σε πετάξει στην κονσόλα μετά το error θα δώσεις username:root και μάλλον στο password θα πατήσεις enter. Όταν συνδεθεί θα δώσεις την εντολή

 

>fsck.ext3 -fvy [color=Red]/dev/μπλαμπλα[/color]

ή

>e2fsck -fvy [color=Red]/dev/μπλαμπλα[/color]

ή

>
fsck -fvy [color=Red]/dev/μπλαμπλα[/color]

και θα το αφήσεις να τρέξει. Επίζω αυτό να σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διορθωση σε οτι ειπε ο coolman.

 

Πλεον σχεδον ολες οι διανομες κανουν χρηση uuid στο fstab και στον grub, αρα το πιο πιθανο ειναι να μην βρει την σειρα "root=/dev/sda1", αλλα τη σειρα "root=uuid=QWERTY-UIOP-123456-7890" (οι αριθμισεις ειναι βγαλμενες απο το μυαλο μου).

 

Ας ξεκινησουμε λοιπον απο κατι πολυ βασικοτερο. Ποια διανομη εχεις? Αυτο θα κρινει αν εχεις grub απλο ή grub2, οπως και αν εχεις uuid εκει που λεω παραπανω.

 

Αυτο με το οτι δεν ξεκιναει ο X server εξαρταται απο την καρτα γραφικων που εχεις, απο το ποιον driver εχεις βαλει για αυτη, και πως.

 

Για να δεις πως ειναι τα partitions σου σαν δομη, και με την μορφη /dev/sdXY, κανε boot με ενα livecd, πχ του parted magic, και δωσε (σαν root παντα)

>fdisk -l

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σου βγάλει τον έλεγχο στο linux και μετά σε πάει σε κονσόλα γράψε :

fsck

και πάτα y όταν σε ρωτάει. Αυτό θα διορθώσει τα λάθη στο σύστημα αρχείων. Αν έχει "χτυπήσει" ο δίσκος πιθανό να έχεις και απώλεια αρχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την βοηθεια!Εκανα το τελευταιο που ειπε ο the eye και μετα απο πολλα yes τωρα δουλευει κανονικα.Λιγα πραγματα μου σβηστηκαν οπως το desktop backgound η to ubudsl applet που ξαναρχισε απο την αρχη και καποια απο το compiz.Ξερει κανεις γιατι συνεβη αυτο?

jim_p ειχες δικιο για το UUID.UBUNTU 9.04 εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λογω εξεταστικης την παλεψα οσο μπορουσα με συνεχομενες επανεγκαταστασεις linux.Μαλλον εχει προβλημα ο σκληρος.μου εχει βγαλει στα ubuntu που εχω τωρα ενα τριγωνο με θαυμαστικο στο σκληρο που λεει Disk has many bad sectors.Backup all data and replace the disk.

Ενω κατω μερικα απο τα προβλημαta που μου βρισκει ειναι Reallocated sector count,current pending sector count.

πρεπει να αλλαξω τον σκληρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...