Προς το περιεχόμενο

rmcobol εγκατασταση στο ubuntu 9.10


vaidakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με open-cobol ισως?

 

http://packages.ubuntu.com/karmic/open-cobol

 

Εγκατασταση την κανεις με ενα απλο

>sudo apt-get install open-cobol

 

Πρωτα πρωτα, μην ακουσω κανενα σχολιακι του στυλ "Ο Ρικουδης στο Insomnia!?", θα σας δειρω. Απλα καποιος καφρος το'ξερε οτι δε θ'αντεξω να αφησω το συγκεκριμενο ασχολιαστο. Μη στεναχωριεστε, θα τον κανονισω τον καποιο.

 

Επι του θεματος τωρα. Υποθετοντας οτι δεν εισαι αρκετα ανωμαλος ωστε να σ'αρεσει να γραφεις COBOL for the fun of it (αν εισαι, θελω να σε παντρευτω), και απλα εχεις καποια εφαρμογη που χρειαζεται να τρεξεις, ΜΗΝ κανεις αυτο που σου προτεινε ο jim_p.

 

Δυο περιπτωσεις : Ειτε εχεις τον source κωδικα της RM-COBOL εφαρμογης, στην οποια περιπτωση *ισως αν εισαι εκπληκτικα τυχερος* να καταφερεις να τον κανεις compile με την opencobol η την tinycobol (υποψην οτι και οι δυο ειναι still far from complete).

 

Σ'αυτη την περιπτωση, απλα θα χασεις τα δεδομενα που ηδη εχεις γραμμενα απο την SCO UNIX εφαρμογη. Τα binary record files της RM-COBOL (στην πραξη, σχεδον καθε COBOL compiler) ειναι ασυμβατα με ο,τι θα μπορει να γραψει/διαβασει η opencobol η η tinycobol. Και το wire format δεν ειναι γραμμενο πουθενα. Been there. Done that. Got a fucking t-shirt to remind me of the nightmare.

 

Στη δευτερη περιπτωση, δεν εχεις καν το source code της RM-COBOL εφαρμογης, οποτε tinycobol, open-cobol κτλ δε θα σε βοηθησουν καθολου. Ψαξε να βρεις την RM-COBOL για Linux (ΝΑΙ, ΥΠΑΡΧΕΙ!). Εαν εισαι τυχερος, ενδεχομενως το εκτελεσιμο σου να μπορει να τρεξει με τα runtimes της Linux RM-COBOL.

 

Ενδεχομενως να μπορουσες επισης να τρεξεις το COBOL runtime της RM-COBOL που ηδη εχεις στο SCO με κατι σαν το iBCS2 (google it), εαν το iBCS2 δεν ηταν νεκρο πεθαμενο και ψοφιο εδω και περιπου μια δεκαετια.

 

Τελος, αν αποτυχουν ολα τα παραπανω, η μονη σου λυση ειναι ενα virtual machine, στο οποιο "απλα" θα σηκωσεις ολο το SCO μαζι με την εφαρμογη σου. Αυτο ειναι και το μονο που θα μπορεσεις να κανεις στην περιπτωση που η εφαρμογη σου κανει τιποτε αρκετα ανωμαλο οπως π.χ. το να μιλαει με καμμια Ingress database εγκατεστημενη στο SCO. (ναι, εχω δει τετοιες περιπτωσεις, και ναι, το επαθα το εγκεφαλικο).

 

apoikiugethim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα πρωτα, μην ακουσω κανενα σχολιακι του στυλ "Ο Ρικουδης στο Insomnia!?", θα σας δειρω. Απλα καποιος καφρος το'ξερε οτι δε θ'αντεξω να αφησω το συγκεκριμενο ασχολιαστο.

 

Μυρίζει έντονα... Μήπως αρχίζει από [a] και τελειώνει σε [poikos];

 

Καταλαβαίνεις πιστεύω ότι έχεις πλέον στιγματιστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω ολους

στο sco unix εφτιαχα ενα directory κατω απο το etc με ονομα rmcobol και απλα εκανα copy τα αρχεια που ειχα για την rmcobol στην συνεχεια εβαλα τα προγραμματα μου (που ναι δουλευω και κατασκευαζω προγραματα σε rmcobol οσο αι αν δεν το πιστευετε ) σε ενα καταλογο κατω απο usr/user/efarm.... και μετα δημιουργοντας ενα χρηστη ετρεχα το προγραμμα κανονικα απο το sco unix το ιδιο βεβαια και απο at&t unix στο ubuntu 9.10 δεν ξερω ουτε πως να δημιουργησω ενα καταλογο δεν με αφηνη

θελω να βαλω ubuntu σε ενα υπολογστη και να τον kανω server παρακαλω βοηθηστε με απλα και κατανοητα

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω ολους

στο sco unix εφτιαχα ενα directory κατω απο το etc με ονομα rmcobol και απλα εκανα copy τα αρχεια που ειχα για την rmcobol στην συνεχεια εβαλα τα προγραμματα μου (που ναι δουλευω και κατασκευαζω προγραματα σε rmcobol οσο αι αν δεν το πιστευετε ) σε ενα καταλογο κατω απο usr/user/efarm.... και μετα δημιουργοντας ενα χρηστη ετρεχα το προγραμμα κανονικα απο το sco unix το ιδιο βεβαια και απο at&t unix στο ubuntu 9.10 δεν ξερω ουτε πως να δημιουργησω ενα καταλογο δεν με αφηνη

θελω να βαλω ubuntu σε ενα υπολογστη και να τον kανω server παρακαλω βοηθηστε με απλα και κατανοητα

ευχαριστω

 

Σε παρακαλω πολυ να μου δωσεις αμεσως πισω το χρονο που ξοδεψα για να σου απαντησω.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι φιλε μου ricudis ειναι κακο που δεν ξερω και ζηταω βοηθεια

εγω παντως ευχαριστισα και

λυπαμε που δεν μπορω νο σου δωσο το χρονο σου πισω

ΔΕΝ υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:07 ----------

 

ΔΕΝ θελω να αλλαξω την rmcobol 85

και εψαξα για linux rmcobol αλλα δεν βρηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ καταλαβες φιλε εχω δικια μου RMCOBOL ΓΙΑ SCO UNIX απλα δεν ξερω πως θα την εγκαταστησω στο UBUNTU 9.10 το οποιο ειναι ελευθερο (τσαμπα) λειτουργικο

ξερει καποιος να βοηθησει ??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ καταλαβες φιλε εχω δικια μου RMCOBOL ΓΙΑ SCO UNIX

απλα δεν ξερω πως θα την εγκαταστησω στο UBUNTU 9.10 το οποιο ειναι ελευθερο (τσαμπα) λειτουργικο

ξερει καποιος να βοηθησει ??????????

 

>
>>> "SCO UNIX" == "Ubuntu"
False

 

Η απάντηση είναι η ίδια που θα έπαιρνες και για την ακόλουθη ερώτηση:

«Έχω Microsoft Office για Mac και θέλω να το εγκαταστήσω σε Windows»

Δεν γίνεται

 

Τις επιλογές που έχεις τις ανέλυσε ο ricudis παραπάνω. Από 'κει και πέρα, όσα ερωτηματικά και να βάλεις, δε νομίζω ότι θα βρεις καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ολους για το ενδιαφερον

τωρα εχω rmcobol για linux kai gia sco unix

τρεχει και η μια και η αλλη και στα δυο λειτουργικα

στο ubuntu 9.10 εχω προβλημα με τα ελληνικα στην cobol χρησμοποιουσα στο SCO τα 437

πως θα μπορεσω να γραφω και να βλεπω αυτα τα ελληνικα στο linux ubuntu 9.10 ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

στο ubuntu 9.10 εχω προβλημα με τα ελληνικα στην cobol χρησμοποιουσα στο SCO τα 437

πως θα μπορεσω να γραφω και να βλεπω αυτα τα ελληνικα στο linux ubuntu 9.10 ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...