Προς το περιεχόμενο

Αγορά ετοίμου nas server η δημιουργία καινούργιου?


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να στήσω έναν μικρό server γενικής χρήσης για πρόσφαση των αρχειων μου μέσω internet αλλά και τοπικά, για download center, για email server κτλ.

Από τι είδα υπάρχουν έτοιμες λύσεις σε αρκετά καλές τιμές εδώ

 

http://www.plaisio.gr/Search.aspx?keyword=nas%20server

 

και εδώ από το eshop

 

http://www.e-shop.gr/sort_search.phtml?stuff=nas+server&x=0&y=0

 

τελικά αξίζει να πάρω κάποια από αυτές αντί να φτιάξω έναν δικό μου server και αν ναι ποιά λύση είναι καλύτερη? Με ενδιαφέρει να είναι τελείως αθόρυβο να έχει αρκετές δυνατότητες και φυσικά να έχει και μικρή κατανάλωση ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς πολύ περισσότερες δυνατότητες θα έχεις μ ένα pcακι της πλάκας που θα τρέχει ενα ubuntu-server για να μείνω στις προτιμήσεις σου. Αθόρυβο γίνεται εύκολα μια και δε θα έχει τρελές ενεργειακές απαιτήσεις και δε θα ζεσταίνεται και πολύ. Βέβαια θα είναι πιο μεγάλο απ αυτά που κοιτάς, αλλά συνήθως σ' αυτά τα κουτιά οι ethernet controllers είναι λίγο ftp και δε πλησιάζουν το gigabit, πάνε μέχρι 250-350mbit από review που έχω διαβάσει. Μετά πας σε λύσεις των 300+ ευρώ, οπότε το pcακι συμφέρει ακόμα περισσότερο. Επίσης μπορείς να το αναβαθμίσεις από άποψη χωρητικότητας πολύ πιο εύκολα. Όπως θα κατάλαβες ήδη είμαι υπέρ του homemade NAS server, κάτι που θα κάνω κι εγώ πολύ σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλά συνήθως σ' αυτά τα κουτιά οι ethernet controllers είναι λίγο ftp και δε πλησιάζουν το gigabit...

 

Το διαβασα 4-5 φορες μεχρι να καταλαβω τι εννοεις :-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ προς την κατεύθυνση να φτιάξω ένα μόνος μου. Δεν με προβληματίζει το software σετάρισμα όσο το hardware και η τελική του τιμή που μπορεί να ξεπερνάει και τα 400e ακόμα και σε ένα pc της πλάκας. Δλδ είναι και αξιόλογες οι έτοιμες προτάσεις και που γλυτώνεις και τον χρόνο γενικά για σετάρισμα. Από την άλλη φυσικά έχεις το μείον ότι είναι σχετικά περιορισμένες οι δυνατότητες τους αν και όλα από τι είδα τρέχουν linux.

Από αυτά τα έτοιμα που έβαλα ποιό θεωρείτε πιο καλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαβασα 4-5 φορες μεχρι να καταλαβω τι εννοεις :-D:-D:-D

 

έχεις ένα δίκιο, δε μου πέρασε από το μυαλό η ομοιότητα στα αρτικόλεξα :-D

 

και εγώ προς την κατεύθυνση να φτιάξω ένα μόνος μου. Δεν με προβληματίζει το software σετάρισμα όσο το hardware και η τελική του τιμή που μπορεί να ξεπερνάει και τα 400e ακόμα και σε ένα pc της πλάκας. Δλδ είναι και αξιόλογες οι έτοιμες προτάσεις και που γλυτώνεις και τον χρόνο γενικά για σετάρισμα. Από την άλλη φυσικά έχεις το μείον ότι είναι σχετικά περιορισμένες οι δυνατότητες τους αν και όλα από τι είδα τρέχουν linux.

Από αυτά τα έτοιμα που έβαλα ποιό θεωρείτε πιο καλό?

 

μάλλον προς το level one θα πήγαινα εγω.

 

Επίσης για το κόστος

nasq.png

323 με 2ΤΒ δίσκο, δηλαδή τα ίδια χρήματα με το level one και χωρίς τον περιορισμό σε αριθμό δίσκων.

Φυσικά μπορείς να μειώσεις δραματικά το κόστος αν έχεις παλιά εξαρτήματα δικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάλατε και μένα στο τρυπάκι να ψάξω μια τέτοια λύση αντί για έναν "απλό" δικτυακό εξωτερικό σκληρό...

Όσον αφορά το software, το FreeNAS φαίνεται να ταιριάζει σε τέτοιες λύσεις ή το σετάρισμα ενός Linux server

(i.e. Ubuntu) προσφέρει περισσότερες ευκολίες/λειτουργίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι ανάγκες σου σε ισχύ είναι αρκετά περιορισμένες για να σκέφτεσαι τέτοιες έτοιμες λύσεις, τότε τα ATX cases, τροφοδοτικά και motherboards είναι σπατάλη όγκου, ενώ οι PC-grade επεξεργαστές θερμότητας και κατανάλωσης.

 

Σε ό,τι αφορά το case, καλύτερα να κάνεις ένα σχέδιο και να το πας σε έναν αλουμινά ή ξυλουργό για να στο φτιάξει ακριβώς στις διαστάσεις και το σχήμα που θέλεις. Προνόησε θέση για 2 αθόρυβους ανεμιστήρες χαμηλών στροφών για την κυκλοφορία του αέρα.

 

Σε ό,τι αφορά την CPU, ένας επεξεργαστής που προορίζεται για υπερφορητούς υπολογιστές, όπως ο Intel ATOM που ανέφερε ο the_eye, πρέπει να σε καλύψει, εκτός και αν σκοπεύεις να κάνεις compression πάνω από encryption πάνω από raid5 πάνω από 15 δίσκους, ή κάτι τέτοιο, οπότε η τελική ταχύτητα με την οποία θα μπορείς να γράφεις δεδομένα θα είναι αρκετά μικρότερη από 10 MB/s. Αν θέλεις κάτι πιο ισχυρό δες και τους επεξεργαστές που προορίζονται για φορητούς υπολογιστές, όπως ο turion της AMD και η αντίστοιχη σειρά mobile της intel. Αν έχεις κάποιο παλιό laptop για να του βγάλεις τα μάτια, ακόμη καλύτερα :)

 

Σε ό,τι αφορά το τροφοδοτικό, αν δε σκοπεύεις να τροφοδοτήσεις πολλούς δίσκους, ή σκοπεύεις να τους στεγάσεις με δική τους τροφοδοσία σε χωριστό casing, μπορείς να προτιμήσεις ένα mini τροφοδοτικό.

 

Σε δημοπρασίες του ebay ή ελληνικών sites και σε αποθήκες μεταχειρισμένων μπορείς να βρεις πολύ φθηνό hardware.

 

Και ένα σχετικό θέμα:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=306565&highlight=raid

 

Όσον αφορά το software' date=' το FreeNAS φαίνεται να ταιριάζει σε τέτοιες λύσεις ή το σετάρισμα ενός Linux server

(i.e. Ubuntu) προσφέρει περισσότερες ευκολίες/λειτουργίες?[/quote']

  1. Μία διανομή γενικής χρήσης δεν θα υστερεί σε δυνατότητες. Πολύ πιθανόν να υστερεί σε ευχρηστία, ανάλογα τις υποκειμενικές προτιμήσεις του καθένα και το πόσο εξειδικευμένα πράγματα θέλει να κάνει το μηχάνημα.
  2. Οι έτοιμες λύσεις έχουν ήδη μια μινιμαλιστική εγκατάσταση και ένα administration interface προσαρμοσμένο στις συγκεκριμένες λειτουργίες. Εφόσον τρέχουν Linux ή FreeBSD, λογικά μπορούν να κάνουν τα πάντα, αλλά όχι μέσα από το γραφικό interface διαχείρισης που παρέχουν.
  3. Οι λειτουργίες που υποστηρίζουν μέσα από το interface τους θα μπορούν να εφαρμοστούν πιο εύκολα και γρήγορα από μία διανομή γενικής χρήσης, αλλά οι υπόλοιπες λειτουργίες το πιθανότερο είναι ότι θα μπορούν να εφαρμοστούν ασύγκριτα πιο δύσκολα και κουραστικά, γιατί το όλο σύστημα δεν έχει σχεδιαστεί να τις υποστηρίζει ούτε σε πολύ βασικό επίπεδο, αντίθετα από μία διανομή γενικής χρήσης.
  4. Μία διανομή Linux με μεγάλο βασικό σύστημα, περιττά πράγματα και έτοιμους αυτοματισμούς, όπως το Ubuntu, θα είναι πιο βαριά.
  5. Ένα λειτουργικό όπως το FreeBSD ή μία διανομή Linux όπως το Gentoo, το Arch Linux, το slackware ή και το Debian, που επιτρέπουν ένα πραγματικά μινιμαλιστικό περιβάλλον, μπορούν εύκολα να παραμετροποιηθουν ώστε να έχουν ακριβώς αυτά που θέλεις, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Για κάτι τέτοιο η χρήση κονσόλας είναι αναγκαία, ακόμη και αν στη συνέχεια εγκατασταθεί και κάποιο διαφορετικό interface.
  6. Υπάρχουν και διανομές Linux και FreeBSD που στοχεύουν ειδικά σε NAS, κρατώντας το περιβάλλον μινιμαλιστικό και παρέχοντας τις σχετικές λειτουργίες μέσα από γραφικά web interfaces, όπως και οι εγκαταστάσεις των έτοιμων λύσεων. Το καλύτερο παράδειγμα που μπορώ να σκεφτώ είναι το FreeNAS. Και σε αυτές τις λύσεις ισχύει βέβαια το (3), αλλά ενδεχομένως σε μικρότερο βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα σαν αρχή αυτές τις έτοιμες λύσεις γιατί δεν ήθελα και κάτι τόσο ισχυρό η κάτι τόσο με μεγάλες δυνατότητες επέκτασης. Αυτή την στιγμή θέλω ένα κουτάκι μικρής κατανάλωσης με ένα δύο δίσκους πάνω το πολύ να μένει ανοιχτό συνέχεια και να κατεβάζω torrent και να έχω έναν file server για πρόσβαση στα αρχεία μου από παντού.

Νομίζω οι έτοιμες λύσεις και λόγο χρημάτων είναι αρκετά δελεαστικές. Τα μειόν τους ποιά είναι όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε θέλεις περισσότερους δίσκους και σου αρκούν οι λειτουργίες που υποστηρίζουν επίσημα, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο μειονέκτημα. Ίσως και το ότι αν πάθει κάτι δεν είναι εύκολο να βρεις ανταλλακτικά και να το διορθώσεις μόνος σου, πάει απλά όπως είναι για service.

 

Βέβαια και custom μηχάνημα μπορείς να φτιάξεις με παρόμοιες διαστάσεις, όγκο, θόρυβο και κατανάλωση, αλλά για να κυνηγήσεις ακριβώς το hardware από δω κι από κει, και να το φτιάξεις, μάλλον θα ήταν project εβδομάδων, δε νομίζω να σου ερχόταν πιο φθηνά και δε θα είχες συνολική εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το άλλο θετικό που βλέπει σε αυτές τις λυσεις είναι ότι μιλάμε για μηχανήματα που δεν ξεπερνούν τα 200e με δεδομένο ότι έχεις τους δίσκους και ότι τρέχουν linux αρά μπορείς να τα φέρεις στα μέτρα σου αν κάτι δεν σου αρέσει.

nske ποιό από ολά θεωρείς καλύτερο για αγόρά. Εχώ προσανατολιστεί σε αυτό εδώ

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801725

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το άλλο θετικό που βλέπει σε αυτές τις λυσεις είναι ότι μιλάμε για μηχανήματα που δεν ξεπερνούν τα 200e με δεδομένο ότι έχεις τους δίσκους και ότι τρέχουν linux αρά μπορείς να τα φέρεις στα μέτρα σου αν κάτι δεν σου αρέσει.

nske ποιό από ολά θεωρείς καλύτερο για αγόρά. Εχώ προσανατολιστεί σε αυτό εδώ

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801725

 

Δες ένα review, αν σε ικανοποιούν τα νούμερα, καλές αγορές :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nske ποιό από ολά θεωρείς καλύτερο για αγόρά. Εχώ προσανατολιστεί σε αυτό εδώ

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801725

Γενικά δεν έχω εμπειρία από embedded συσκευές, όμως κατά σύμπτωση αυτά τα qnap τα χρησιμοποιεί ένας φίλος στη δουλειά ως καταγραφικά καμερών και έχουν βγει αξιόπιστα. Επίσης είναι αρκετά δημοφιλή: υπάρχει από την ίδια την qnap ένα wiki και forum με οδηγίες από χρήστες για διάφορα πράγματα που δεν υποστηρίζονται επίσημα και μπορεί εύκολα να τρέξει διανομές που υποστηρίζουν ARM, όπως το Debian και το Gentoo. Δεν έχω ψάξει καθόλου τι άλλες ανταγωνιστικές λύσεις υπάρχουν αλλά δε νομίζω να σε απογοητεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...