Προς το περιεχόμενο

Hardware και Linux: φιλοσοφία - απόψεις


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθόλου έλλειψη σεβασμού δεν είναι να θέλω να κρατήσω μυστικό τον τρόπο που υλοποιώ μια ηλεκτρονική κατασκευή που εμπορεύομαι.

Μπορώ να δώσω ελεύθερα (Freeware) τον driver της συσκευής που πουλώ αλλά δεν θα δώσω και τα σχέδια της κατασκευής μου στον ανταγωνισμό.(Αυτό είναι το open source)

Επειδή οι περισσότεροι δεν έχετε ιδέα του τι είναι driver δυσανασχετείτε όταν κάτι δεν δουλεύει αμέσως. Όταν έχεις να κάνεις με δυο τρία τσιπάκια γνωστά, καμερούλες κάρτες ήχου ,τα πράγματα είναι σχεδόν απλά, βάλε να έχεις να κάνεις με καμιά δεκαριά τσιπάκια και cpu εκεί αν δεν σου δώσει ο κατασκευαστής το ηλεκτρονικό σχέδιο δεν γίνεται τίποτα. Κάτσε και κάνε reverse engineering μια κάρτα γραφικών να δούμε πόσο μάγκας είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Μπορώ να δώσω ελεύθερα (Freeware) τον driver της συσκευής που πουλώ αλλά δεν θα δώσω και τα σχέδια της κατασκευής μου στον ανταγωνισμό.

Δεν υπάρχουν μέσες λύσεις;

Γιατί δε θα μπορούσαν ας πούμε να μεταφέρουν όλη την χαμηλού επιπέδου λειτουργικότητα σε κλειστά firmwares, αλλά να παρέχουν ανοικτά, documented, interfaces ώστε να μπορεί οποιοσδήποτε να γράψει driver;

 

Κάτσε και κάνε reverse engineering μια κάρτα γραφικών να δούμε πόσο μάγκας είσαι.

Γιατί να πρέπει να δείξεις οτιδήποτε, πέρα από το ότι έχεις πληρώσει για το hardware σου;

 

Επί του θέματος:

 

Πιστεύω ότι δεν αρκεί απλά η εταιρία να δίνει τη δυνατότητα το hardware που πουλάει να χρησιμοποιείται με συγκεκριμένο τρόπο, σε συγκεκριμένη πλατφόρμα, υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Έτσι μπορεί να παρέχει εγγυήσεις λειτουργίας, αλλά άσχετα από τις εγγυήσεις λειτουργίας θα έπρεπε να αναγνωρίζεται σαν δικαίωμα σε κάθε χρήστη το να μπορεί να χρησιμοποιήσει το hardware που αγόρασε για πάντα, με τον τρόπο που θέλει, χωρίς να κρέμεται από τον αρχικό κατασκευαστή (που μπορεί αύριο ακόμη και να ψοφήσει) για υποστήριξη. Και χωρίς να είναι "μάγκας".

 

Η νοοτροπία ότι ουσιαστικά δεν αγοράζουμε το ίδιο το hardware, αλλά τη δυνατότητα να το χρησιμοποιήσουμε με τον τρόπο που θέλει η εταιρία του είναι προβληματική, αν εξετάσουμε τα πράγματα από τη σκοπιά του χρήστη και όχι από τη σκοπιά της εταιρίας. Το ότι το πρόβλημα ενδιαφέρει λίγους δεν το κάνει λιγότερο πρόβλημα.

 

Και δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό που λέει ουσιαστικά: "δεν είναι λογικό να ζητάμε το τάδε γιατί δε συμφέρει καθόλου μα καθόλου την εταιρία". Είναι απόλυτα λογικό ο καθένας να ζητάει κάτι που βρίσκει σωστό, άσχετα αν με τα συγκεκριμένα δεδομένα και το συγκεκριμένο μοντέλο είναι δύσκολο να γίνει. Οι εταιρίες δεν προϋπάρχουν της ζήτησης, υπάρχουν ακριβώς επειδή ο καθένας ζητάει αυτό που θέλει. Και το ότι κάποιος αντιπροσωπεύει μία μικρή ομάδα σίγουρα δεν αποτελεί λόγο να αλλάξει αυτό που θέλει.

 

Αν πρόκειται να πούμε ότι αυτό που ζητάει είναι λάθος νομίζω θα έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο άλλο επιχείρημα, πέρα από το "δε συμφέρει την εταιρία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν μέσες λύσεις;

Γιατί δε θα μπορούσαν ας πούμε να μεταφέρουν όλη την χαμηλού επιπέδου λειτουργικότητα σε κλειστά firmwares, αλλά να παρέχουν ανοικτά, documented, interfaces ώστε να μπορεί οποιοσδήποτε να γράψει driver;[/i].

Καλημέρα ,

Γιατί αν κρατήσεις μυστικό το schematic και δώσεις το blog diagram, είναι θέμα χρόνου να φτιάξει ο άλλος ίσος και κάτι καλύτερο από το δικό σου.

 

Με την αναφορά μου στο reverse engineering, ήθελα να τονίσω τη δυσκολία που έχουν οι driver developments.Εκεί δεν γράφεις ένα πρόγραμμα που παίζει mp3,πρέπει να γνωρίζεις άριστα απο ηλεκτρονικά και απο προγραμματισμό.

 

Επί του θέματος:

Δεν διαφωνώ πουθενά και εγώ καταναλωτής είμαι.

Αλα η πρακτική αυτή εφαρμόζεται στη βιομηχανία από τη γέννεση της.

Μαντζούνια ,μυστικές συνταγές, αποκλειστικά σε μας,Βιομηχανική κατασκοπία

Θα ήταν πολύ πιο οικονομικό για μένα και οικολογικό αν θες ,αντί να αγοράσω ένα ζεύγος υαλοκαθαριστήρων για το αυτοκ.απο την εταιρία, να αγόραζα δυο λαστιχάκια που έχουν φθαρεί.

 

Για αυτό πρέπει όλοι μας να ζητάμε όλο και περισσότερα από τις εταιρίες.

Και όταν αγοράζουμε κάτι για τον Η/Υ να βλέπουμε τις λίστες συμβατότητας.

Και να να λέμε ξεκάθαρα στον πωλητή ,πως αυτό που αγοράζουμε προορίζεται για Linux .Έτσι δίνονται τα μηνύματα στην αγορά.

Αν πάνε 5 διαφορετικοί πελάτες στον ταβερνιάρη και του ζητάνε μαυροδάφνη ενώ δεν είχε, την άλλη μέρα θα έχει. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κακά τα ψέματα, κανείς κατασκευαστής δεν έχει πλήρη υποστήριξη για linux, εκτός της intel. Ίσως απλά επειδή αυτή έχει τη δύναμη να κάνε αυτό που λέει ο SV8XXX (κανείς δεν έχει τα χρήματα που έχει η intel ώστε να καταφέρουν να την αντιγράψουν).

Υπάρχουν πιο φιλικές εταιρίες (πχ μια κάρτα ήχου realtec είσαι σχεδόν σίγουρος ότι θα δουλέψει, για μια via ή creative δεν παίρνεις και όρκο), αλλά και μέσα σε αυτές υπάρχουν διαφορές. Μπορεί να πέσεις σε κάρτα ήχου via που να δουλεύει μέχρι και το 7.1 και μετά σε άλλη via που να μην έχεις καν ήχο. Νομίζω πως πραγματικά γίνονται όλα στην τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όταν αγοράζουμε κάτι για τον Η/Υ να βλέπουμε τις λίστες συμβατότητας.

Και να να λέμε ξεκάθαρα στον πωλητή ,πως αυτό που αγοράζουμε προορίζεται για Linux .Έτσι δίνονται τα μηνύματα στην αγορά.

 

Ελπίζω όλοι όσοι αγαπούν το ανοικτό λογισμικό να σε διαβάσουν και να κάνουν πράξη όσα γράφεις. Χρόνια υποστηρίζω αυτές τις απόψεις.

 

Υ.Γ. οι "ανοικτόμυαλοι" ας λένε ότι θέλουν να τρέξουν linux στους πωλητές, έστω και αν το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι τα win. Έτσι θα επιτύχουμε να έχουμε υγιέστερη αγορά με περισσότερα και πιο ανταγωνιστικά προϊόντα σε ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ τιμές.

 

Υ.Γ. Ειδικά όταν αγοράζουμε laptop, ας κάνουμε κανόνα να κρατάμε ένα ubuntu live cd και να απαιτούμε να μας αφήνουν να boot-άρουμε με αυτό για να δοκιμάσουμε τη συμβατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Browser User Agent (any): [Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.9.1.5) Gecko/20091123 Iceweasel/3.5.5 (like Firefox/3.5.5; Debian-3.5.5-1)] ;)

 

Υ.Γ. Ειδικά όταν αγοράζουμε laptop, ας κάνουμε κανόνα να κρατάμε ένα ubuntu live cd και να απαιτούμε να μας αφήνουν να boot-άρουμε με αυτό για να δοκιμάσουμε τη συμβατότητα.

Ακριβώς ,πολύ σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

Γιατί αν κρατήσεις μυστικό το schematic και δώσεις το blog diagram, είναι θέμα χρόνου να φτιάξει ο άλλος ίσος και κάτι καλύτερο από το δικό σου.

Δε μιλάω για schematics VS software, μιλάω για low level, "black-boxed", software που εκτελείται στην ίδια τη συσκευή (firmware) VS higher level software που εκτελείται στο λειτουργικό (driver).

 

Θα μπορούσαν να κάνουν expose γενικά interfaces για τους drivers και να κρατήσουν τα ευαίσθητα specifics κρυφά, πραγματοποιόντας τα στο firmware. Αυτό συμβαίνει σε αρκετές συσκευές, π.χ. data και network controllers. Φαντάζομαι στις πιο πολύπλοκες συσκευές όπως είναι οι κάρτες γραφικών θα είναι πιο δύσκολο και πολυέξοδο, αλλά δε βλέπω γιατί δε θα μπορούσε θεωρητικά να γίνει με κάποιο κόστος.

 

Ούτε αυτό βέβαια θα ήταν ιδανικό από άποψη ανοικτότητας, αλλά ίσως θα ήταν ένα βήμα παραπέρα. "Ίσως" γιατί υπάρχουν σοβαρές ενστάσεις για το κατά πόσο θα ήταν όντως καλύτερο, προσωπικά δεν έχω αποφασίσει, απλά το ανέφερα για να πω ότι ανοικτά specifications δε σημαίνει ότι πρέπει σώνει και καλά να έρθουν τα πάνω κάτω στην υπάρχουσα βιομηχανική πρακτική που αναφέρεις.

 

Δεν διαφωνώ πουθενά και εγώ καταναλωτής είμαι.

Αλα η πρακτική αυτή εφαρμόζεται στη βιομηχανία από τη γέννεση της.

Κάποτε όλοι δυσπιστούσαν για το πού θα μπορούσε να φθάσει το ελεύθερο λογισμικό' date=' και όμως κατάφερε να προχωρήσει και, σε πολλές περιπτώσεις, να κυριαρχήσει. Πιστεύω ότι και σε ό,τι αφορά το hardware τα πράγματα θα αυτορυθμιστούν αργά ή γρήγορα, μόλις συνειδητοποιηθούν οι υπάρχοντες περιορισμοί ως πρόβλημα από αρκετούς. Ήδη, όπως αναφέρθηκε, τα πράγματα είναι καλύτερα από ότι ήταν παλιά.

 

Αλλά αυτό που θέλω να επισημάνω είναι αυτό που είπε ο apoikos:

 

Το μοντέλο ανάπτυξης του linux είναι τέτοιο που δε συμφέρει κανέναν η συντήρηση drivers εκτός πυρήνα.

Δηλαδή δεν είναι απλά ότι το Linux ασκεί την πίεση να υποστηρίξει μία εταιρία το υλικό της σε ένα ακόμη λειτουργικό, με τον τρόπο που έχει συνηθίσει.

 

Το μοντέλο, οι επιλογές ανάπτυξης και η άδεια χρήσης του Linux ασκούν και την πίεση οι drivers να είναι ανοικτοί και να ακολουθούν κάποια σωστά guidelines (έχει αναφερθεί ο Theo de Raadt από τη mailing list του OpenBSD στο με τι ασχήμιες και χακιές καταφέρνουν και τη γλυτώνουν οι drivers των καρτών γραφικών, απλά και μόνο επειδή είναι κλειστοί).

 

Αυτή η πίεση για μερικούς (μάλλον τους καινούριους και ανυπόμονους) είναι άσχημη, γιατί πιστεύουν ότι θα έπρεπε το λειτουργικό να κάνει όσο δυνατόν πιο εύκολη την υποστήριξη από τους κατασκευαστές hardware, πάση θυσία, με όποιον τρόπο, περιορισμούς και κανόνες αυτοί επιθυμούν.

 

Όμως μακροπρόθεσμα είναι πάρα πολύ καλό: Το Linux όσο πάει φθάνει σιγά σιγά στο σημείο να απαιτεί την προσοχή των κατασκευαστών hardware. Μας συμφέρει οι drivers να είναι ανοικτοί, ακόμη και αν αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να περάσει περισσότερος καιρός απ' ότι αν ακολουθούσε ένα proprietary-friendly μοντέλο ανάπτυξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...