Προς το περιεχόμενο

Hardware και Linux: φιλοσοφία - απόψεις


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα που θέλω να στηλιτεύσω είναι το εξής : Πριν αγοράσουμε οτιδήποτε (από μια σαχλαμάρα μέχρι αυτοκίνητο και σπίτι) ελέγχουμε αν καλύπτει τις ανάγκες μας. Όταν αγοράζετε laptop (και σκέφτεστε να τρέξετε linux) γιατί δεν ελέγχετε αν το hardware υποστηρίζει linux ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Moderators
Όταν αγοράζετε laptop (και σκέφτεστε να τρέξετε linux) γιατί δεν ελέγχετε αν το hardware υποστηρίζει linux ?

Μπορει καλλιστα να μην ειχε καποιος στο μυαλο του να τρεξει linux οταν εκανε την αγορα και να το αποφασισε στην συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαίνει ο linux kernel να έχει πολλούς drivers για πάρα πολύ hardware και συμβαίνει διανομές όπως το Ubuntu να το υποστηρίζουν "out of the box", αλλά αυτό είναι απλά ευτύχημα. Δεν πρέπει να περιμένουμε ότι το λειτουργικό είναι αυτονόητο να υποστηρίζει το hardware μας και αν δεν το κάνει είναι πρόβλημα ή έλλειψη του λειτουργικού. Το λογικό είναι να ελέγχουμε τη συμβατότητα για 1-1 τις συσκευές του hardware πριν αγοράσουμε, δεν είνα καθόλου αυτονόητο ότι κάτι θα λειτουργεί.

 

Αυτό δεν είναι πρόβλημα του Linux ή του όποιου λειτουργικού, απλά μία προβληματική κατάσταση που οφείλεται στο ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του desktop-oriented hardware κατασκευάζεται με μία διαφορετική νοοτροπία: αυτή του ότι το hardware θα είναι ένα "κλειστό κουτί" το οποίο θα μπορεί να υποστηρίζεται μόνο από τα λειτουργικά που θέλει ο κατασκευαστής του, μέσω drivers που επίσης φτιάχνει ο κατασκευαστής του. Και αυτό το λειτουργικό συνήθως επιλέγουν να είναι αυτό με το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς, δηλαδή συγκεκριμένες εκδόσεις των Windows. Σε λειτουργικά όπως το Linux η νοοτροπία αυτή είναι ξένη, αντίθετη με τη φιλοσοφία τους, ηθικά κατακριτέα και προφανώς είναι ενάντια στα συμφέροντα όλων των χρηστών οποιουδήποτε λειτουργικών (ακόμη και των Windows), γιατί τους στερεί το δικαίωμα να έχουν τον έλεγχο σε κάτι που αγόρασαν και τους καθιστά αιώνια εξαρτώμενους από την ύπαρξη, τις ορέξεις και τις ικανότητες των κατασκευαστών του hardware τους. Οι opensource developers προσπαθούν να γράφουν drivers, αλλά δεν είναι πάντα δυνατόν και προφανώς είναι οι τελευταίοι που φταίνε αν δεν υποστηρίζεται κάτι γρήγορα, σωστά ή και καθόλου.

 

Αν λοιπόν σας αρέσει και θέλετε να χρησιμοποιήσετε ένα opensource λειτουργικό σαν το Linux, δίνετε σημασία στο τι hardware επιλέγετε: για να θεωρηθεί ότι υποστηρίζεται σωστά θα πρέπει να υπάρχει ανοικτός driver μέσα στον kernel για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, όλα δεκτά

 

Απλά δεν επέλεξα ύτε το hardware μου για το linux ούτε το ανάποδο.

 

Γενικά για να το "πάλεψω" με το linux το έκανα και ειδικά για να μπορώ να υποστηρίξω

τα 2 απο τα 4 συστήματα καθως ανήκουν σε 12χρόνα.(το linplus των Acer one είναι λίγο γιούχου)

 

Και τώρα που γράφω καεβάζω το Jolicloud και το FreeBSD, σε δουλειά να βρισκόμαστε δλδ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα δεν είναι το hardware σου να υποστηρίζει linux αλλά το linux να υποστηρίζει το hardware..

 

Όχι. Το θέμα είναι αν το hardware (μέσω της εταιρείας κατασκευής φυσικά) υποστηρίζει και linux. Στα windows, έχεις αναρωτηθεί τι θα συνέβαινε αν αγόραζες hardware χωρίς να δου δίνουν τους drivers? Απλά τίποτα δε θα έπαιζε. Στο linux τολμώ να πω ότι το 99% του hardware παίζει out-of-the-box χωρίς ο κατασκευαστής να συνοδεύει από τους απαραίτητους drivers το εκάστοτε hardware.

 

Πρωτίστως λοιπόν είναι ευθύνη της εταιρείας κατασκευής του hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα ευθύνης είναι θέμα πολιτικής. Κανείς δεν υποχρεώνει την εταιρεία να έχει drivers για όλα τα λειτουργικά που υπάρχουν. Επιλέγει απλά το πιο προσοδοφόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Το θέμα είναι αν το hardware (μέσω της εταιρείας κατασκευής φυσικά) υποστηρίζει και linux. Στα windows, έχεις αναρωτηθεί τι θα συνέβαινε αν αγόραζες hardware χωρίς να δου δίνουν τους drivers? Απλά τίποτα δε θα έπαιζε. Στο linux τολμώ να πω ότι το 99% του hardware παίζει out-of-the-box χωρίς ο κατασκευαστής να συνοδεύει από τους απαραίτητους drivers το εκάστοτε hardware.

 

Πρωτίστως λοιπόν είναι ευθύνη της εταιρείας κατασκευής του hardware.

 

Δηλαδή στο linux απλά παίζουν μόνα τους, ενώ στα windows αυτό δεν γίνεται; Ή μήπως οι συσκευές που παίζουν out of the box, είναι επειδή η μαμά εταιρία προνόησε και έδωσε specs στους kernel devs και περάστηκαν drivers (άρα υπάρχουν) στον πυρήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι επειδή η μαμά εταιρία προνόησε και έδωσε specs στους kernel devs και περάστηκαν drivers (άρα υπάρχουν) στον πυρήνα;

 

Είτε αυτό, είτε επειδή το community προνόησε και έφτιαξε drivers οι οποίοι βρίσκονται (και αυτοί) στον πυρήνα. Σε τι ποσοστό προνόησαν οι εταιρείες και σε τι ποσοστό το community, δε γνωρίζω να πω

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:06 ----------

 

Δεν είναι θέμα ευθύνης είναι θέμα πολιτικής. Κανείς δεν υποχρεώνει την εταιρεία να έχει drivers για όλα τα λειτουργικά που υπάρχουν. Επιλέγει απλά το πιο προσοδοφόρο.

 

Από αυτή τη συμπεριφορά και την τακτική της κάθε εταιρείας ελέγχεις και το κατά πόσο η κάθε εταιρεία σέβεται και τιμά τους καταναλωτές και αναλόγως διαμορφώνεις και αγοραστικές συνήθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εταιρεία κοιτάει χρόνο και χρήμα. Ακόμα και αν βγάλει για linux θα αποσκοπεί κάπου η πολιτική της. Τώρα για σεβασμό δεν ξέρω όταν είμαστε beta testers της red hat, canonical κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Beta tester μιας εταιρείας που μου δίνει το προϊόν της δωρεάν και δεν μου επιβάλλεται, δεν αισθάνομαι και δεν θα αισθανθώ ποτέ. Αντίθετα, κορόιδο αισθάνομαι όταν γίνομαι beta tester μιας εταιρείας που χρυσοπληρώνω και το προϊόν της μου επιβάλλεται με πολλαπλούς τρόπους στην καθημερινή μου ζωή. Ο νοών νοείτω.

 

Μια εταιρεία κοιτάει χρόνο και χρήμα.

 

Μια εταιρεία κοιτάει και τους πελάτες της και φροντίζει να τους σέβεται για να βγάλει και το χρήμα. Στην τελική όμως ΔΕ με ενδιαφέρει γιατί εγώ είμαι καταναλωτής και κοιτάω τα δικαιώματά μου. Τη στιγμή που εσύ και δυστυχώς η πλειοψηφία κοιτάνε με την οπτική της εταιρείας, το παιχνίδι χάνεται. Καταναλωτική συνείδηση 0. (για περισσότερα σε παραπέμπω στην υπογραφή μου)

 

Υ.Γ. Δηλαδή πιστεύεις ότι π.χ. η ATI δε χάνει μερικά εκατομμύρια πωλήσεις κάθε χρόνο επειδή δεν παρέχει υψηλού επιπέδου linux support? Αν ΟΛΟΙ την τιμωρούσαν αναλόγως θα έβλεπες πώς θα άλλαζε τακτική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

linuxovios: Αυτό που ήθελα να πω είναι πως drivers υπάρχουν. Απλά είναι ενσωματωμένοι στον linux kernel (αντίστοιχα και με τα windows. Στο pc της υπογραφής μου pc δεν χρειάστηκε κανένας driver για το ubuntu, αλλά ούτε και στα windows 7).

Το "στο linux δεν χρειάζονται drivers" είναι λάθος σαν πρόταση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με το οτι η καθε εταιρια βγαζει και ελεγχει, γιατι αυτο ειναι το προβλημα στην περιπτωση του fglrx, ο ελεγχος αν ολα πανε καλα, driver(s) για το λειτουργικο στο οποιο θα χρησιμοποιηθει περισσοτερο το hardware της.

 

Εφοσον μιλαμε για ati, μιλαμε για παιχνιδια ή εφαρμογες επιπεδου rhino/autocad/3dsmax, αρα windows.

 

Εινια σαν να παω στη matrox και να ζητησω drivers για linux για την rt.x2 (καρτα επεξεργασιας βιντεο, ~2000Ε).

Σιγουρα θα μου απαντησουν "Εστω οτι βγαζουμε drivers για linux για την rt.x2 για σενα... Με τι θα κανεις επεξεργασια βιντεο στο linux? Με το kdenlive ή με το lives? Χοχοχο!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Beta tester μιας εταιρείας που μου δίνει το προϊόν της δωρεάν και δεν μου επιβάλλεται, δεν αισθάνομαι και δεν θα αισθανθώ ποτέ. Αντίθετα, κορόιδο αισθάνομαι όταν γίνομαι beta tester μιας εταιρείας που χρυσοπληρώνω και το προϊόν της μου επιβάλλεται με πολλαπλούς τρόπους στην καθημερινή μου ζωή. Ο νοών νοείτω.

 

Μίλησα για σεβασμό των εταιρειών γενικά. Όλες έχουν κάποιο στόχο με τον έναν η τον άλλο τρόπο. Δεν δουλεύουν τσάμπα. Με εξαίρεση κάποιους που φτιάχνουν προγράμματα επειδή έτσι γουστάρουν για να συνεισφέρουν σε οποιαδηποτε κοινότητα.

 

Τη στιγμή που εσύ και δυστυχώς η πλειοψηφία κοιτάνε με την οπτική της εταιρείας, το παιχνίδι χάνεται

Με το να παραθέτω την πραγματικότητα όπως την αντιλαμβάνομαι δεν νομίζω ότι στρέφομαι και ασπάζομαι μια κατεύθυνση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εταιρεία κοιτάει χρόνο και χρήμα. Ακόμα και αν βγάλει για linux θα αποσκοπεί κάπου η πολιτική της. Τώρα για σεβασμό δεν ξέρω όταν είμαστε beta testers της red hat' date=' canonical κτλ.

[...']

Μίλησα για σεβασμό των εταιρειών γενικά. Όλες έχουν κάποιο στόχο με τον έναν η τον άλλο τρόπο. Δεν δουλεύουν τσάμπα. Με εξαίρεση κάποιους που φτιάχνουν προγράμματα επειδή έτσι γουστάρουν για να συνεισφέρουν σε οποιαδηποτε κοινότητα.

Όμως δεν είναι απαραίτητο να είναι σώνει και καλά πελάτης κάποιας εταιρίας όποιος χρησιμοποιεί Linux (ελεύθερο λογισμικό γενικά). Ούτε το λειτουργικό ούτε όλες οι διανομές είναι εταιρικά προϊόντα.

 

linuxovios: Αυτό που ήθελα να πω είναι πως drivers υπάρχουν. Απλά είναι ενσωματωμένοι στον linux kernel (αντίστοιχα και με τα windows. Στο pc της υπογραφής μου pc δεν χρειάστηκε κανένας driver για το ubuntu, αλλά ούτε και στα windows 7).

Αυτό έχει βέβαια σημασία αν εξετάζουμε μόνο το κατά πόσο κάτι είναι πιθανό να παίξει μόνο του "out of the box" κάτι τυχαίο σε κάθε λειτουργικό αυτή τη στιγμή με τα συγκεκριμένα δεδομένα, αλλά εξακολουθεί να ισχύει ότι αν τα Windows διαθέτουν κάποιον driver ο οποίος δεν υπάρχει σε Linux (π.χ.), δε σημαίνει ότι οι developers των Windows έκαναν κάτι που δεν έκαναν οι developers του Linux, γιατί ο τρόπος ανάπτυξης παραμένει διαφορετικός:

 

Στα Windows οι drivers κατά κανόνα γράφονται από τις ίδιες τις κατασκευάστριες εταιρίες, απλά εγκρίνονται από τη Microsoft και γίνονται bundle με το λειτουργικό (όσοι γίνονται), ενώ στο Linux και σε άλλα ανοικτά λειτουργικά οι drivers κατά κανόνα γράφονται από opensource developers οι οποίοι βρίσκονται εκ των πραγμάτων σε δυσχερέστερη θέση, γιατί ούτε έχουν τη συνεργασία των εταιριών με κώδικα ούτε τα specifications των εσωτερικών interfaces.

 

Οπότε δεν αναιρεί κάτι που είπε ο linuxovios: αν οι κατασκευαστές hardware όχι μόνο άφηναν το βάρος της δημιουργίας drivers στη Microsoft, αλλά δεν της δίνανε και τις σχετικές τεχνικές πληροφορίες, όπως συμβαίνει με το Linux και τα *BSD, πόσες συσκευές hardware θα υποστήριζαν τα Windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...