Προς το περιεχόμενο

Dual boot Windows -Linux σε ξεχωρους δισκους.


Agg3los

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γινεται να γινει κατι τετοιο?και αν γινει ..εχω ενα προβλημα..νομιζω οτι το bios μου ga-p43-es3g μητρικη δεν εχει επιλογη στο bios f12 επιλογης αναμεσα στους δισκους ,αλλα μονο σε δισκο ,cd,usb klp. αναμεσα στα cd πχ δεν μου δινει επιλογη..λετε αν βαλω και στα 2 drives bootable cd's να μου βγσλει επιλογη αναμεσα στα δυο?

 

μιλαμε για σατα δισκους..

 

α, και κατι αλλο..ο boot loader win 7 ουτε αυτος αναγνωριζει linux..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το f12 νομιζω οτι δεν μπορεις να επιλεξεις αναμεσα στους δικους για να φορτωσεις..στο δικο σου bios πχ πώς ειναι? ενοω να μην χρειαζεται να αλλαξεις τη σειρα boot που ειναι μονιμη(μες στο bios)(και πρεπει καθε φορα να την ξανααλλαζεις. ..αλλα μονο το προσωρινο με το f12.. καταλαβες?

 

μολις φορτωνει να παταω f12 και απο τη λιστα να επιλεγω ποιο δισκο θελω να φορτωσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα εχω xp sp3 και ubuntu dual boot σε ενα δισκο..

αλλα θα παρω δευτερο δισκο οπου θα βαλω τα win 7 64

αφου σβησω πρωτα βεβαια τα xp ...απλα θελω να εχω την πιο σιγουρη λυση .. δεν παιζει ρολο η σειρα των λειτουργικων..

 

απλα οταν βαλω τα win 7 64 δεν μπορω να τα βαλω στο δευτερο δισκο..οπου εκει θα μπει και ο mbr και bootloader win.. στον ενα δισκο ,τον τωρινο θα υπαρχει μονο grub και linux στον αλλο win bootloader και win 7 64

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κάνει το εξής .

 

Έβαλα τα Windows κανονικά στον πρώτο δίσκο. Μετά έβαλα το Linux στον δεύτερο δίσκο αλλα του είπα να μου πειράξει το MBR του πρώτου δίσκου και τελείωσε. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι σε περίπτωση βάλε-βγάλε λειτουργικού μπορεί να χρειαστεί να κάνεις χειροκίνητες ρυθμίσεις. Επαναφορά mbr και bootloader δηλαδή.

 

Α και λογικά το bios θα πρέπει να έχει επιλογή όταν συνδέσεις και τον δευτερο σκληρό οπότε δεν χρειάζονται τα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτο ακριβως θελω να αποφυγω...να μν ανακατευτουν οι boot loaders...δυο δισκους με δυο ξεχωρα λειτουργικα...

 

για να το πω λιγο ωμα..Δεν γουσταρω να περναω απο τον bootloader του linux για να μπω στα windows!Τοσο απλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γουσταρω να περναω απο τον bootloader του linux για να μπω στα windows!Τοσο απλα..

 

Δεν γινεται. Γιατι?

 

Επειδη στον υπολογιστη σου καποιος απο τους 2 σκληρους θα οριστει 1ος στη διαδικασια εκκινησης και σε αυτουνου τον MBR θα "φυτευτει" ο αναλογος bootloader, που θα ειναι ενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτο ακριβως θελω να αποφυγω...να μν ανακατευτουν οι boot loaders...δυο δισκους με δυο ξεχωρα λειτουργικα..

Μόνο με επιλογή δίσκου εκκίνησης απο BIOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια γιατί δεν θέλεις να έχεις έναν boot manager?

 

θελω να εχω τον win ή και τους δυο...ειναι λογικο να εχεις δυο bootable hdds και boot loader μονο στον εναν?

 

βασικα μετα απο κατι partitions που εσβησα στο acronis μου ειχε κανει το αντιθετο..μου εξαφανισε τον grub χωρις καλα να το καταλαβω και εμαπινε κατευθειαν στα win !

τετοια παλαβα που γινονται πιο συχνα στα linux φοβαμαι..θελω απολυτα ασφαλη win πρωτα.

 

ειναι λογικο να περνας απο τον εναν δισκο για να πας στον αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα θες να φορτώνεις σαν πρώτο λειτουργικό win7 και αν χρειαστείς με το f12 να διαλέξεις τον άλλο δίσκο και να φορτώσει linux. Είναι απλά τα πράγματα. Κάνε εγκατάσταση τα win7 στον ένα δίσκο και όταν τελειώσεις αποσύνδεσε τον, κάνε εγκατάσταση στον άλλο δίσκο το linux και όταν τελειώσεις βάλε και τους 2 δίσκους. Έτσι δεν θα έχεις boot loader και θα διαλέγεις με το f12 πιο δίσκο θα κάνεις boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα θες να φορτώνεις σαν πρώτο λειτουργικό win7 και αν χρειαστείς με το f12 να διαλέξεις τον άλλο δίσκο και να φορτώσει linux. Είναι απλά τα πράγματα. Κάνε εγκατάσταση τα win7 στον ένα δίσκο και όταν τελειώσεις αποσύνδεσε τον, κάνε εγκατάσταση στον άλλο δίσκο το linux και όταν τελειώσεις βάλε και τους 2 δίσκους. Έτσι δεν θα έχεις boot loader και θα διαλέγεις με το f12 πιο δίσκο θα κάνεις boot.

 

νομίζω αυτή είναι η πιό απλή και "ασφαλής" λύση

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...