Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα εγκατάστασης Ubuntu Netbook Remix


Me_My_Self_And_I

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το Advent 4211. Πριν λιγο καιρό, είχα κανει μια σχετικά επιτυχημένη εγκατάσταση του "UNR".

Τώρα το boot σταματάει στο "starting init crypto disks". Είτε σαν live session ή σαν εγκατάσταση.

Λίγη βοήθεια γιατί η αναζήτηση στο Google δε με φώτισε.

Την εγκατάσταση την κάνω από USB φλασακι και ο δίσκος έχει 3 διαμερίσματα (1ο win XP, 2ο αποθήκη, 3ο κενό για το UNR).

 

 

Λέω σχετικά επιτυχημένη γιατί:

α) Το Partition εγκατάστασης ήταν μικρό.

Β) Η webcam λειτουργούσε όποτε γούσταρε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για ενημερωση..

Το σκοπελο του "starting init crypto disks" τον ξεπερασα κανοντας εγκατασταση μια παλιοτερη διανομη (ubuntu-8.04) και μετα εγκατασταση το UNR.

Παλι εχω προβλημα με την webcam που σε live session λειτουργει αλλα απο την εγκατασταση @@. Τεσπα, ουτε και με Win μπορω να πω οτι τη χρησιμοποιω. Ελπιζω με καμια μελλοντικη ενημερωση να φτιαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενημερωση..

Το σκοπελο του "starting init crypto disks" τον ξεπερασα κανοντας εγκατασταση μια παλιοτερη διανομη (ubuntu-8.04) και μετα εγκατασταση το UNR.

Παλι εχω προβλημα με την webcam που σε live session λειτουργει αλλα απο την εγκατασταση @@. Τεσπα, ουτε και με Win μπορω να πω οτι τη χρησιμοποιω. Ελπιζω με καμια μελλοντικη ενημερωση να φτιαξει.

Μήπως ξέρεις αν υπάρχει κάπου η UNR 8.0.4;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Desktop εκδοση 8.04 χρησιμοποιησα.

Δυστυχως δεν ξερω που μπορεις να βρεις το UNR 8.04.

...Έχω ψάξει παντού δεν την βρήκα πουθενά..Όχι τίποτε άλλο αλλά είναι πιο ελαφριά σε κατανάλωση πόρων από τα netbooks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε unr 8.04;;; Νομίζω όχι.

Δεν είναι πάντως πιο ελαφριά από το απλό ubuntu, απλά το netbook remix περιβάλλον έχει.

..Ναι είχε βγει απλά δεν είναι πλέον διαθέσιμη γιατί βγάλαν την 9.0.4.Εννοώ ότι είναι πιο ελαφριά από την UNR 9.0.4 στην οποία αν εγκαταστήσεις και 2- 3 λογισμικά μαθημάτων από το repository του σχολικού δικτύου ,ψιλοσέρνεται.

Στα Νetbooks πάντως γενικά καλύτερα να βάζεις την UNR έκδοση γιατί είναι προσαρμοσμένη για μικρούς φορητούς(Νetbooks).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το remix ουσιαστικά έχει κάτι σαν theme που μάλλον βολεύει περισσότερο στο μέγεθος της οθόνης. Κατά τα άλλα είναι ubuntu. Λίγο καλύτερες λύσεις για netbooks είναι το moblin (όταν και αν δουλεύει) και το jolicloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...