Προς το περιεχόμενο

iptable πως βλεπω την ip


xrist0f0r0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα server counter strike 1.6 non-steam σε ubuntu 9.10

8ελω να βλεπω την ip εκεινων που συνδεωνται επανω και εαν γινεται να κρατω καπια αρχια log

oποιος ξερει ακριβως την εντολη ή εαν γινεται να μου δωσει καποια site

αλλα επειδη δυσκολα θα διεβασω να μου δωσει την εντολη και μολις βρω χρονο θα το διεβασω επεδη θελω να μαθω τη πεζει με αυτο γενικα

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι στα πρόχειρα:

 

>
#!/bin/bash


##########################################################################
#ΠΟΡΤΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΡΕΧΕΙ Ο SERVER
CS_SERVER_PORT=12000

#ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΡΧΕΙΟΥ LOG
LOGFILE=~/cs_server.log
##########################################################################



/bin/date >> $LOGFILE
/bin/netstat --inet -n $CS_SERVER_PORT | grep $CS_SERVER_PORT >> $LOGFILE
echo "--------------------------------------------------------------------------------" >> $LOGFILE

 

Βάζεις τον κώδικα σε ένα αρχείο κειμένου και το κάνεις εκτελέσιμο. Στη συνέχεια κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο cron ώστε να εκτελείται αυτόματα όποτε εσύ θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερο θα ήταν να χρησιμοποιηθεί IPtables και LOG target, ώστε να καταγράφονται με σιγουριά όλα τα μηνύματα και να μην υπάρχει overhead συχνής εκτέλεσης, όμως θα χρειαστεί κάποιο διάβασμα, αφενός για τα iptables, αφετέρου για την παραμετροποίηση του Syslog server.

 

Υπάρχει και η λύση της μεσολάβησης ενός super-server που υποστηρίζει logging, όπως ο xinetd. Νομίζω είναι η πιο κατάλληλη επιλογή για την περίσταση. Αλλά και αυτή θέλει επίσης διάβασμα (ένα εισαγωγικό: http://www.linuxjournal.com/article/4490).

 

Iptables, Εισαγωγικός οδηγός

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=320686

 

Συντελεστές: nske, apoikos

.

Για να μη δημιουργείται λάθος εντύπωση:

όπως φαίνεται από το history του Wiki, συγγραφέας είναι αποκλειστικά ο apoikos. Εγώ απλά έκανα edit το markup για να μπει στο Wiki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη δημιουργείται λάθος εντύπωση:

όπως φαίνεται από το history του Wiki, συγγραφέας είναι αποκλειστικά ο apoikos. Εγώ απλά έκανα edit το markup για να μπει στο Wiki.

εντάξει κύριε, συγγνώμη :o

 

απλά ο νέος μαθητής είχε αγωνία

και μη ξέροντας να απαντήσω επι της ουσίας

του υπέδειξα τις σημειώσεις που ήταν πάνω στο γραφείο

ελπίζω να μην έκανα και λάθος στο θέμα ! :mrgreen:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διεβασα εκεινο που μου εδωσες gtroza για τα iptable αλλα νομιζω πως δεν εχει τετοια εντολη (δεν τα πολυκαταλαβα) τα διεβασα χτεσ την νυχτα που βρηκα λιγο χρονο

εαν ξερει καποιος ή κανενα προγραμα ας με βοιθηση

capthookb εκεινα που εγραψες τη ηταν επειδη δεν καλαταβα τιποτα :)

πως το κανω εκτελεσιμο τετοιο αρχειο και πως ρυθμιζω το cron

εψαξα στο google τι ειναι cron (καταλαβα πως ειναι εντολες,αρχειο που ξεκινα καθωρισμενη ωρα :S ) εαν ειναι σωστο , αλλα δεν λεει που θα το βρω :S

nske xinetd και ο super-server τη ειναι ακριβως :S

διεβασα εκεινα που εδωσες αλλα δεν καταλαβα και πολλα

εαν μπορεις να μου περιγραξεις τη κανει με λιγα λογια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο super server είναι ένα πρόγραμμα που μεσολαβεί και χειρίζεται τις εισερχόμενες συνδέσεις για άλλους servers. Η μεσολάβηση αυτή δίνει διάφορες δυνατότητες ελέγχου, όπως η καταγραφή σε ένα αρχείο των διευθύνσεων των εισερχομένων συνδέσεων.

 

Όμως δε μπορώ να σου πω ακριβώς τι να κάνεις βήμα-βήμα για τον συγκεκριμένο server, γιατί δεν είναι κάτι τόσο standard και απλό. Θα χρειαστεί να ασχοληθείς αρκετά ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ thanks

δηλαδη για τα log θα κανω install το xinetd οπως μου ειπες

θα διεβασω εκεινα τα site που μου εδωσες ποιο πανω τα αναφερουν αναλυτικα ?

ή να ψαξω στο google για αλλα ?

κανεις για της εντολες ή τις αλλες αποριες :) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν επιθυμείς να ακολουθήσεις τη λύση του script που θα εκτελείται ανά τακτά χρονικά διαστήματα πρέπει να κάνεις τα εξής

  1. Αντιγράφεις τον κώδικα που έγραψα παραπάνω, το ρυθμίζεις και το επικολλάς σε ένα αρχείο κειμένου, για παράδειγμα με όνομα αρχείου logips. Έστο οτι το βάζεις στο /home/xrist0f0r0s/logips
  2. Κάνεις εκτελέσιμο το αρχείο-script logips. Ανοίγεις ένα τερματικό και χρησιμοποιώντας την εντολή chmod το κάνεις εκτελέσιμο
    >
    [xrist0f0r0s@localhost~]chmod +x /home/xrist0f0r0s/logips
    


  3. Τώρα πρέπει να ρυθμίσεις το cron. Το cron είναι μια υπηρεσία του συστήματος που ανάλογα με τις ρυθμίσεις εκτελεί ένα πρόγραμμα/script ανά τατκά χρονικά διαστήματα. Δες εδώ:
     
    https://help.ubuntu.com/community/CronHowto
     
    Για παράδειγμα αν θες να τρέχει το script κάθε 5 λεπτά, πρέπει να γράψεις την εξής γραμμή:
    >
    */5 * * * * /home/xrist0f0r0s/logips
    


    στο αρχείο ρυθμίσεων του cron. Βέβαια δεν ξέρω κανένα gui πρόγραμμα το οποίο να ρυθμίζει το cron, οπότε θα πρέπει να το κάνεις από κονσόλα με κάποιον επεξεργαστή κειμένου για κονσόλα. Εκέι θα δυσκολευτείς πιστεύω. Εγώ χρησιμοποιώ vim, αλλά δεν ξέρω ποιο έχεις εγκατεστημένο. Ίσως το nano να σε βολέψει.
    Εν πάσει περιπτώσει για να επεξεργαστείς το αρχέιο ρυθμίσεων ανοίγεις μια κονσόλα/τερματικό και πληκτρολογείς

    >
    [xrist0f0r0s@localhost~]crontab -e
    


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...