Προς το περιεχόμενο

USB drive to LPT Port adapter!


nathanas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ο θείος μου έχει ένα CNC στην δοθλειά του και έχει από πίσω υποδοχή για LPT Port...

Τόσο καιρό είχε ένα zip drive συνδεδεμένο για να μεταφέρει τα σχέδια εκεί το οποίο συνδεόταν στην LPT Port... Όμως θέλει πλέον να τα μεταφέρει με ένα USB stickaki από το PC στο CNC και είπα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος απλός τρόπος με αγορά drive ή απλή μετατροπή από Serial to LPT (μιας και το USB είναι σειριακό)

 

Παρακαλώ όποιος μπορεί και ξέρει κάτι πάνω στο θέμα να με βοηθήσει...Ευχαριστώ...

Παραθέτω τις φωτογραφίες του μηχανήματος παρακάτω για να έχετε μια καλύτερη εικόνα...

post-10670-129063036851_thumb.jpg

post-10670-129063036859_thumb.jpg

post-10670-129063036869_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από LPT σε usb μετατροπέας που να βλέπει storage devices δεν νομίζω να υπάρχει. Έχω LPT σε USB δει αλλά είναι μόνο για να συνδέεις μόνο usb εκτυπωτές και όχι οποιαδήποτε usb συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά στο site παραπάνω έχει εικόνα και λέει πως το καινούριο μ-400 παίρνει USB....

http://www.centroidcnc.com/images/usb_drive_hand_175.jpg

Μπορώ να βρω καμιά άκρη έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καινούριο είναι καινούριο.

 

Αν το μηχάνημα του θείου σου είναι κανονικό pc που τρέχει Windows ή Linux και έχει κάποια pci υποδοχή εσωτερικά ελεύθερη θα μπορούσε να μπει μία κάρτα pci (με NEC chip set κατά προτίμηση) με usb επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...