Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Καλημέρα, έχω περάσει και από reader 7,8 (2 διαφορετικά Pocketbook Inkpad) και θέλησα να δοκιμάσω ένα μεγαλύτερο 10άρα (Onyx Boox Note 2) ανεξάρτητα από ένα πρόβλημα στην οθόνη που παρουσίασε το τελευταίο προσωπικά νομίζω ότι το 7.8 είναι και το καλύτερο μέγεθος ή ίσως αν έβγαζαν κάποιο ενδιάμεσο π.χ. 8.5, οι 10 ίντσες είναι σχετικά πολλές με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο εύχρηστο να κρατάς ή να κουβαλάς το reader, το επόμενο πάντως που θα πάρω δεν θα είναι 10άρι. Θα είχε κάποιο νόημα για κόμιξ έγχρωμα αλλά πάλι εκεί με την δεδομένη τεχνολογία πας σε tablet. 

θεωρώ ότι δεν θα κερδίσω κάτι ουσιαστικό αν πάω από τις 7" στις ~8". Κάνει τόση διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω το kobo aura one (8'') εδώ και 8 χρόνια και δε θα πήγαινα σε μικρότερο λόγω ματιών.  

Βέβαια δε διαβάζω πολύ εν κινήσει, και το 7άρι θα χώραγε σε τσέπη..

Σε μεγαλύτερο δε μπορώ λόγω βάρους και όγκου.. Παλαιότερα διάβαζα σε ένα kindle dx και με κούραζε πολύ στο κράτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, -WISE- είπε

θεωρώ ότι δεν θα κερδίσω κάτι ουσιαστικό αν πάω από τις 7" στις ~8". Κάνει τόση διαφορά;

Αυτό δεν το ξέρω καθώς δεν είχα ποτέ κάτι μικρότερο από 7.8, απλώς εκφράζω την άποψη μου ότι αν και είναι ωραίες οι μεγάλες οθόνες κατά το διάβασαμ τα 10άρια χάνουν σε άποψη φορητότητας, κρατήματος και ότι εγώ δεν θα πήγαινα ξανά σε τόσο μεγάλη οθόνη εκτός αν είχα και μικρότερη συσκευή. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, -WISE- said:

θεωρώ ότι δεν θα κερδίσω κάτι ουσιαστικό αν πάω από τις 7" στις ~8". Κάνει τόση διαφορά;

Ναι και όχι.
Ανάλογα τι μάτι έχεις και τι διαβάζεις.
Για κείμενο προσωπικά ήμουν για μια δεκαετία στις 6". 
Τώρα στις 7" έχω περισσότερο κείμενο, αλλά όχι τίποτα τρομερό σε σχέση με πριν.
Εκεί που έχει διαφορά είναι όταν έχεις χάρτες/εικόνες κ.ο.κ., γενικά πράγματα που δεν κάνουν scaling καλά σε μικρότερες των 7-8".

Οι 8" είναι καλός συμβιβασμός εάν θέλεις ευελιξία, ειδάλλως προσωπικά λέω οι 6" είναι καλές λόγω φορητότητας, ιδίως το καλοκαίρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/07/2024 at 13:24, Conan2046 said:

Καλημέρα, έχω περάσει και από reader 7,8 (2 διαφορετικά Pocketbook Inkpad) και θέλησα να δοκιμάσω ένα μεγαλύτερο 10άρα (Onyx Boox Note 2) ανεξάρτητα από ένα πρόβλημα στην οθόνη που παρουσίασε το τελευταίο προσωπικά νομίζω ότι το 7.8 είναι και το καλύτερο μέγεθος ή ίσως αν έβγαζαν κάποιο ενδιάμεσο π.χ. 8.5, οι 10 ίντσες είναι σχετικά πολλές με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο εύχρηστο να κρατάς ή να κουβαλάς το reader, το επόμενο πάντως που θα πάρω δεν θα είναι 10άρι. Θα είχε κάποιο νόημα για κόμιξ έγχρωμα αλλά πάλι εκεί με την δεδομένη τεχνολογία πας σε tablet. 

Ειμαι περιπου εκει που εισαι κι εσυ. Εχω ενα Tolino 6αρι, εδω και αρκετα χρονια, δεν εχω καποιο ουσιαστικο παραπονο, απλα αρχιζει και τα παιζει η μπαταρια του. Σκεφτομουν κι εγω την αλλαγη σε 10αρα οθονη και συγκεκριμενα για Inkpad Lite ωστοστο με σταματα η πολυ χαμηλη αναλυση του, αν και σε reviews αναφερουν οτι δεν ειναι ενοχλητικη και κυριως το μεγεθος. Θελω το reader μου να ειναι το ελαφρυτερο δυνατο, ωστε να μην με κουραζει

Οποτε η εμπειρια σου με τα 10αρια δεν ειναι και τοσο καλη ε?

Κομιξ μονο σε ταμπλετ παιδια, δεν εχει νοημα σε ολα τα αλλα, χανεις πολυ λειτουργικοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βολικότητα των 6-7 ιντσών στην μετακίνηση δεν συγκρίνεται. Το πετάς σε ένα backpack, στην τσέπη, στην τσάντα της παραλίας με τις πετσέτες. Το κρατάς με ένα χέρι.

Αλλά θεωρώ ότι οι 10 είναι πιο ξεκούραστες για πολύωρο διάβασμα. Για σκαναρισμένα PDF (χωρίς εικόνες) που συνήθως είναι κακογραμμένα/κακοσκαναρισμένα. Και θεωρώ ότι και τα κανονικά βιβλία, το μέγεθος της σελίδας είναι πιο κοντά στις 10" παρά στις 6-7". Οπότε η εμπειρία θεωρώ ότι είναι πιο κοντά στην πραγματική με ένα reader στις 10 ίντσες.

Το ερώτημα είναι αν αξίζει κάποιος να χάσει την πρακτικότητα για να κερδίσει στην "εμπειρία".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα κι εγώ ένα 10άρι για αυτά που δεν βολεύουν στο tablet, αλλά το 6άρι Kindle δεν το αλλάζω με τίποτα. Πρώτα αυτό (ειδικά τώρα στις παραλίες) και μετά οτιδήποτε άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Θα ήθελα κι εγώ ένα 10άρι για αυτά που δεν βολεύουν στο tablet, αλλά το 6άρι Kindle δεν το αλλάζω με τίποτα. Πρώτα αυτό (ειδικά τώρα στις παραλίες) και μετά οτιδήποτε άλλο.

Το σκέφτηκα και εγώ για να χω και τα 2 ταυτόχρονα και αναλόγως την περίσταση πχ σπίτι να χρησιμοποιώ το μεγάλο και έξω το μικρό αλλά το κακό είναι ότι δεν μπορώ να κάνω sync στα αρχεία μου από το ένα στο άλλο κάθε φορά και θα πρέπει το progress του ενός reader να το κάνω χειροκίνητα στο άλλο. Πολύ ταλαιπωρία...

Επεξ/σία από -WISE-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, -WISE- said:

Το σκέφτηκα και εγώ για να χω και τα 2 ταυτόχρονα και αναλόγως την περίσταση πχ σπίτι να χρησιμοποιώ το μεγάλο και έξω το μικρό αλλά το κακό είναι ότι δεν μπορώ να κάνω sync στα αρχεία μου από το ένα στο άλλο κάθε φορά και θα πρέπει το progress του ενός reader να το κάνω χειροκίνητα στο άλλο. Πολύ ταλαιπωρία...

Αν μιλαμε για Kindle , υπαρχει το kindle app για Android που συγχρονιζει μεταξυ του tablet και του paperwhite. Αν μιλαμε για αλλου ειδους ebook reader δεν ξερω αλλα οκ δεν εχει το καθε ενα το δικο του αντιστοιχο app για android? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Αν μιλαμε για Kindle , υπαρχει το kindle app για Android που συγχρονιζει μεταξυ του tablet και του paperwhite. Αν μιλαμε για αλλου ειδους ebook reader δεν ξερω αλλα οκ δεν εχει το καθε ενα το δικο του αντιστοιχο app για android? 

Εγώ δυστυχώς μιλάω για 1)διαφορετικές μάρκες και 2)όχι για epub αρχεία αλλά σκαναρισμένα pdf. Θεωρώ με το λίγο που το έχω ψάξει ότι δεν μπορεί να γίνει εκτός και αν κάποιος το έχει δοκιμάσει και γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, -WISE- said:

Εγώ δυστυχώς μιλάω για 1)διαφορετικές μάρκες και 2)όχι για epub αρχεία αλλά σκαναρισμένα pdf. Θεωρώ με το λίγο που το έχω ψάξει ότι δεν μπορεί να γίνει εκτός και αν κάποιος το έχει δοκιμάσει και γίνεται.

Σκαναρισμενα Pdf δυστυχως χλωμο το κοβω αλλα οκ ποτε δεν ξερεις. Ποιο ειναι το ebook reader που χρησιμοποιεις? το 2ο ειναι android? ή μιλαμε για διαφορετικο ebook reader? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Σκαναρισμενα Pdf δυστυχως χλωμο το κοβω αλλα οκ ποτε δεν ξερεις. Ποιο ειναι το ebook reader που χρησιμοποιεις? το 2ο ειναι android? ή μιλαμε για διαφορετικο ebook reader? 

Ναι, δεν μπορώ να φανταστώ πώς στο καλό θα μπορεί να συγχρονίσει την πρόοδο σε ένα αρχείο pdf. Τώρα έχω το Libra 2 και σκέφτομαι για κάποιο άλλο 10" αλλά και ούτε αυτό θα είναι Android (πχ Pocketbook)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, -WISE- said:

Ναι, δεν μπορώ να φανταστώ πώς στο καλό θα μπορεί να συγχρονίσει την πρόοδο σε ένα αρχείο pdf. Τώρα έχω το Libra 2 και σκέφτομαι για κάποιο άλλο 10" αλλά και ούτε αυτό θα είναι Android (πχ Pocketbook)

Αν το 2ο ειναι καποιο Android υπαρχει το παρακατω: 
Download the Kobo App for free, and read between your devices seamlessly: we'll always remember where you left off, so you'll never lose your place.

Βεβαια δεν μπορω να ξερω τι θα κανει με σκαναρισμενα pdf αλλα δεν εχεις παρα να δοκιμασεις στο kobo libra και στο κινητο σου. 

Αν ειναι αλλου ειδους ebook reader δεν υπαρχει περιπτωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tutuyo είπε

Ειμαι περιπου εκει που εισαι κι εσυ. Εχω ενα Tolino 6αρι, εδω και αρκετα χρονια, δεν εχω καποιο ουσιαστικο παραπονο, απλα αρχιζει και τα παιζει η μπαταρια του. Σκεφτομουν κι εγω την αλλαγη σε 10αρα οθονη και συγκεκριμενα για Inkpad Lite ωστοστο με σταματα η πολυ χαμηλη αναλυση του, αν και σε reviews αναφερουν οτι δεν ειναι ενοχλητικη και κυριως το μεγεθος. Θελω το reader μου να ειναι το ελαφρυτερο δυνατο, ωστε να μην με κουραζει

Οποτε η εμπειρια σου με τα 10αρια δεν ειναι και τοσο καλη ε?

 

Δεν είναι ότι δεν ήταν καλή η εμπειρία μου, δηλαδή ότι δεν μ' άρεσε το διάβασμα σ' αυτό, αλλά δεν ήταν βολικό π.χ. να το πάρεις παραλία ή να διαβάζεις ξαπλωμένος στο κρεβάτι, δηλαδή να σε ωθεί να διαβάζεις παντού.

Μια που λέμε για συγχρονισμό δεν το είχα δοκιμάσει γιατί δεν είχα 2 onyx συσκευές αλλά μπορούσες να συγχρονίζεις μεταξύ διαφορετικών συσκευών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες/α  βιβλιοθήκες / site με βιβλία στα Ελληνικά (και όχι μόνο) χρησιμοποιείται;

Εγώ μόλις έγινα μέλος  του https://ereading.nlg.gr (εθνική βιβλιοθήκη Ελλάδος --> ηλεκτρονικό αναγνωστήριο) αν και ζητάει login με taxis για να κάνεις account που με χάλασε λίγο ωστόσο προχώρησα και έκανα λογαριασμό, χρησιμοποιεί Adobe DRM που φαντάζομαι θα είναι βάσανο, κατέβασα ένα κρυπτογραφημένο βιβλίο αλλά δεν έχω στο tablet τπτ για να το ανοίξω, θα προσπαθήσω αργότερα, περισσότερα όταν τα καταφέρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...