Προς το περιεχόμενο

Powerline δίκτυο


kotsos_licious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και από μένα,

σκέφτομαι να πάρω το power-line, αλλά δεν ξεκαθαρίζεται ακριβώς το θέμα...

Επειδή θέλω να το βάλω σε διαφορετικό όροφο, γνωρίζει κανείς να μου πει αν θα παίξει??

Είναι στο ίδιο ρολόι της ΔΕΗ.

Αλλά δεν είναι στον ίδιο πίνακα οι μπρίζες. Ο κάθε όροφος έχει και δικό του πίνακα.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επαναφερω το θεμα,για να ρωτησω κι εγω κατι.

Το ρουτερ είναι στον 3ο οροφο,αλλα εχουμε τραβηξει καλωδιο έναν οροφο κατω, εδώ που μενω,και το εχω βαλει σε switch.Θα μπορεσουν τα μηχανήματα powerline να δουλεψουν στον οροφό μου;να συνδεσω δηλαδή το ένα στο switch,και το άλλο σε καποια πριζα σε άλλο δωματιο;

Τα διαμερίσματα εχουν ξεχωριστο ρολοι δεη για τον κάθε οροφο..

Παιζει ρολο δηλαδή που είναι το ρουτερ,ή εφόσον υπαρχει το switch,όλα καλα;

Επεξ/σία από zoolapi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καλώδιο τραβήξατε στον κάτω όροφο, που συνδέεται και τι splitter βάλατε;

Ρωτάω, διότι splitter σε καλώδιο δικτύου δεν παίζει. Δηλαδή δεν μπορούμε να συνδέσουμε παράλληλα στο ίδιο καλώδιο (μέσω splitter) 2 δικτυακές συσκευές. Το Ethernet δίκτυο δεν δουλεύει όπως η τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καλώδιο τραβήξατε στον κάτω όροφο, που συνδέεται και τι splitter βάλατε;

Ρωτάω, διότι splitter σε καλώδιο δικτύου δεν παίζει. Δηλαδή δεν μπορούμε να συνδέσουμε παράλληλα στο ίδιο καλώδιο (μέσω splitter) 2 δικτυακές συσκευές. Το Ethernet δίκτυο δεν δουλεύει όπως η τηλεφωνία.

Αν καταλαβα καλα την ερωτηση σου(γιατι είμαι λιγο αρχαρια σε αυτά), στο αρχικο ρουτερ του πανω οροφου,συνδεσαμε ένα καλωδιο Ethernet,και το ριξαμε από μπαλκονι στον κατω οροφο,στον οποιο εχω το switch.Το καλωδιο αυτό το συνδεσα με το switch,και  από τις θυρες του δουλευω τους υπολογιστες μου

 

 

(εγραψα πριν splitter,εννουσα switch,σορρυ!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε ναι μπορείς να αγοράσεις ένα ζευγαρι powerlines και να μεταφέρεις internet στα ενδότερα δωμάτια. Θα συνδέσεις το ένα powerline με το switch, θα το βάλεις στην πρίζα και το αλλο powerline θα το βάλεις στο ενδότερο δωματιο. 

 

Αν στα ενδότερα δωμάτια θες και wifi (π.χ. κινητα, tablets), τοτε στο ζευγαρι των powerlines, μπορείς να αγοράσεις το ένα (αυτό που θα μπει στα ενδότερα) να ειναι ΚΑΙ wifi, δηλαδή στα ενδότερα θα εχεις πλεον ασύρματο και ενσύρματο internet. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε ναι μπορείς να αγοράσεις ένα ζευγαρι powerlines και να μεταφέρεις internet στα ενδότερα δωμάτια. Θα συνδέσεις το ένα powerline με το switch, θα το βάλεις στην πρίζα και το αλλο powerline θα το βάλεις στο ενδότερο δωματιο. 

 

Αν στα ενδότερα δωμάτια θες και wifi (π.χ. κινητα, tablets), τοτε στο ζευγαρι των powerlines, μπορείς να αγοράσεις το ένα (αυτό που θα μπει στα ενδότερα) να ειναι ΚΑΙ wifi, δηλαδή στα ενδότερα θα εχεις πλεον ασύρματο και ενσύρματο internet. 

 

 

ευχαριστω για την απαντηση. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους.

Να συμπληρώσω και εγώ με τη σειρά μου εδώ το δικό μου ερώτημα.

 

Έχω "κλείσει" τo wlan από το router μου μιας και έχω τοποθετήσει και συνδέσει τα devolo powerlines. Τα οποία σημειωτέον κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους στο τριφασικό που έχω. Τα τοποθέτησα μιας και το ασύρματο μετα βίας φτάνει από το ισόγειο στον επάνω όροφο. Πολύ έυκολη εγκατάσταση.

 

Η ανάγκη μου ειναι για φορητές συσκευές και για σερφάρισμα μόνο, οπότε η (όποια) ταχύτητά τους δεν με απασχολεί. Όλες οι υπόλοιπες σταθερές συσκευές είναι ενσύρματα συνδεδεμένες με εξωτερική καλωδίωση (είτε απευθείας είτε μέσω gb switch, όλα ΟΚ εκεί)

 

Το πρόβλημα μου ωστόσο είναι ότι ενώ τα κινητά και tablets "κουμπώνουν" αμέσως στο powerline δίκτυο και σερφάρουμε κανονικά, στο laptop αντιθέτως ναι μεν το "βλέπει" στα διαθεσιμα δίκτυα, αλλά μόλις πατώ connect:

 

1) συνδέεται αμέσως, δείχνει στο taskbar connected & internet access αλλά μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα γίνεται limited. Είτε connected είτε limited, δεν μπορώ να σερφάρω

 

ή

 

2) cannot connect εξαρχής και... δεν σερφάρω B)

 

Με τα κινητά & tablets δεν συμβαίνει αυτό ποτέ.

Με την κάρτα δικτύου του laptop δεν έχω θέμα. Εκτός του powerline, με τα υπόλοιπα δίκτυα είτε εντός σπιτιού (router wlan) είτε εκτός σπιτιού, συνδέεται κανονικά.

 

Τις πταίει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Παραμερίζοντας" τη βροχή απαντήσεων, να απαντήσω στον εαυτό μου μιας και βρήκα τη λύση :P

 

Το software το devolo cockpit ενώ κλίκαρα update και έλεγε ότι είμαι fully updated, τελικά η πραγματικότητα ήταν διαφορετική...

Uninstall το software, reinstall από το site + ξεχωριστό updater tool και έστρωσε αμέσως...

 

Μου έκανε εντύπωση πάντως που ήταν υπεραπαραίτητο το εγκατασταθεί το cockpit software για να συνδεθεί στο δίκτυο. Τα κινητά & tablets "είδαν" δίκτυο/φως και μπήκαν αμέσως με το απαραίτητο password ενώ ο mr laptop με τίποτε...

 

Τέλος καλό όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...