Προς το περιεχόμενο

Powerline δίκτυο


kotsos_licious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους

 

Σήμερα πήρα τα 200άρια της D-link και κατά την εφαρμογή έχω ταχύτητα 35-45 Mbps, μεταξύ γραφείου και σαλόνιου ~15m.

 

Είναι καλά;

 

...Αντιγραφή από τα σκληρό του laptop σε σκληρό στην usb του wd tv στο σαλονι με 600kb/sec.

 

Επίσης προσπάθησα να παίξω αρχείο 720P, 6,5gb στο wd tv live από τον υπολογιστή μου και κολάει άσχημα.

 

Φταίει κάποια ρύθμιση ή φταίει η ταχύτητα του d-link?....

 

Είμαι πολύ προβληματισμένος ώς προς την απόδοση τους....

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επρεπε να σου κολλαει το 720p με τα νουμερα που εχεις, εφοσον ειναι πραγματικα και τα οποια ειναι νορμαλ για 200αρια, οσο υψηλο bitrate και να εχει(...τα GΒ του αρχειου δεν παιζουν ρολο).

Αλλου κολλαει το πραγμα.

 

Με το Netgear 550 και 200αρια homeplug εχω παρομοια, αν οχι χαμηλοτερη ταχυτητα, αλλα κολλημα σε 720p ΠΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα πάντα με την εφαρμογή που παρέχεται στη συσκευασία αυτή είναι η ταχύτητα.

 

Άρα λες ότι το λάθος είναι στην ρύθμιση του λαπτοπ;

 

....λέει να τα αλλάξω για τα 100άρια της belkin;...τότε ΄΄ομως θα πρέπει ν τα βάλω σε Τ στην μπρίζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επρεπε να σου κολλαει το 720p με τα νουμερα που εχεις, εφοσον ειναι πραγματικα και τα οποια ειναι νορμαλ για 200αρια, οσο υψηλο bitrate και να εχει(...τα GΒ του αρχειου δεν παιζουν ρολο).

Αλλου κολλαει το πραγμα.

 

Με το Netgear 550 και 200αρια homeplug εχω παρομοια, αν οχι χαμηλοτερη ταχυτητα, αλλα κολλημα σε 720p ΠΟΤΕ.

 

Καλημέρα παλικάρια.

 

Κι εγώ Netgear 200άρια έχω, το XAV101 στον κάτω όροφο μεζονέτας, κοντά σε router και NAS, και επάνω, κοντά στην TV, το WD TV Live, το BR και το mini PC , το XAV1004 powerline switch.

Βέβαια φαντάζομαι θα ξέρετε ότι 200άρια λέγονται με πολύ wishful thinking, γιατί οι LAN θύρες που έχουν επάνω τους είναι 100Mbps, άρα αφού το δίκτυο σε αυτά φτάνει με 100Mbps, και να είναι η μεταξύ τους επικοινωνία σε μεγαλύτερες ταχύτητες, περιορίζονται από τις εισόδους/εξόδους τους.

 

Μέχρι πρότινος είχα το φις του XAV1004 απάνω σε Τ της Legrand, με μία απο τις άλλες εξόδους να οδηγεί σε UPS και πολύπριζο μετά, για την τροφοδοσία των AV μηχανημάτων. Εκεί οι ταχύτητές μου ήταν πολύ μέτριες, περίπου 26Mbps (ως γνωστό MB=megabyte & Mb=megabit) δηλαδή 3,2MBps.

 

Ταινίες με υψηλό bitrate ούτε που διανοείτο να τις αναπαραγάγει από το NAS μου.

Το "How to Train Your Dragon" μου σε 1080p χωρίς DTS ήχο, απλά με AC3 5.1, έχει max bitrate 55671bps, δηλαδή 2,2 φορές παραπάνω από το Powerline μου!

Το "Minority Report" που έχω σε 720p, με DTS 5.1 αλλά και AC3 2.0 έχει κάτι κορυφές στο bitrate του στα 20-27Mbps, τουτέστιν έπαιζε με πολλά σπασίματα. Και το Live όταν αρχίσει να σπάει, μετά κάνει κάποια ώρα να ξανασυγχρονίσει εικόνα με ήχο. Αν έχει δε, 2-3 κορυφώσεις του bitrate σε κοντινό χρόνο, τότε τρελαίνεται!

 

Έκανα τις προάλλες μαϊμουδιά και πήρα ρεύμα για το Powerline, με μια αρκετά μακριά επέκταση, απο μία πρίζα που έχει στον τοίχο ψηλά η οποία εξυπηρετεί το κλιματιστικό.

Ε, λοιπόν σώθηκα!!! Μετρημένες ταχύτητες δικτύου από μετροπρόγραμμα (PC με PC) της τάξης των 80-85 Mbps, σχεδόν όσο ένα κατοστάρι δίκτυο, όσο δηλαδή είναι και η θύρα του WD TV Live.

Τώρα παίζω όλες τις ταινίες μου από το NAS ή από το PC μου (σπάνια).

 

Το δε πρόγραμμα της Netgear δίνει πλέον ταχύτητα για το TX:157Mbps και το RX:140Mbps. Έ, το καλοκαίρι που θα ξαναμπεί το κλιματιστικό στην πρίζα, ποιός βλέπει ταινίες με τόση ζέστη?

 

nmoiras, θεωρώ ότι φταίει το laptop σου. Αργοί δίσκοι σε αργά μηχανήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαπτοπ είναι πολύ γρήγορο για να οφείλεται σε αυτό....ίσως κάποια ρύθμιση...

 

το απόγευμα ίσως βάλω ένα άλλο λαπτοπ στην άλλη γραμμή να δω σύγκριση στη μεταφορά αρχείων.

 

οι αντάπτορες είναι αυτοί με την έξοδο για μπρίζα.

 

Και στα δυο ακολουθεί πολύμπριζο με διάφορα μικρομπλιμπλίκια πάνω....ίσως παίζει κι αυτό το ρόλο του.

 

...ε ρε δουλειές που ανοίξαμε θα πρέπει να πήξω στη δοκιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαπτοπ είναι πολύ γρήγορο για να οφείλεται σε αυτό....ίσως κάποια ρύθμιση...

 

το απόγευμα ίσως βάλω ένα άλλο λαπτοπ στην άλλη γραμμή να δω σύγκριση στη μεταφορά αρχείων.

 

ΟΚ, ίσως να μην είναι αυτό. Το streaming αρχείων πάντως δεν είναι το forte κανενός λειτουργικού για γενική χρήση, εκτός κι αν έχεις Windows 7 x64 που έχουν και Media Center ενσωματωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέσπα...τα πολύμπριζα στη σούκο στους αντάπτορες επηρεάζουν;

 

Ουπς? Δεν την κατάλαβα την ερώτηση!

 

Μιλάς για κάτι τέτοιο, 1584251.JPG

για το αν μπορείς στην σούκο πρίζα του powerline να βάλεις πολύπριζο?

 

Αν ναι, υποθέτω ότι ναι, γιατί και καλά είναι μετά το κύκλωμα του powerline.

Σε αυτή την φιλοσοφία βασίζεται και η έξοδος που έχει, φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αρχείο που κόλαγε ήταν ένα mkv 8.69 Mbps,. ένα άλλο περίπου 4 Mbps το έπαιζε άνετα.... η εφαρμογή τους έδινε την ταχύτητα που έγραψα για το δίκτυο (35-45 Mbps)

 

 

 

το Δωμάτιο που έχω το ρούτερ (όχι το σαλόνι) έχει 4 μπρίζες....τις δοκίμασα όλες....οι 3 ίδια απόδοση

 

Η 4η δίνει σύνδεση σύμφωνα με την εφαρμογή 90-100 Μbps και τα αρχεία παίζουν όλα....

 

Πάντως ακόμα δεν εξηγείται γιατί κόλαγαν με σύνδεση 40 Mbps.

 

Επίσης η πλάκα είναι ότι στην ''καλή'' μπρίζα ούτε ταφ καταλαβαίνει ούτε πολύμπριζα ούτε τίποτα που το τσέκαρα...εκεί κολλημένο στα 90-100.

 

.....Εγώ τα 100άρια ta belkin δεν τα πήρα γιατί δεν μου περισεύει μπρίζα στο σαλόνι και θα έπρεπε να τα βάλω σε πολύμπριζο. Αυτό το ότι δεν επηρεάζεται η ποδοση τους με βάζει σε σκέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αρχείο που κόλαγε ήταν ένα mkv 8.69 Mbps,. ένα άλλο περίπου 4 Mbps το έπαιζε άνετα.... η εφαρμογή τους έδινε την ταχύτητα που έγραψα για το δίκτυο (35-45 Mbps)

 

Πάντως ακόμα δεν εξηγείται γιατί κόλαγαν με σύνδεση 40 Mbps.

 

Εδώ θα βρείς ενα πρόγραμμα που λέγεται Bitrate viewer.

Δεν είναι τέλειο αλλά δουλεύει με ματρόσκες και δίνει αρκετά λογικά αποτελέσματα.

Δες τα peaks στο αρχείο που κόλαγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 mbps....Λογικό λοιπόν.

 

thanks.

 

Τώρα πάω σε άλλη ενότητα να λύσω το θέμα των υποτίτλων :):)

 

...πάντως αυτό ότι δεν μασάει απο πολύμπριζα με βάζει στο τρυπάκι του belkin του 500αριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[πάντως τρέχω ένα προγραμματάκι μέτρησης της ταχύτητας (το lan speedtest) και ενώ η εφαρμογή του d-link δίνει 119Mbps (!!!) αυτό δίνει 17 στο γράψιμο και 19 στο διάβασμα.

 

Τραγική διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[πάντως τρέχω ένα προγραμματάκι μέτρησης της ταχύτητας (το lan speedtest) και ενώ η εφαρμογή του d-link δίνει 119Mbps (!!!) αυτό δίνει 17 στο γράψιμο και 19 στο διάβασμα.

 

Τραγική διαφορά.

 

Το πρόγραμμα της D-Link δεν είναι μετροπρόγραμμα, απλά δείχνει την θεωρητική ταχύτητα που συγχρονίζουν τα 2 άκρα.

Αλλά μήπως το Lan speedtest μετράει MBps (megabyte per second) και το πρόγραμμα της D-Link Mbs (megabit per second)?

Αν είναι έτσι, 119Mbps / 8 bits per byte ~ 15MBps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν κάνω λάθος στις μονάδες.

 

Mbps μετράει....Μέχρι 30κάτι μέγιστο έχει δείξει με μεγάλες αξομειώσεις !

 

Με βλέπω να τα αλλάζω.

 

ΤΟ multirama έχει τα belkin με συμπλήρωμα κάποιων χρημάτων....αλλιώς πρέπει να πάρω κάτι άλλο κι να πάρω κάποια άλλα από αλλού.

Επεξ/σία από nmoiras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...