Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξερει καποιος εαν η lg 22lh2000 παιζει αρχεια mkv ?

 

Όχι, φίλε μου.Το συγκεκριμένο μοντέλο, ακόμα κι αν ξεκλειδώσει από κάποιες "κρυφές" ρυθμίσεις, όπως μας περιέγραψε παραπάνω ο φίλος yiannis_1 για το μοντέλο LH3000, δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να διαβάσει mkv!! Για DivX ίσως....

 

Και κάτι άλλο....Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα η γνώμη κατόχων τηλεοράσεων Philips!!

Δεν μας έχει γράψει κανείς μέχρι τώρα! Τί αρχεία παίζουν από το USB, το θέμα των υπότιτλων και γενικά να μας περιγράψουν τον Media Player τους.

Τους ευχαριστώ εκ των προτέρων!;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yiannis_1 έγραψες φίλε με το κρυφό μενού για τις lg.Τώρα δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους αλλά η δικιά μου LH 4010 ορισμένες φορές μου ψιλοβγάζει είδωλο.Το ίδιο συμβαίνει και στα ψηφιακά.Το έχει συναντήσει κανένας?Ξέρετε τι μπορεί να παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τηλεοπτικά αναλογικά ναι σε κάποια κανάλια, αλλά μάλλον είναι θέμα κεραίας και σήματος.

Αν στο βγάζει και σε dvd η γενικά σε ότι εχεις συνδεδεμένο με HDMI-vga μη το πολυσκεφτεσαι.

Γύρνα τους την πίσω να πάρεις καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bαλε και την LG 32LH3000 που ειπαμε

 

την δευτερα θα μου τη φερουνε...ειναι καλη σαν ποιοτητα εικονας ηχου?

 

επειδη ειμαι ασχετος απο lcd tv(η πρωτη μου ειναι) μιλαμε για την usb υποδοχη που εχει απο πισω που λεει για τεστ μονο?

 

1229893_5.JPG

εκει μπορω να βαλω οτιδηποτε (ή τουλαχιστον πολλους τυπους αρχειων βιντεο και εικονας)με usb και να το παιξει? σε αναλυση τερμα hd αυτης της οθονης?μουσικη?

 

και κατι ασχετο ..τα hd (1920 x 1080 ?)αρχια του αρχοντα των δαχτυλιδιων πχ ποσο μεγεος ειναι περιπου η καθε ταινια?επειδη δεν κατεβαζω συχνα ταινιες και νομιζα οτι τα περισσοτερα για κατεβασμα ειναι divx και αρα χαμηλοτερη ποιοτητα απο το κανονικο dvd

 

 

παντως ζημια δεν μπορει να γινει,δοκιμαζοντας διαφορα αρχεια στην υποδοχη ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Σε τηλεοπτικά αναλογικά ναι σε κάποια κανάλια, αλλά μάλλον είναι θέμα κεραίας και σήματος.

Αν στο βγάζει και σε dvd η γενικά σε ότι εχεις συνδεδεμένο με HDMI-vga μη το πολυσκεφτεσαι.

Γύρνα τους την πίσω να πάρεις καινούργια.

 

 

Φίλε yiannis_1 έχεις δίκιο ησύχασα.Σε 3-4 dvd που το δοκίμασα παίζει κορυφή.Είναι ή το σήμα ή η κεραία.Τώρα επειδή χτες έφαγα φρίκη από ένα μη το πω τι flashάκι και νόμιζα ότι δεν μου διάβαζε και ότι δεν ενεργοποίησα τη θύρα ψάχτηκα και με το menu-menu. Εκεί έχω μια αμφιβολία μήπως κατά λάθος άλλαξα κάποια ρύθμιση.Μπήκα στο menu είδα τι έχει και από συνήθεια για να βγω πάτησα το βελάκι πίσω και όχι το exit.Αν έχεις την LH 4010 37'' ή κάποιος άλλος φίλος(δεν ξέρω αν ισχύουν οι ίδιες ρυθμίσεις και για την LH 4000 'οπως επίσης αν παίζουν διαφορετικές ρυθμίσεις λόγω ίντσες )να τσεκάρουμε τις ρυθμίσεις που έχω στο menu -menu στη δεύτερη επιλογή ADC DATA.Εκεί έχω τα εξής..

0 source comp 480i

Save to NVRAM On

Red offset 7F

Green offset 7F

Blue offset 7F

Red Gain 4B

Green Gain 46

Blue Gain 4A

Reset On

Επεξ/σία από thoumas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, φίλε μου.Το συγκεκριμένο μοντέλο, ακόμα κι αν ξεκλειδώσει από κάποιες "κρυφές" ρυθμίσεις, όπως μας περιέγραψε παραπάνω ο φίλος yiannis_1 για το μοντέλο LH3000, δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να διαβάσει mkv!! Για DivX ίσως....

 

Αλλοι μου εχουν πει οτι θα μπορει να παιζει και αλλοι ισως

βρηκα αυτο:

 

http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-televisions/1141820-lg-22lh2000-enabling-secert-features.html

 

Υπαρχεi καποιος που να την εχει αγορασει lg 22lh2000 και να εχει δει καποιες ταινιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί να έχουν αυτές τις δυνατότητες κρυφές αντί να τις διαφημίζουν μαζί με τα αλλα + . μήπως παίζει τίποτα με τα δικαιώματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Όχι' date=' φίλε μου.Το συγκεκριμένο μοντέλο, ακόμα κι αν ξεκλειδώσει από κάποιες "κρυφές" ρυθμίσεις, όπως μας περιέγραψε παραπάνω ο φίλος yiannis_1 για το μοντέλο LH3000, δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να διαβάσει mkv!! Για DivX ίσως....

 

Αλλοι μου εχουν πει οτι θα μπορει να παιζει και αλλοι ισως

βρηκα αυτο:

 

http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-televisions/1141820-lg-22lh2000-enabling-secert-features.html

 

Υπαρχεi καποιος που να την εχει αγορασει lg 22lh2000 και να εχει δει καποιες ταινιες?[/quote']

 

 

Τελικά φίλε έκανα λάθος, σου ζητώ συγγνώμη.

Όντως μετά από αλλαγή στις "κρυφές" ρυθμίσεις η LH3000 (αλλά και η LH2000) πράγματι μπορεί να παίξει ΚΑΙ mkv (με AC3 ήχο και όχι DTS) και μάλιστα είναι και πολύ απλό.

 

Ας το επαναλάβουμε λοιπόν:

 

 

 

ΟΔΗΓΙΕΣ UPGRADE (ΓΙΑ PLAYBACK MKV) ΑΠΟ USB ΣΕ LG SERIES LH

 

1. Για να εισαχθείτε στο Service Menu της LG (όπου θα γίνει το upgrade) πατάτε ταυτόχρονα (την ίδια στιγμή) το κουμπί ΟΚ του τηλεκοντρόλ με το κουμπί ΟΚ της τηλεόρασης

 

2. Περίπου μετά από 5 δευτερόλεπτα σας εμφανίζεται ένα παράθυρο, όπου σας ζητείται να εισαγάγετε έναν κωδικό. Πληκτρολογείτε «0000» (4 μηδενικά)

 

3. Αφού έχετε ήδη μπει στο Service Menu, πηγαίνετε στην ένδειξη «option 3» και αλλάζετε την ένδειξη "divx movie playback via usb" σε "HD" και επίσης (ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ) την ένδειξη «JPEG» σε «1».

 

4. Αφού τα κάνετε αυτά πατήστε το κουμπί «Επιστροφή» (return key) του τηλεκοντρόλ σας για να βγείτε από το Service Menu

 

Υ.Γ. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μην αλλάξετε ΤΙΠΟΤΑ άλλο (στις ρυθμίσεις αυτές), ειδάλλως μπορεί να χαλάσετε την τηλεόρασή σας!

 

Είστε έτοιμοι !! Τώρα μπορείτε να δείτε αρχεία HD τύπου mkv με ανάλυση μέχρι 1080p και με ήχο AC-3 (και όχι DTS-που δεν υποστηρίζεται););)

Επεξ/σία από george69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα θα μπορει να παιξει τοτε divx ?επισης σκετα hd αρχεια παιζει?σαν αυτα που κατεβαζουμε απο το youtube πχ..ή μονο σε mkv?

και μετα οταν συνδεσουμε στο usb παταμε το input για να το βγαλει?

ωραια η 32lh3000..η pcmcia υποδοχη ομως γιατι καρτα ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Μπηκα στην παρέα insomnia πριν από λίγα λεπτά παρ' ολο που εμπιστεύομαι αρκετό καιρό τις γνώσεις όλων σας! Πριν από λίγο έκανα και εγώ παραγγελία για την LG32LH3000 και αύριο πρωί θα την έχω!!!Επειδή οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες ήθελα να κάνω μια ερωτησάσης καλώδιο πρέπει να πάρω για να τη συνδέσω με τον υπολογιστή μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Τελικά φίλε έκανα λάθος' date=' σου ζητώ συγγνώμη.

Όντως μετά από αλλαγή στις "κρυφές" ρυθμίσεις η LH3000 (αλλά και η LH2000) πράγματι μπορεί να παίξει [b']ΚΑΙ [/b]mkv (με AC3 ήχο και όχι DTS) και μάλιστα είναι και πολύ απλό.

 

Ας το επαναλάβουμε λοιπόν:

 

 

 

ΟΔΗΓΙΕΣ UPGRADE (ΓΙΑ PLAYBACK MKV) ΑΠΟ USB ΣΕ LG SERIES LH

 

1. Για να εισαχθείτε στο Service Menu της LG (όπου θα γίνει το upgrade) πατάτε ταυτόχρονα (την ίδια στιγμή) το κουμπί ΟΚ του τηλεκοντρόλ με το κουμπί ΟΚ της τηλεόρασης

 

2. Περίπου μετά από 5 δευτερόλεπτα σας εμφανίζεται ένα παράθυρο, όπου σας ζητείται να εισαγάγετε έναν κωδικό. Πληκτρολογείτε «0000» (4 μηδενικά)

 

3. Αφού έχετε ήδη μπει στο Service Menu, πηγαίνετε στην ένδειξη «option 3» και αλλάζετε την ένδειξη "divx movie playback via usb" σε "HD" και επίσης (ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ) την ένδειξη «JPEG» σε «1».

 

4. Αφού τα κάνετε αυτά πατήστε το κουμπί «Επιστροφή» (return key) του τηλεκοντρόλ σας για να βγείτε από το Service Menu

 

Υ.Γ. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μην αλλάξετε ΤΙΠΟΤΑ άλλο (στις ρυθμίσεις αυτές), ειδάλλως μπορεί να χαλάσετε την τηλεόρασή σας!

 

Είστε έτοιμοι !! Τώρα μπορείτε να δείτε αρχεία HD τύπου mkv με ανάλυση μέχρι 1080p και με ήχο AC-3 (και όχι DTS-που δεν υποστηρίζεται););)

 

στην 42LH3000 ουτε καν στο κρυφο μενου δεν μπορω να μπω :cry:

δεν βλεπει κανενα usb flasaki σαν να μην εχει usb, ουτε στο μενου ουτε στο ινπουτ υπαρχει κατι!

συνεχιζω το ψαξιμο.

παντως πολυ οικονομικη. στο max energy save παει 50w !!!!

στο medium 100W, και 140 στο minimum. αν φορτωσεις τις λαμπες φτανεις τα 210 !!!

 

Ολα ΟΚ! http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=48975&highlight=lh3000&page=3

απλα εβαλα το παλιο firmware και ειναι ολα πολυ σουπερ. Ευχαριστω

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε μέσα και την LG LF2510!

 

Γενικά όλες οι LG των σειρών LG, LF, LH υποστηρίζουν τα εξείς:

 

Εγώ που έχω 2 τηλεορασεις της σειρας LG δεν ειδα να το υποστηρίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω 2 τηλεορασεις της σειρας LG δεν ειδα να το υποστηρίζουν...

 

Πρέπει να τα ενεργοποιήσεις μέσω του Service Menu...

 

Προϋπόθεση για να μπεις στο Service Menu είναι να αλλάξεις Firmware σε v3.15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...