Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 alpha, beta, rc


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Τι κάρτα γραφικών έχεις?

 

την 4850. Παρότι θα έπρεπε να λειτουργεί χωρίς προβλήματα τόσο στο 9.04 όσο και 9.10 έχω βαρεθεί την περίεργη συμπεριφορά της. Απο τυχαίες αλλαγές στην ανάλυση του desktop (!!) μέχρι και σημαντική άυξηση της θερμοκρασίας χωρίς λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια 3850 και εχω περασει απο αρκετες εκδοσεις του fglrx 2 χρονια τωρα, και τους τελευταιους μηνες ειμαι αναγκαστικα σε radeon, και ποτε δεν διαπιστωσα υπερθερμανση και τυχαιες αλλαγες στην αναλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ότι δουλεύει κάτι σε κάποιον δεν συμαίνει ότι είναι και κανόνας και πρέπει να δουλεύει σε όλους. Νομίζω καθέ νεώτερη έκδοση έρχετε με πιο καινούργιους driver που λύνουν αρκετές φορές πολλά από τα προβλήματα που υπάρχουν

Με ποιούς driver δουλεύεις τους open οι τους κλειστούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το .iso του lubuntu και προσπαθώ να φτιάξω ένα live usb. Επειδή είμαι σε mac ακολούθησα τις οδηγίες του ubuntu wiki και έκανα το .iso, .img. Το img και το iso έχουν ίδιο md5 checksum. Μετά με dd περνάω το .img στο usb αλλά αυτό αρνείται πεισματικά να bootάρει. Καμιά ιδέα..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το .iso του lubuntu και προσπαθώ να φτιάξω ένα live usb. Επειδή είμαι σε mac ακολούθησα τις οδηγίες του ubuntu wiki και έκανα το .iso, .img. Το img και το iso έχουν ίδιο md5 checksum. Μετά με dd περνάω το .img στο usb αλλά αυτό αρνείται πεισματικά να bootάρει. Καμιά ιδέα..;

 

To πιο απλό πράγμα στον κόσμο ---> boot με το live cd ----> system ---> administration ---> USB startup disk creator

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιο απλό πράγμα στον κόσμο ---> boot με το live cd ----> system ---> administration ---> USB startup disk creator

 

Ή kicker >> applications >> Startup Disk Creator για KDE με επιλογή για persistent σύστημα το οποίο όμως ποτέ δεν κατάφερα να δουλέψω. Αν κάνω κάποια σημαντική αλλαγή όπως nvidia drivers δεν ξανακάνει boot..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

το πιο απλο πραγμα στον κοσμο ειναι το unetbootin ( http://unetbootin.sourceforge.net/ ).

Τεσπα επι του θεματος, το upgrade σε μενα δεν λειτουργησε με την μια (βασικα #@%$#^ τα παντα και ανακγαστηκα να κανω καινουρια εγκατασταση. Δουλευουν ολα παντως τωρα, και δοκιμαζω και το gnome-shell το οποιο μου φαινεται αρκετα βολικο μπορω να πω. Θα βαλω και κανα screenshot σε καποια φαση.

Μια ερωτηση, ειμαι με ATI και τον driver τον radeon. Αξιζει να δοκιμασω τον fglrx? Ποιος υποτιθεται ειναι "καλυτερος" ? Και κατι ακομα, μου εχει τιγκαρει την φωτεινοτητα τοσο που να ειναι ενοχλητικο, και λογικα για αυτο ευθυνεται ο driver...

 

---------- Προσθήκη στις 04:34 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 03:17 ----------

 

τελικα εβαλα τον fglrx και βρηκα την υγεια μου. Αρκετα καλυτερα απο πριν, και ναι οντως εκει ηταν το θεμα με την φωτεινοτητα ... Τωρα εστρωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές οι driver της ati έχουν κάνει θεαματική βελτίωση από το παρελθών. Πριν τέσσερα χρόνια για εμάς που είχαμε ati ήταν εφιάλτης να τρέξουμε σωστά μια linux διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές οι driver της ati έχουν κάνει θεαματική βελτίωση από το παρελθών. Πριν τέσσερα χρόνια για εμάς που είχαμε ati ήταν εφιάλτης να τρέξουμε σωστά μια linux διανομή.

 

Μετά από 4 χρόνια.. την ίδια ΑΤΙ έχετε ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...