Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 alpha, beta, rc


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι χρησιμοποιείτε το νέο lxde:

 

1)

πώς σας φαίνεται το lxpanel;

Είναι σταθερό;

Όταν εγκαθίστανται νέες εφαρμογές, εμφανίζονται αμέσως στο μενού;

Άν προσθέσεις εκκινητή του firefox, εμφανίζει το σωστό εικονίδιο στο panel;

 

2)

ο pcmanfm μπορεί να κάνει mount μια δισκέτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αφηστε να βγει κανονικα λεω εγω ή release candinate...

 

Μα έχει νόημα στο ανοικτό λογισμικό να βάζεις beta εκδόσεις!;)

Ούτε το πληρώνεις και αν θες μπορείς να συμβάλεις στο να γίνει καλύτερο.

Άσε που μια χαρά σταθερό είναι.

twiner όλα καλά παίζουν, μόνο για την δισκέτα δεν μπορώ να ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά υπάρχει και το ρίσκο όταν είσαι σε beta μετά από κάποιο update να σου σπάσει η διανομή. Γιαυτό καλό είναι όσοι δοκιμάζουν τέτοιες εκδόσεις να έχουν μια σχετική εμπειρία.

 

---------- Προσθήκη στις 15:11 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:51 ----------

 

Και μια άλλη παρατήρηση. Νομίζω τα κουμπιά στα αριστερά τελικά είναι αρκετά λειτουργικά. Αν τα συνηθίσεις μετά από λίγο σου φαίνονται καλύτερα σε θέμα λειτουργικότητας από τα κλασικά δεξιά κουμπιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα έχει νόημα στο ανοικτό λογισμικό να βάζεις beta εκδόσεις!;)

Ούτε το πληρώνεις και αν θες μπορείς να συμβάλεις στο να γίνει καλύτερο.

Άσε που μια χαρά σταθερό είναι.

twiner όλα καλά παίζουν, μόνο για την δισκέτα δεν μπορώ να ξέρω.

 

+1 αν και όλα τα bag που πάω να αναφέρω τα έχουν ήδη αναφέρει άλλοι ποιο πριν από μένα :-D.

 

Πάντως είναι αλήθεια ότι ένα update σε Alpha η beta μπορεί να οδηγήσει σε μαύρη οθόνη, μου έχει συμβεί αλλά δεν πανικοβάλλομαι ξαναπερνώ μια σταθερή έκδοση. 8 λεπτά χρειάζεται για να ολοκληρωθεί μία εγκατάσταση Ubuntu, το MS Office 2007 στα win 7 κάνει περίπου τον ίδιο χρόνο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τα κουμπιά στα αριστερά τελικά είναι αρκετά λειτουργικά. Αν τα συνηθίσεις μετά από λίγο σου φαίνονται καλύτερα σε θέμα λειτουργικότητας από τα κλασικά δεξιά κουμπιά.

 

Ο εγκέφαλός μου απλώς αρνείται να δεχτεί κάτι τέτοιο. Να σκεφτείς οτι κάτι τέτοιες εξυπνάδες είναι που με αποτρέπουν από το να χρησιμοποιώ το macos στο macbook μου.

 

Στο ubuntu δεν αλλάξαν μόνο τη θέση αλλά και τη σειρά των κουμπιών. Δηλαδή τι είναι αυτό τώρα; Ξάφνου, πετάχτηκε η - επί σειρά ετών - πιο κακόγουστη οπτικά διανομή να μας κάνει fashion & identity statement?

 

Οποιος θέλει να επαναφέρει την τάξη στο νέο theme, ας δεί εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εγκέφαλός μου απλώς αρνείται να δεχτεί κάτι τέτοιο. Να σκεφτείς οτι κάτι τέτοιες εξυπνάδες είναι που με αποτρέπουν από το να χρησιμοποιώ το macos στο macbook μου.

 

Στο ubuntu δεν αλλάξαν μόνο τη θέση αλλά και τη σειρά των κουμπιών. Δηλαδή τι είναι αυτό τώρα; Ξάφνου, πετάχτηκε η - επί σειρά ετών - πιο κακόγουστη οπτικά διανομή να μας κάνει fashion & identity statement?

 

Οποιος θέλει να επαναφέρει την τάξη στο νέο theme, ας δεί εδώ...

 

Aν το συνδιάσεις με το menu του gnome θα δεις ότι έχει την λειτουργικότητα του. Κάνεις λιγότερες κινήσεις και αποστάσεις. Αλλά για όποιον δεν του αρέσει μια εντολή είναι το fix για να πάνε τα κουμπιά ξανά στα δεξιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει έχει βουίξει ο τόπος από κάποιον (κατ' εμέ εγκάθετο με τη δική του ατζέντα), ο οποίος έχει σπαμάρει το μισό internet γιατί δεν εισακούστηκε η άποψή του (και όποιων την ψήφισαν) για τη θέση των windows control buttons.

 

α) Οι αποφάσεις που αφορούν στην εξέλιξη του ubuntu σαφώς και παίρνονται από την Canonical. De facto έχουν πετύχει να φτιάξουν τη δημοφιλέστερη διανομή και εκ του αποτελέσματος προκύπτει ότι ξέρουν τι κάνουν

 

β) Δικαίωμα του καθενός να εκφράζει τις απόψεις του και τις διαφωνίες του. Η ίδια η canonical άλλωστε έχει το http://brainstorm.ubuntu.com/ για να εκφράζονται και να υλοποιούνται ιδέες και απόψεις. Κανένας όμως δεν υποχρεώνει την Canonical να εφαρμόσει και να υλοποιήσει όλα όσα γράφονται εκεί.

 

γ) Το theme αλλάζει πανεύκολα σε όποιον δεν αρέσει. Το gimp εγκαθίσταται εξίσου πανεύκολα (αναφέρομαι στην απόφαση της Canonical να μην το συμπεριλάβει στο live cd

 

δ) Σε όποιον δεν αρέσει το Ubuntu , μπορεί να δοκιμάσει άλλη διανομή. Τι πιο δημοκρατικό από αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γ) Το theme αλλάζει πανεύκολα σε όποιον δεν αρέσει.

 

Το αυτό. It's a fracking theme ffs. Ποιος κράταγε το κλασσικό καφετί τόσα χρόνια; Κανείς, όλοι το άλλαζαν. Έτσι θα αλλάξουν και αυτό σε όσους δεν τους αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης έχει ειπωθεί από τον Shuttleworth ότι θα υπάρχει κάτι καινούριο στα δεξιά στην tilte bar στο 10.10. Ίσως λοιπόν έχουμε να κάνουμε με ένα μεταβατικό στάδιο.

 

Καμία ιδέα για το τι μπορεί να είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chek2fire ,θυμαμαι,οταν ειχες πρωτοπερασει την (απο 9.10)10.04 επειδη ειχες το ppa για τους nvidia drivers ειχες προβλημα...το ιδιο ppa εχω κι εγω...λες να παθω το ιδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχί μόνο μου έβγαλε πρόβλημα αλλά είχα πέσει και σε αδιέξοδο τι να κάνω για να περάσω τους driver που υπήρχαν στην διανομή. Εμπαίνα σε recovery mode αλλά παρά το unistall και το install των driver δεν μπορούσε να γίνει τπτ. Τελικά αφού έβγαλα πρώτα τους driver μετά έδωσα τις εντολές εδώ που έλεγε ο milone για να μπουν οι mesa driver

 

http://albertomilone.com/wordpress/?p=482

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος installer για το ubuntu lucid. Μια παρουσιάση του μπορείτε να δείτε εδώ

 

http://www.omgubuntu.co.uk/2010/03/ubuntu-1004-installation-slideshow.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+d0od+(Omg!+Ubuntu!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είχαμε και νέο θέμα για το plymouth αλλά ακόμα σε αρκετούς ιδίως σε όσους έχουν nvidia κάρτα γραφικών το plymouth δεν παίζει καθόλου.

Η κατάσταση πάντως με την διανομή έχει βελτιωθεί αρκετά ιδίως η υψηλή χρήση της cpu από xorg και από άλλα διάφορα προγράμματα όπως το nepomuk. Τώρα πλέον είναι αρκετά γρήγορη στην χρήση της.

Τα προβλήματα που παραμένουν σε μένα τουλάχιστον είναι

-δεν δουλεύει το suspend

-δεν δουλεύει το plymouth

-μερικά error που βγάζει ο akonadi κατά το πρώτο login αν και αυτό είναι καθαρά kde πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...