Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 alpha, beta, rc


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μια και έχω χρόνο και μια και τα προβλήματα στο kde 4.4.1 είναι αρκετά είπα να πάω σε 10.04. Ηδή κάνω το upgrade. Τουλάχιστον να παρακολουθήσω την εξέλιξη της διανομής μέχρι την stable της έκδοση και να αναφέρω ότι πρόβλημα παρουσιαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μια και έχω χρόνο και μια και τα προβλήματα στο kde 4.4.1 είναι αρκετά είπα να πάω σε 10.04. Ηδή κάνω το upgrade. Τουλάχιστον να παρακολουθήσω την εξέλιξη της διανομής μέχρι την stable της έκδοση και να αναφέρω ότι πρόβλημα παρουσιαστή.

Μια και δεν εχω ιδεα,υπαρχει περιπτωση να αναγκαστεις σε εγκατασταση του 10.04 οταν με το καλο βγει ή λογικα θα παιξει απροβληματιστα το upgrade στην final απο την beta 2,3,4 κλπ?

Μ αλλα λογια να την κανω την δοκιμη και γω-σε μη παραγωγικο συστημα-ή να κατσω στ αυγα μου και να παιζω σε vm?:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασέ μείνε μακριά ακόμα. Για άλλη μια φορά αυτά τα 4+ χρόνια που κάνω upgrade σε alpha στο kubuntu έπεσα πάνω στο γνωστό πρόβλημα να μου κρασάρει ο xserver. Κάτι έχει γίνει με τους nvidia driver. Τους τελευταίους τους αφαίρεσαν γιατί έχουν το γνωστό bug που έχει κάψει διάφορες κάρτες. Το ίδιο bug υπάρχει και στα windows και ήδη οι driver έχουν κατέβει από το official site.

To nouveau τους λείπει ένα πακέτο στα kernel-source και δεν μπορεί να εγκατασταθεί και ο 185 δεν μπαίνει για άγνωστο λόγο. Τελικά μετά από μια ώρα συν δοκιμές μπήκα με τον mesa. Κατα τα άλλα δεν είδα κάποιο bug που να βγάζει μάτια μόνο αυτό που είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Ασέ μείνε μακριά ακόμα. Για άλλη μια φορά αυτά τα 4+ χρόνια που κάνω upgrade σε alpha στο kubuntu έπεσα πάνω στο γνωστό πρόβλημα να μου κρασάρει ο xserver. Κάτι έχει γίνει με τους nvidia driver. Τους τελευταίους τους αφαίρεσαν γιατί έχουν το γνωστό bug που έχει κάψει διάφορες κάρτες. Το ίδιο bug υπάρχει και στα windows και ήδη οι driver έχουν κατέβει από το official site.

To nouveau τους λείπει ένα πακέτο στα kernel-source και δεν μπορεί να εγκατασταθεί και ο 185 δεν μπαίνει για άγνωστο λόγο. Τελικά μετά από μια ώρα συν δοκιμές μπήκα με τον mesa. Κατα τα άλλα δεν είδα κάποιο bug που να βγάζει μάτια μόνο αυτό που είπα.

Αουτς!Ευχαριστω για τα heads up!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με τα πολλά πέρασα και τους nvidia driver και από τι φένετε τα προβλήμτα δεν είναι τόσο συμαντικά. Εχώ δει πιο σοβαρά bug σε άλλες alpha εκδόσεις. Μερικά από αυτά που έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής είναι

Το songbird κράσαρε αλλά είναι γνωστό πρόβλημα. Το songbird έχει μια εμονή να χρησιμοποιεί τις δικές τους gstreamer lib. Ενά σβήσιμο αυτών μέσα από το φάκελο του songbird το κάνει να δουλέψει.

Από τι φένετε και μάλλον είναι πρόβλημα των nvidia driver δεν αναγνωρίζονται μέσω terminal οι φάκελοι με ελληνικά ονόματα. Ηδή έχω στείλει mail στην λίστα του ubuntu-gr και το ψάχνουμε.

Το synaptic κρασάρει γενικά το plasma. Οπότε πάω να το ανοίξω και πάω να κάνω ανανέωση των repositories για ανεξήγητο λόγο κρασάρει το plasma. Εχώ ανεβάσει ένα post στο kubuntu forum να δούμε τι θα πούνε και από εκει.

 

---------- Προσθήκη στις 15:15 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:03 ----------

 

Nα προσθέσω και κάτι άλλο ότι επιτέλους πέρασαν και τον 64αρη flash player. Και ναι επιτέλους στο kubuntu-kde έχουμε ένα σοβαρό search εργαλείο όπως είναι το nepomuk αν και στο αρχικό indexing μου έχει γονατίσει λίγο το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πράγματα μετά το τελευταίο update έχουν σταθεροποιηθεί εντυπωσιακά. Είχα ένα παράξενο πρόβλημα με κρεμάσματα στην σύνδεση και το έλυσα απλά αλλάζοντας την ethernet σύνδεση στο pc. Μάλλον κάποιο κόλλημα θα είχε φάει ο network manager.

Κάποια άλλα προβληματάκια όπως η αργή εκκίνηση, κάτι κρασαρίσματα του plasma έχουν βελτιωθεί και νομίζω αν πάμε με τέτοιους ρυθμούς θα έχουμε μια πολύ καλή lts έκδοση.

Το μόνο bug εκνευριστικό που παραμένει είναι αυτό το kde4

 

https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182869

 

αλλά έχει αναφερθεί σε αρκετές διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ το χάρηκα το νέο look του Ubuntu.

 

Με βλέπω να μένω κι'άλλο σ'αυτή τη διανομή.

 

Δείτε αυτό το θέμα (Dichotomy) . Νομίζω από τα καλύτερα που έχω δει.B)

 

[edit]

όποιος θέλει να δοκιμάσει τα νέα θέματα μπορεί να προσθέσει αυτό το PPA.

 

παρατήρησα προβληματάκι με το Dichotomy, όταν κάνω hover το ποντίκι στην πλευρική στήλη του nautilus. Τα άλλα θέματα μια χαρά.

 

Με ενοχλεί λίγο που έβαλαν τα κουμπιά στα αριστερά του παραθύρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με την αργή σύνδεση δεν το έχω λύσει ακόμα. Αν μπορεί κάποιος να πει κάποια ιδέα για το που μπορεί να οφείλετε. θα το περιγράψω το πρόβλημα όσο πιο αναλυτικά μπορώ. Στο ubuntu+1 irc μου είπαν ότι μπορεί να είναι πρόβλημα του ipv6. Το έκανα disable κάνοντας edit ακόμα και από τον firefox αλλά το πρόβλημα συνεχίζετε.

Συγκεκριμένα ανα διαστύματα η σύνδεση γίνετε υπερβολικά αργή και κάνει πάρα πολύ ώρα να φορτώσει τις σελίδες ο broswer η δεν τις φορτώνει και καθόλου. Ιδίως όταν κάνω πρώτη φορά loggin προγράμματα που απαιτούν σύνδεση στο internet όπως το pidgin μπορεί να κρεμάσουν και να βγάλουν μύνημα ότι είναι αδύνατη η σύνδεση.

Το παράξενο είναι ότι μετά από ώρα η σύνδεση επανέρχετε κανονικά. Νομίζω ότι είναι καθαρά πρόβλημα της διανομής γιατί στα windows δεν το έχω και φυσικά ούτε στο karmic το είχα. Αν κατά την διαρκεια του προβλήματος δώσω ping στην google ούτε εκεί συμβαίνει τπτ.

Κατά την διάρκεια του κρεμάσματος έχω μπει στον router και μπαίνει κανονικά και την σύνδεση την δείχνει up and running.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασα το πρόβλημα και στο kubuntu forum και μου απάντησαν αυτό εδώ

 

http://kubuntuforums.net/forums/index.php?topic=3110384.15

 

παράξενο γιατί ποτέ δεν έχω κάνει port forwarding σε αυτό το pc μόνο στον router λόγο του server. Ούτε καν static ip δεν του έχω γιατί και αυτό το κάνω μέσω του router. Και φυσικά δεν είχα αυτά τα προβλήματα μέχρι το upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή την εικόνα φαίνετε καθαρά ποιό είναι το πρόβλημα που αντιμετωπιζώ. Είναι λένε οι κινέζοι

 

netconnection.png

 

Παράξενο πολύ πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω από που μπορεί να προερχετε. Πάντως δεν είναι του router γιατί στα windows δουλεύει άψογα, δεν είναι των iptables γιατί ενώ τα έκανα clear το πρόβλημα συνεχιζόταν.

 

edit: Να προσθέσω ότι όταν παρουσιάζετε το πρόβλημα δεν μπορώ να μπω ούτε καν στην ip του router. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει αλλά είναι λες και νεκρώνει κάθε προσπάθεια εποικοινωνίας της ethernet με τον εξώ κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται σαν να τσιτωνει η traffic στο δικτυο σου, και οταν ειναι στο peak δε μπορεις να μπεις σε καμμια σελιδα. Οταν παλι πεφτει εχεις επικοινωνια με τον εξω κοσμο.

 

Αν δοκιμασεις με ενα live cd κανει το ιδιο προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...