Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 alpha, beta, rc


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

tolis_01 την μπάρα κάτω σε στυλ μακ πως την έβαλες?

ξέρω είναι λίγο off-topic αλλά την έχω δει και αλλού και όλο ξεχνάω να ρωτήσω.

Για να μπω και λίγο στο θέμα,δεν έχω κάνει ακόμα update αλλά έχω τα 10.04 από beta2 και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα εκτός της login screen μιας και έχω και γω nvidia.Αλλά δεν με πολυενοχλεί μιας και φορτώνει τόσο γρήγορα, να φανταστείτε κατάλαβα ότι είναι πρόβλημα αφού το διάβασα εδώ...λολ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
tolis_01 την μπάρα κάτω σε στυλ μακ πως την έβαλες?

ξέρω είναι λίγο off-topic αλλά την έχω δει και αλλού και όλο ξεχνάω να ρωτήσω.

 

Το cairo dock είναι, την έβαλα σύμφωνα με τις οδηγίες εδώ:

https://help.ubuntu.com/community/CairoDock

 

 

Τρια βήματα είναι ουσιαστικά:

- Δίνεις σε τερματικό gksudo gedit /etc/apt/sources.list

- Προσθέτεις την γραμμή deb http://repository.glx-dock.org/ubuntu lucid cairo-dock κάτω κάτω.

- Δίνεις τις εντολές sudo apt-get update και sudo apt-get install cairo-dock cairo-dock-plug-ins

 

 

Μετά απλά το ανοίγεις από τις εφαρμογές και ρυθμίζεις να ανοίγει στην εκκίνηση (έχει επιλογή το ίδιο το dock στις ρυθμίσεις). Εγώ το ανοίγω χωρίς openGL (έχει και τις δύο επιλογές στο μενού), δεν ξέρω τι διαφορές έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με θελει το istall στην desktop εκδοση για 64bit....επιλεγω δοκιμη χωρις εγκατασταση (στις 3ις φορες που δοκιμασα το αρχικο μενου καθως και αυτο επιλογης γλωσσας μονο 1 φορα το εμφανισε...το ιδιο με χαρακτηριστικο σημα) για να κανω το dual και μου κολλαει αφου τελειωσει το φορτωμα σε μια μωβ οθονη....

 

μήπως έγραψες το cd σε ψηλή ταχύτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με θελει το istall στην desktop εκδοση για 64bit....επιλεγω δοκιμη χωρις εγκατασταση (στις 3ις φορες που δοκιμασα το αρχικο μενου καθως και αυτο επιλογης γλωσσας μονο 1 φορα το εμφανισε...το ιδιο με χαρακτηριστικο σημα) για να κανω το dual και μου κολλαει αφου τελειωσει το φορτωμα σε μια μωβ οθονη....

 

Πρόβλημα με το cd μυρίζει... Πες τι hardware έχεις.

 

Το cairo dock είναι, την έβαλα σύμφωνα με τις οδηγίες εδώ:

https://help.ubuntu.com/community/CairoDock

 

Spoiler

Τρια βήματα είναι ουσιαστικά:

- Δίνεις σε τερματικό gksudo gedit /etc/apt/sources.list

- Προσθέτεις την γραμμή deb http://repository.glx-dock.org/ubuntu lucid cairo-dock κάτω κάτω.

- Δίνεις τις εντολές sudo apt-get update και sudo apt-get install cairo-dock cairo-dock-plug-ins

 

 

Μετά απλά το ανοίγεις από τις εφαρμογές και ρυθμίζεις να ανοίγει στην εκκίνηση (έχει επιλογή το ίδιο το dock στις ρυθμίσεις). Εγώ το ανοίγω χωρίς openGL (έχει και τις δύο επιλογές στο μενού), δεν ξέρω τι διαφορές έχει.

 

Πολύ πιο απλά μπαίνει με ένα απλό κλικ από το Ubuntu Software Center (αναζήτηση "cairo dock" )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καινούργιο theme δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε και πολύ. Βέβαια δε συμπαθώ και πολύ τα μαύρα themes. Anyway, ίσως βοηθήσει κάποιους αυτό:

 

Ubuntu Lucid Lynx 10.04 Post Installation Guide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καινούργιο theme δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε και πολύ. Βέβαια δε συμπαθώ και πολύ τα μαύρα themes. Anyway, ίσως βοηθήσει κάποιους αυτό:

 

Ubuntu Lucid Lynx 10.04 Post Installation Guide

 

Τόσα θέματα έχει, διάλεξε ένα άλλο και βάλε.

Σύστημα -> Προτιμήσεις -> Εμφάνιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με θελει το istall στην desktop εκδοση για 64bit....επιλεγω δοκιμη χωρις εγκατασταση (στις 3ις φορες που δοκιμασα το αρχικο μενου καθως και αυτο επιλογης γλωσσας μονο 1 φορα το εμφανισε...το ιδιο με χαρακτηριστικο σημα) για να κανω το dual και μου κολλαει αφου τελειωσει το φορτωμα σε μια μωβ οθονη....

 

Δοκίμασε να αποσυνδέσεις δεύτερη οθόνη ή οτιδήποτε άλλο έχεις usb που δεν χρειάζεσαι. Είχα το ίδιο πρόβλημα με μια μπέτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να αποσυνδέσεις δεύτερη οθόνη ή οτιδήποτε άλλο έχεις usb που δεν χρειάζεσαι. Είχα το ίδιο πρόβλημα με μια μπέτα..

Φιλε χιλια ευχαριστω....αυτο ηταν!!Επρεπε να βγαλω την οθονη της tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινα να κανεις το / 10-15GB, αν και ειναι παααρα πολλα, και το swap 2GB το πολυ

 

ok...

μια τελευταια ερωτηση πως απεγκατασταση ubuntu 9.10? χρησιμοποίησε το μεσω GParted LiveCD?σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα δούλευε μια χαρά. Και στο lucid δούλευε αλλά έσπασε στην aplha 3 έκδοση μετά από ένα update και από τότε δεν ξαναδούλεψε. Είναι θέμα driver της nvidia που λόγο του κλειστού τους χαρακτήρα είναι δύσκολο να τα φτιάξουν γρήγορα patch και να διορθώσουν το πρόβλημα.

Από τι έχω διαβάσει υπάρχει λύση να περάσεις τον νεώτερο kernel μέσω των ppa repositories αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σταθερή θα είναι η διανομή σου μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...