Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 alpha, beta, rc


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τουλάχιστον στο 10.04 θα δουλέψουν όσα έχω; Αντέχει η 4350 να δείχνει 3D σε αυτό το Linux, ή μήπως να την πετάξω και να την αλλάξω; Θέλω να δουλεύει το video όχι με x11, να τρέχει έστω και το scorched earth 3d και να δω αν σηκώνει compiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Χωρις να μπορω να απαντησω με 100% σιγουρια

- xv θα εχεις (μπορεις να bootαρεις με το livecd της rc και να τρεξεις ενα xvinfo)

- θα εχεις το γνωστο κλαιν 3d του radeon, ικανο για compiz και kwin effects, αλλα ως εκει.

 

Το scorched earth 3d φαινεται να εχει σοβαρο 3d, οποτε ο radeon δεν σου κανει εκει.

 

---------- Προσθήκη στις 12:09 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:05 ----------

 

Τι βρηκααα!

 

Αν και δεν λεει τα ιδια με το lspci -k, το "lsusb -t" μπορει να δωσει πληροφοριες για το ποιον driver χρησιμοποιει η καθε συσκευη usb. Στο παραδειγμα φαινεται η καμερα και ο driver της, αλλα δεν δειχνει καν το ποντικι μου!

 

>$ lsusb
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 004: ID 0c45:60af Microdia VideoCAM Look
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 005: ID 045e:0084 Microsoft Corp. Basic Optical Mouse
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

$ lsusb -t
/:  Bus 04.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=ehci_hcd/6p, 480M
/:  Bus 03.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=uhci_hcd/2p, 12M
/:  Bus 02.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=uhci_hcd/2p, 12M
/:  Bus 01.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=uhci_hcd/2p, 12M
   |__ Port 1: Dev 4, If 0, Class=vend., [b]Driver=sn9c102[/b], 12M
   |__ Port 1: Dev 4, If 1, Class=audio, Driver=snd-usb-audio, 12M
   |__ Port 1: Dev 4, If 2, Class=audio, Driver=snd-usb-audio, 12M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κανονικα. Καλα δεν καιγομαι να το δω γραμμενο κιολας. Οτι εχω τον radeon φαινεται και απο αλλου, ακομα και εκτος τερματικου.

 

Σε έχασα σε αυτόν τον γρίφο:X Έχω βάλει μερικά utilities αλλά δεν είδα σε κανένα να έχει τον driver...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ άντε.. αν και νομίζω και το RC μια χαρά είναι.. δεν θα δούμε καμιά διαφορά. Και το Plymouth πάλι updates έκανε σήμερα αλλά τα ίδια χάλια... θέλω να δω αν επιτέλους θα δουλέψει σωστά το gnome-shell...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To plymouth δεν βλέπω να διορθώνουν. Ώρες ώρες με εκπλήσσει η πνευματική υγεία των developer. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πήγαν και βάλανε το plymouth σε ένα σύστημα που κάνει 3-4 δεύτερα να μπουτάρει. Ούτε καν δεν προλαβαίνεις να δεις την οθόνη καλά καλά.

Υπάρχει η λύση που προτείνω παραπάνω για να διορθώσετε την εικόνα στο plymouth αλλά αυτή η λύση σου πάει το boot από τα 3 δεύτερα στον διπλάσιο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TO edubuntu ειναι οτι το ubuntu με ενα ακομη αποθετηριο?τελικα πρακτικα τι προβλημα εχετε κατα την εκκινηση?

να ξερουμε τι βαζουμε και που δηλαδη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εξακολουθώ και στην RC να έχω μεγάλη αναμονή στην εκκίνηση 20-30 δευτερόλεπτα με το που θα δώσω enter στο grub, και λέω μεγάλη γιατί τα έχω περάσει σε SSD, μόνο η Alpha 1 μπούταρε σε 10 sec από κει και μετά το μαύρο το χάλι.

 

Δεν ξέρω τι πρόσθεσαν και προκαλεί το πρόβλημα και ψάχνοντας στο google δεν βρήκα τίποτα, πιθανών να έχω hardware που προκαλεί καθυστέρηση (τους drivers της 9800GTX υποπτεύομαι) αλλά ας περιμένουμε μία μέρα ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες σε μια μέρα να φτιαχτούν όλα...;

 

Ρε παιδιά κάτι άλλο... το ένα και μοναδικό πράγμα που μου λείπει από τα windows είναι τα fonts και ο χώρος που πιάνουν. Έχω δοκιμάσει διάφορα πράγματα αλλά δεν βγάζω άκρη.

 

Π.χ. Στα bookmarks του firefox, τα windows τα χωράνε όλα ένώ ubuntu κόβει 2-3 και πρέπει να πατήσεις τα βελάκια. Δηλαδή δεν είναι μόνο το μέγεθεος αλλά και το spacing που με ενοχλεί. Είναι λίγο άκομψο. Το ίδιο γίνεται γενικά και στους file browsers (nautilus και dolphin) νομίζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Eιπα πριν απο κανενα μισαωρο να περασω το 10.04 στο laptop της κοπελιας.Eλα ομως που δεν μου το εμφανιζει ο update manager.

Alt-F2-->update-manager -d και παπαλα.Δεν εμφανιζει τιποτα.

Ubuntu 9.10 x64.Στα δικα μου pc,ολα νορμαλ με την παραπανω διαδικασια,10.04 εδω και βδομαδες.

Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...