Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 alpha, beta, rc


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

περίμενε λίγο να ανεβάσουν τις διορθώσεις. Συμβαίνει μερικές φορές με τα update. Τελικά για το plymouth άκυρο. Μάλλον εμείς με τους nvidia driver θα έχουμε σε αυτή την έκδοση αυτή την funky color 16bit οθόνη :P.

Τουλάχιστον αν αναβαθμίσουν όταν βγει η σταθερή έκδοση σίγουρα θα βγουν και οδηγίες για να διορθώσουμε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα, ενω ανοιξε κανονικα, μου κανε και μενα αυτη τη "unky color 16bit οθόνη" μετα απο λιγο. Restart στον Χ server δεν διορθωσε το προβλημα, ενα κανονικο restart ομως εβαλε τα πραγματα στη θεση τους. Ελπιζω να μην ειναι τιποτα παραξενο, και το κανει καθε τοσο και τρεχουμε. Αυτα παθαινει κανεις αμα βιαζεται, και δε περιμενει 3-4 μερες να βγει η σωστη εκδοση....

 

A, εχω ΑΤΙ καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομιζω εγω παιζω με τον radeon. Πως το τσεκαρω ομως για να ειμαστε σιγουροι;

 

Άνοιξε τερματικό και γράψε την παρακάτω εντολή:

 

cat /etc/X11/xorg.conf | grep Driver

 

Απο αυτούς που θα σου εμφανίσει νομίζω θα καταλάβεις ποιόν έχεις:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πού; ενδιαφέρομαι κι εγώ.

 

Στο lsmod θα είναι όντως φορτωμένο το module που εάν πχ είναι ο fglrx θα έχει κάτι με ATI δεξιά υποθέτω.

Τώρα ένας πιο εύκολος τρόπος είναι να δώσουμε την εντολή:

>lspci -k 

Εκεί μόλις βρούμε την κάρτα μας κάτω έχει μερικές πληροφορίες όπως πχ το Kernel driver in use. Εγώ βέβαια που τώρα έχω vesa δεν μου έχει τίποτα για κάποιο λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν μου εχει κατι κατω απο την καρτα γραφικων στο lspci -k! Και εχω radeon στον σταθερο!

 

>04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 01)
Subsystem: Giga-byte Technology GA-EP45-DS5 Motherboard
Kernel driver in use: r8169

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 02)
Subsystem: Giga-byte Technology Device a002
Kernel driver in use: HDA Intel

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV670PRO [Radeon HD 3850]
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device 0228

 

Με fglrx ελεγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν μου εχει κατι κατω απο την καρτα γραφικων στο lspci -k! Και εχω radeon στον σταθερο!

 

>04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 01)
Subsystem: Giga-byte Technology GA-EP45-DS5 Motherboard
Kernel driver in use: r8169


00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 02)
Subsystem: Giga-byte Technology Device a002
Kernel driver in use: HDA Intel

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV670PRO [Radeon HD 3850]
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device 0228

 

Με fglrx ελεγε!

 

Με το lsmod στον εμφανίζει κανονικά τον radeon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...