Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 alpha, beta, rc


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επικό το video... Έχει φτιαχτεί από canonical ή από χρήστες? Με λίγη παραπάνω κίνηση και εφέ θα μπορούσε να παιχτεί και σποτάκι στην τηλεόραση...

 

Job Well Done!!!!!! από μένα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Επικό το video... Έχει φτιαχτεί από canonical ή από χρήστες? Με λίγη παραπάνω κίνηση και εφέ θα μπορούσε να παιχτεί και σποτάκι στην τηλεόραση...

 

Job Well Done!!!!!! από μένα ...

 

Συμφωνώ. Πολύ καλό το video. Respect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,μολις εβαλα την βετα 2 και τωρα κατεβαζω τις ανανεωσεις,μεχρι στιγμης ολα δειχνουν να πανε καλα...δεν εχω δει βεβαια εντυπωσιακες αλλαγες με το 9,10 αλλα 5 λεπτα εχω που το δουλευω...

 

λοιπον μπορω να πω εντυπωσιακα σταθερο για βετα...με εχει εντυπωσιασει...μονο προβλημα μεχρι στιγμης οταν παταω δεξι κλικ στο σκαιπ μου εμφανιζει το μενου του σε γκρι φοντο και δν βλεπω τπτ, κατι αλλο μεχρι στιγμης δν εχω δει... ααα δεν βρισκω και το μενου του κομπιζ...πολυ καλος και ο ρυθμμποξ,μεχρι προσφατα ειχα σονγκμπερντ αλλα και αυτος ειναι παρομοιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντυπωση οτι ειναι απο τις πιο ασταθεις εκδοσεις ή κανω λαθος? Το εχω καμια βδομαδα και μου κρασαρει τουλαχιστον μια με δυο φορες την ημερα. Δεν κρασαρει ο X, κρασαρει ολοκληρο το συστημα, σε βαθμο που μονο reset μπορεις να κανεις. Με πυρηνα 2.6.32-19-generic ...

 

Εχει κανεις αλλος παρομιο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι BETA δεν είναι τελική έκδοση. Για αυτό λέγετε beta διότι ακόμα την δοκιμάζουν και φυσικά έχει πολλά προβλήματα. Να την βάλουν μόνο όσοι θέλουν να πειραματιστούν, οι υπόλοιποι υπομονή μέχρι να γίνει stable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα πρότεινα όσοι δεν έχουν εμπειρία να μην αναβαθμίσουν αμέσως με το που βγεί η νέα έκδοση αλλά να περιμένουν τουλάχιστον μια δύο εβδομάδες ώστε να έχουν βγεί και οι πρώτες διορθώσεις από τα τυχόν προβλήματα που θα εμφανιστούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα πρότεινα όσοι δεν έχουν εμπειρία να μην αναβαθμίσουν αμέσως με το που βγεί η νέα έκδοση αλλά να περιμένουν τουλάχιστον μια δύο εβδομάδες ώστε να έχουν βγεί και οι πρώτες διορθώσεις από τα τυχόν προβλήματα που θα εμφανιστούν

 

εγω σημερα εκανα το upgrade στο σταθερο μου pc( για το θεμα με τους driver της nvidia πρωτου το update τους απεγκατεστησα και μετα εβαλα τους current που εχει πλεον το 10.04...

καπως στις αρχες παντως σταματησε το update Και γενικα το pc δεν ανοιγε καν...μεσω recovery mode εκανα διορθωση στα κατεστραμενα πακετα και μετα upgrade(αρκετες φορες μεχρι να περασουν ολα)...ευτυχως εστω κι ετσι και μετα απο αρκετη ωρα ,ολα πηγαν καλα και περασα στο 10.04...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic

 

@ jim_p

Αν ο ΠΑΟΚ παρει το πρωταθλημα, ο Αλεκος θα βαλει λινουξ!

Αν το χασει, θα γραψω αναγκαστικα ενα μεγαλο ποστ που να λεει για την ανωτεροτητα των windows!

 

Jim αναμένουμε το μεγαλο πόστ για την ανωτερότητα των Windows!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικα το δοκιμασα :)

 

Ας ξεκινησω απο τα καλα

+ αντι για ff και thunderbird, εχει αντιστοιχα chromium και claws

+ lxdm. Επιτελους ενας dm που με αφηνει να κανω τερματισμο και επανεκκινηση μεσα απο το de, χωρις δικαιωματα root! Και οι gdm και kdm το κανουν, αλλα...

+ session management με gui! Επειδη το openbox, και γενικα τα boxes, εχουν τα περι session σε ενα απλο αρχειο κειμενου, εινια ωραιο να βλεπεις ενα gui που να λεει και 2 πραγματα σαν επεξηγηση για το καθε τι.

+ pyneighborhood. Επειδη ο pcmanfm δεν εχει δυνατοτητες ευρεσης κλπ network shares, προστεθηκε αυτο το εργαλειακι. Κακως που λειπει τοσο καιρο απο το xfce, γιατι ουτε ο thunar εχει αναλογες δυνατοτητες.

+ gnome-mplayer. Δεν μου κανει τοσο εντυπωση το frontend, οσο το εξαιρετικο backend που εχει, τη στιγμη που gnome και kde εχουν gstreamer και xine

+ 2 πολυ απλα frontends για τον ελεγχο του scanner και του εκτυπωτη.

 

 

Και τα κακα μαντατα

- πολυ, μα παρα πολυ gnome! Απο το applet του nm και τα διαφορα gnomoεργαλεια για διαχειρηση χρηστων, δισκων (οχι gparted!!!) κλπ ως το gnome-keyring και το policykit!

- office = gnumeric + osmo + abiword... Καλυτερα τιποτα!

- hardinfo. Καλο αν θες να δεις τι hardware εχεις, αλλα ως εκει. Δεν νομιζω να κανει καποιος benchmark με αυτο σε καποιο low end pc στο οποιο απευθυνεται το lubuntu.

- aqualung, mtpaint, xfburn καλυτερα να μην υπηρχαν.

- χωρις σχολια... plymouth! :o

Σε αυτο πρεπει να βασιζεται το ωραιο εφε που κανει η "usplash", αλλα κατα τον τερματισμο κολλαει τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...