Προς το περιεχόμενο

Προσνατολισμός δορυφορικού πακέτου Nova


glober

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους!

 

Πρόσφατα αποφάσισα να εκμεταλευτώ την προσφορά την Νοβα με μειωμένες τιμές για συνδιασμό Forthnet Double Play και Νοβα.

 

Πήρα λοιπόν τον εξοπλισμό της Νοβα (είμουν ήδη συνδρομητής Double Play) και αποφάσισα να κάνω μόνος μου την εγκατάσταση έτσι ώστε να γλυτώσω το 70άρι του τεχνικού αλλά και να μαθαίνω.

 

Μέχρι το σημείο της εγκατάσταης πήγαν όλα καλά. Το πιάτο τοποθετήθηκε στα κεραμίδια, έβαλα και ένα συζευκτη ψηφιακού/αναλογικού σήματος για να μην τραβάω δύο καλώδια (δορυφορική, αναλογική κεραία).

 

Εν συνεχεία αγόρασα ένα satfinder με 10 Ευρώ και προσπάθησα να βρώ τον Hotbird (13E και περίπου 44μοίρες ανύψωση).

 

Ότι και να έκανα τζίφος.

 

Η τεχνική που χρησιμοποίηση είναι η εξής:

 

Βρήκα όσο καλύτερα μπορούσα την θέση με το satfinder και με την σύζηγο στην τηλεόραση απο κάτω και τηλεφωνική επικοινωνία (όχι με φωνές στο μπαλκόνι, μην γίνουμε και ρόμπα... "-ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ???? -ΤΙΠΟΤΑΑΑΑ!!!!") προσπαθούσα με μικρές κινήσεις να πάρω κάποια αντίδραση απο την αρχική εικόνα του αποκωδικοποιητή.

 

Η υπόθεση μου (αυθαίρετη) είναι οτι μόλις "πιάσω σήμα" θα αρχίσει να μετράει "μπουκέτα" ή τελως πάντων κάποια παράμετρος απο αυτές που είναι μηδενισμένες θα αρχίσουν να μετράνε.

Είναι σωστή υπόθεση αυτή?

 

Επίσης διάβασα οτι το καλύτερο είναι να συντονίσω σε μία συχνότητα ελεύθερου καναλιού και να περιμένω να δώ εικόνα. Γνωρίζει κανείς πως εισαγάγεις συχνότητες στον αποκωδικοποιητή της Nova?

 

Οποιαδήποτε πληροφορία θα εκτιμηθεί πολύ γιατί απο οτι καταλαβαίνεται είμαι τελείως αρχάριος στο θέμα, αλλά θέλω πολύ να μάθω :-)

 

Ευχαριστώ πολύ,

 

Βαγγέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

επειδή η δορυφορική τηλεόραση στις μέρες μας είναι κατά κόρον ψηφιακή μη περιμένεις μ ένα κούνιμα του πιάτου να δεις αμέσως εικόνα στην τηλεόρασή σου.

 

Έχω βάλει πάρα πολλές φορές πιάτο χωρίς την βοήθεια satfinder.Συντονίζεις τον δέκτη σου σ ένα ελέυθερο κανάλι που είσαι σίγουρος ότι παίζει (ErtSat 11642.00 H) και μετά παίζεις με το πιάτο έχοντας ως αναφορά γειτονικά πιάτα αν αυτό είναι εφικτό.Στην περίπτωσή σου είναι πιο απλά τα πράγματα διότι έχεις και satfinder οπότε μόλις βρεις δορυφόρο θα δεις αναμμένα leds ή θ ακούσεις και ήχο.Πρόσεξε απλά να κάνεις μικρές κινήσεις καθώς θα γυρνάς το πιάτο και να περιμένεις 3-4 δευτερόλεπτα για το σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις satfinder, δε σου δείχνει SNR?

 

Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα είναι να επισκευθείς το http://www.dishpointer.com/ . Επέλεξε τον Hotbird 13.0E και βάλε τον κέρσορα πάνω στο σημείο του σπιτιού σου που είναι το πιάτο. Η πράσινη γραμμή που εμφανίζεται πρέπει να είναι το πού θα κοιτάει το πιάτο σου.

 

Αυτό που κάνω εγώ είναι να βρω ένα εμφανές σημείο (πάνω στην πράσινη γραμμή) και αρκετά μακριά από το σπίτι μου, ώστε να κεντράρω το πιάτο, όσο το δυνατό καλύτερα. Όσο πιο μακρινό το σημείο που θα στοχεύσεις, τόσο μικρότερο το λάθος στη γωνία.

 

Σχετικά με την κάθετη γωνία που πρέπει να είναι 44-45 μοίρες, θα το ετοιμάσεις πριν βάλεις το πιάτο στη βάση του πάνω. Έτσι, όταν θα το βιδώσεις πάνω στη βάση και το στρέψεις προς το σημείο που σημάδεψες στο χάρτη, θα έχεις τουλάχιστον 70-80 SNR (εφόσον τα έχεις κάνει σωστά). Από εκεί και πέρα, με μία μικρορύθμιση, παίζεις μπάλα και πιάνεις σωστά το δορυφόρο, για να κλειδώσει κιόλας.

 

Αν κάνεις την προεργασία σωστά (επιλογή καλού σημείου και σωστή κάθετη γωνία -elevation) δεν πρέπει να σου πάρει πάνω από 5' η μικρορύθμιση.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

 

Μόλις ανοίξει λίγο ο καιρός για να ανέβω στα κεραμίδια θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και ελπίζω να δω φώς!

 

Να σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

 

Φιλικά

 

Βαγγέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλωδιο της κεραιας ηταν για sat?

 

Το καλώδιο Sat είναι (έβαλα το καλώδιο που δίνει η Nova στο πακέτο εξοπλισμού)...

 

Ανέβηκα σήμερα στα κεραμίδια και κατάφερα να πιάσω σήμα 61%.

 

Το περίεργο είναι οτι μου κατέβασε μόνο 12 δορυφορικα προγράμματα.

 

Έφερα και ένα φίλο που είναι γνώστης και συνέδεσε έναν Humax ο οποίος είχε αποθηκευμένες τις συχνότητες για τον Hotbird, και μου είπε οτι σε κάποιες συχνότητες το δεν υπάρχει σήμα (στις περισσότερες) ενώ σε κάποιες άλλες έχει.

 

Αυτό δεν έιναι λίγο περίεργο? Ενοώ οτι απο την στιγμή που σημαδεύω σωστά τον δορυφόρο δεν θα έπρεπε να έχω το ίδιο σήμα σε όλες τις συχνότητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο Sat είναι (έβαλα το καλώδιο που δίνει η Nova στο πακέτο εξοπλισμού)...

 

Ανέβηκα σήμερα στα κεραμίδια και κατάφερα να πιάσω σήμα 61%.

 

Το περίεργο είναι οτι μου κατέβασε μόνο 12 δορυφορικα προγράμματα.

 

Έφερα και ένα φίλο που είναι γνώστης και συνέδεσε έναν Humax ο οποίος είχε αποθηκευμένες τις συχνότητες για τον Hotbird, και μου είπε οτι σε κάποιες συχνότητες το δεν υπάρχει σήμα (στις περισσότερες) ενώ σε κάποιες άλλες έχει.

 

Αυτό δεν έιναι λίγο περίεργο? Ενοώ οτι απο την στιγμή που σημαδεύω σωστά τον δορυφόρο δεν θα έπρεπε να έχω το ίδιο σήμα σε όλες τις συχνότητες?

 

Παιζει να εχεις πιασει αλλο δορυφορο. Σιγουρεψου οτι τα καναλια που εχεις κατεβασει ειναι στους hotbird. Βρες ενα καναλι και βαλε το ονομα του εδω: http://www.kingofsat.com για να βρεις ποιο δορυφορο εχεις πιασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το lnb πρεπει οπως εχεις μπροστα σου και κοιτας το πιατο, να ειναι το κατω μερος του στραμενο λιγο προς τα δεξια. αν και περα απο αυτο πιστευω οτι θες λιγο μικρορυθμιση ακομα...εισαι σε καλο δρομο ομως (με την προυποθεση οτι εχεις πιασει hotbird κι οχι astra). αν εχεις πιασει astra.... απλα πρεπει να μετακινησεις οριζοντια το πιατο σου (αλλα στην ιδια παντα καθετη κλιση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να εχεις πιασει αλλο δορυφορο. Σιγουρεψου οτι τα καναλια που εχεις κατεβασει ειναι στους hotbird. Βρες ενα καναλι και βαλε το ονομα του εδω: http://www.kingofsat.com για να βρεις ποιο δορυφορο εχεις πιασει.

 

το lnb πρεπει οπως εχεις μπροστα σου και κοιτας το πιατο, να ειναι το κατω μερος του στραμενο λιγο προς τα δεξια. αν και περα απο αυτο πιστευω οτι θες λιγο μικρορυθμιση ακομα...εισαι σε καλο δρομο ομως (με την προυποθεση οτι εχεις πιασει hotbird κι οχι astra). αν εχεις πιασει astra.... απλα πρεπει να μετακινησεις οριζοντια το πιατο σου (αλλα στην ιδια παντα καθετη κλιση).

 

Παιδιά νομίζω οτι έχω λοκάρει τον Eurobird9! Kανάλια που έχω πιάσει: Trace Tropical,S2K, TVB.

 

Υποθέτω οτι αν ισχύει αυτό θα πρέπει να μετακινήσω το πιάτο 4 μοίρες αριστερά και ελάχιστα πάνω.

 

Όχι τίποτα άλλο... δεν σταματάει και να βρέχει αυτές τις ημέρες και γλιστράνε τα κεραμίδια! :-)

 

Βαγγέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νομίζω οτι έχω λοκάρει τον Eurobird9! Kανάλια που έχω πιάσει: Trace Tropical,S2K, TVB.

 

Υποθέτω οτι αν ισχύει αυτό θα πρέπει να μετακινήσω το πιάτο 4 μοίρες αριστερά και ελάχιστα πάνω.

 

Όχι τίποτα άλλο... δεν σταματάει και να βρέχει αυτές τις ημέρες και γλιστράνε τα κεραμίδια! :-)

 

Βαγγέλης

 

Sorry για το λανθασμενο λινκ πριν, αυτο ειναι το σωστο: http://gr.kingofsat.net/

Οπως βλεπω κι εγω μαλλον κατα 99% εχεις πιασει eurobird. Οποτε με λιγακι κουνημα ακομα θα τα καταφερεις. Υπομονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το λανθασμενο λινκ πριν, αυτο ειναι το σωστο: http://gr.kingofsat.net/

Οπως βλεπω κι εγω μαλλον κατα 99% εχεις πιασει eurobird. Οποτε με λιγακι κουνημα ακομα θα τα καταφερεις. Υπομονη.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το link... πολύ χρήσιμο!

 

Αν δεν βρέχει σήμερα το μεσημέρι θα κάνω την απέλπιδα προσπάθεια. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για το link... πολύ χρήσιμο!

 

Αν δεν βρέχει σήμερα το μεσημέρι θα κάνω την απέλπιδα προσπάθεια. :-)

 

Άντε και καλή τύχη! Με λιγότερο από 85% σήμα πάντως, μη σταματήσεις να ψάχνεις το δορυφόρο.

Ο Hotbird 8 που ψάχνεις πιάνεται πολύ άνετα με 60ρι πιάτο σαν αυτό που έχεις, οπότε τόσο χαμηλό σήμα δε δικαιολογείται.

 

Αν δεν έχεις εμπειρία, οι 3-4 μοίρες διαφορά που χτύπησες είναι μια χαρά, μην απογοητεύεσαι ;)

 

Όσο για την περιστροφή του lnb που αναφέρθηκε, πραγματικά δεν έχω δει καμία διαφορά εγώ.

Υποτίθεται πάντως, ότι πρέπει όταν κοιτάς το πιάτο από μπροστά (βλέπεις δλδ το lnb όπως κοιτάει το πιάτο) θα πρέπει να το περιστρέψεις 13μοίρες ανάποδα από τη φορά του ρολογιού (αριστερόστροφα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...