Προς το περιεχόμενο

usb wifi συμβατοτητα


nikolakis25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους!

μολισ πηρα μια ασύρματη καρτα την netgear wn111v2 κ προσπαθω να την χρησιμοποιησω με backtrack 4.Λοιπον, ενω εχω internet (δινοντας ifconfig eth0 up kai dhclient eth0)

δεν την αναγνωριζει ομωσ για να συνεχισω το wep-cracking

ειναι δυνατον το usb αυτο να μην ειναι συμβατο με linux λειτουργικα ενω το usb netgear wg111v2 να ειναι???που αν θυμαμαι και καλα εχουν το ιδιο chipset.

 

PS.δεν με ενδιαφερουν οδηγιες για το cracking εχω βρει καποια ακρη !!!!!

και sorry για τον κωδικα στην παρενθεση δεν θυμαμαι πως μπαινει στο μπλε κουτακι!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το μονο interface που εχει το pc σου ειναι το ασυρματο, και δεν ακουει στο συνηθισμενο wlan0 ή στο λιγοτερο συνηθισμενο ath0, τοτε αποκλειεται να ακουει στο ονομα eth0, μιας και αυτο θα ειναι πιασμενο για το ενσυρματο interface.

 

Δωσε ενα "ifconfig -a" για να δεις ολα τα interfaces που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αν το μονο interface που εχει το pc σου ειναι το ασυρματο, και δεν ακουει στο συνηθισμενο wlan0 ή στο λιγοτερο συνηθισμενο ath0, τοτε αποκλειεται να ακουει στο ονομα eth0, μιας και αυτο θα ειναι πιασμενο για το ενσυρματο interface.

 

Δωσε ενα "ifconfig -a" για να δεις ολα τα interfaces που εχεις.

 

σορρυ για την ασαφεια μου!!!!

και εχεισ απολυτο δικιο σαν eth0 αναγνωριζει το ενσυρματο ethernet interfce!!!!

στο pc εχω onboard wifi card την οποια την απενεργοποιω απο (vista)control panel βαζω την καινουργια και απο backtrack 4 δεν την βλεπει κα8ολου!(se vista δουλευει μια χαρα) με "ifconfig -a" βρισκει μονο το eth0 και καθολου το wlan0 ενω με την onboard καρτα βλεπει και wlan0 κανονικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχει ανατεθει το interface wlan1 στην καινουρια ασυρματη καρτα σου?

 

μου δινει αυτα

 

root@bt:~# ifconfig -a

eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:0c:29:d9:6c:79

BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1

RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

collisions:0 txqueuelen:1000

RX bytes:0 (0.0 B) TX bytes:0 (0.0 B)

Interrupt:19 Base address:0x2000

 

lo Link encap:Local Loopback

inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0

UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1

RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

collisions:0 txqueuelen:0

RX bytes:0 (0.0 B) TX bytes:0 (0.0 B)

 

root@bt:~#

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 10:54 ----------

 

τρεχω το backtrack 4 apo vmware πανω σε vista και κανει boot to bctr4 απο τον σκληρο μου δεν ξερω αν αυτο εχει να κανει????εχω προσπα8ησει να το τρεξω απο cd οπωσ κανεισ και στα ubuntu αλλα δεν τα εχω καταφερει!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρεχω το backtrack 4 apo vmware πανω σε vista

 

Αρα το backtrack δεν εχει προσβαση στο κανονικο hardware του υπολογιστη, αλλα μονο σε αυτο που του προσφερει το vmware, το εικονικο hardware, το οποιο περιλαμβανει μεταξυ αλλων και μια ενσυρματη συνδεση με τα vista ΜΟΝΟ.

 

Δεν ξερω απο vmware, αλλα πριν γραψεις το .iso του backtrack σε δισκακι σε χαμηλη ταχυτητα και ξαναδοκιμασες, δες πως μπορεις να κανεις το vmware να δει καποια απο τις usb θυρες, πανω στην οποια θα συνδεσεις το στικακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα το backtrack δεν εχει προσβαση στο κανονικο hardware του υπολογιστη, αλλα μονο σε αυτο που του προσφερει το vmware, το εικονικο hardware, το οποιο περιλαμβανει μεταξυ αλλων και μια ενσυρματη συνδεση με τα vista ΜΟΝΟ.

 

Δεν ξερω απο vmware, αλλα πριν γραψεις το .iso του backtrack σε δισκακι σε χαμηλη ταχυτητα και ξαναδοκιμασες, δες πως μπορεις να κανεις το vmware να δει καποια απο τις usb θυρες, πανω στην οποια θα συνδεσεις το στικακι.

 

 

η πλακα ειναι αυτη ομωσ!!!!!

οταν κανω run το bktrk4 ενω μου λεει οτι βρηκα στον host pc μια usb wifi card και την αναγνωριζει κανονικα με το ονομα τησ νετγεαρ... κλπ δεν τη βλεπει μετα!!!!!δεν ξερω τη αλλο να πω!!!!!!

 

εχεισ υποψιν σου καποιο τοολ για να φτιαξω το cd??και αν ειναι dvd peirazei???giati to iso ειναι καπωσ μεγαλο!!!!(854μβ)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεχοντας το backtrack, και με την καρτα συνδεδεμενη, δωσε ενα lsusb σε ενα τερματικο για να δεις πως ακριβως την βλεπει.

 

root@bt:~# lsusb

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 001 Device 004: ID 0846:9001 NetGear, Inc. WN111(v2) RangeMax Next Wireless [Atheros AR9001U-(2)NG]

Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

root@bt:~# airmon-ng

 

 

Interface Chipset Driver

 

 

root@bt:~#

αναγνωριζει chipset τησ καρτασ αλλα οχι σαν interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να φορτώσεις τον σχετικό driver. Μάλλον τον ar9170usb. Το κάνεις με την εντολή modprobe ar9170usb. Κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί και κάποιο firmware. Επίσης η κάρτα πρέπει να είναι συμβατή με το Backtrack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να φορτώσεις τον σχετικό driver. Μάλλον τον ar9170usb. Το κάνεις με την εντολή modprobe ar9170usb. Κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί και κάποιο firmware. Επίσης η κάρτα πρέπει να είναι συμβατή με το Backtrack.

 

πιστευω οτι βρηκα καποια ακρη!!!!!

θα το ψαξω και θα ενημερωσω!!!!!

ευχαρστω για τον χρονο σου!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Πρέπει να φορτώσεις τον σχετικό driver. Μάλλον τον ar9170usb. Το κάνεις με την εντολή modprobe ar9170usb. Κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί και κάποιο firmware. Επίσης η κάρτα πρέπει να είναι συμβατή με το Backtrack.

 

Συγνωμη που ξεθαψα το θεμα αλλα μπορει κανεις να μου πει παρακαλω ποιες καρτες ειναι

συμβατες με το Backtrack??

 

η GL960 ειναι??

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η gl960 και τι τσιπακι εχει?

 

Δεν βρηκα κατι στο skroutz με το ιδιο ονομα.

 

Βασικα μηπως μπερδεψα κατι..:/

Αυτο δεν ειναι το σωστο?

483685c916074a7f7f2c767d4953c26f.jpg

Ευχαριστω για τον χρονο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το τσιπακι που εχει πανω της η μητρικη, σαν τα P55, X58, G45 κλπ.

 

Το ασυρματο θα το δεις ειτε απο τον device manager στα windows, ειτε δινοντας σε ενα τερματικο

>lspci | grep Wireless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...