Προς το περιεχόμενο

[INFO] Mandriva 2010.0


sergyma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

καλησπερα!

επειδη διαβασα ολο το τοπικ και βλεπω οτι υπαρχουν ατομα που ξερουν αρκετα θελω να ρωτησω 2 πραγματα που μετα απο περιπου 10 ωρες google για το σεταρισμα ειναι τα μονα που δεν εχω λυσει ακομα και μετα απο πολυ ψαξιμο.

 

1. πως μπορω να γινω sudoer?

εχω προσπαθησει με διαφορους τροπους,μεσω του su- και καποιες εντολες που ειχα διαβασει σε ενα φορουμ αλλα δεν εγινε.και μετα προσπαθησα κατι με το visudo αλλα δεν μπορουσα να κανω save τις αλλαγες.

2.πως μπορω να κανω video call se msn?

η καμερα ειναι οκ,βλεπω εμενα και την εχω ρυθμισει.εχω και amsn,emesene,kopete.με κανενα δεν μπορω να δω και να μιλησω με καποιον.

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την απαντηση προηγουμενος!

 

τωρα τα εχω ολα ρυθμισει και ειναι οκ,εκτος απο μολις τωρα που ανοιξα το laptop και μου εβγαλε οτι ο "premium" driver nvidia που ειχα χαθηκε και θα εχω τον free.το εκανα παλι install apo software management αλλα δεν το βρισκω πουθενα. Και το virtualbox εβγαλε αυτο

 

Kernel driver not installed (rc=-1908)

 

The VirtualBox Linux kernel driver (vboxdrv) is either not loaded or there is a permission problem with /dev/vboxdrv. Re-setup the kernel module by executing

 

'/etc/init.d/vboxdrv setup'

 

as root. Users of Ubuntu, Fedora or Mandriva should install the DKMS package first. This package keeps track of Linux kernel changes and recompiles the vboxdrv kernel module if necessary.

 

η εντολη δεν μπορει να γινει το προσπαθησα.

γινετε κατι τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε επισης το πακετο devel του kernel σου και τρεξε το εργαλειο ρυθμισης του εξυπηρετητή γραφικών από το κέντρο ελέγχου

Επειτα απο επανεκκινηση αν δεν μπορεις ακόμα να τρέξεις το virtualbox δωσε την εξογο της εντολής

'/etc/init.d/vboxdrv setup' οπως είπε και ο aztec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα εγκατέστησα σε Partiotion το ΧFCE ΜΑΝDRIVA. Σας παραθέτω τα προβλήματα μου και ευχομαι να με βοηθήσετε να λυθούν

 

1ον) Κατα την διάρκεια του Live και πριν και μετά την εγκατάσταση όπως και στο LIVE GNOME εκτός του KDE (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΩ ΤΙΠΟΤΑ) είχα τεράστιες ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΕΣ κατα την εγκατάσταση με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω τι ΠΑΤΑΩ ! ! ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟΣ ! πειτε μου παρακαλώ πως διορθώνετε το προβλημα τουλάχιστον πριν την εγκατάσταση αλλά και τώρα ! Αν μπορεί κάποιος ας παίξει στο pc του το live gnome και xfce να δούμε ρε παιδιά τι στο καλό παίζει ;

 

015.jpg

 

016.jpg

 

018.jpg

 

019.jpg

 

017.jpg

 

Θεωρώ απίστευτο να μην πειράζεις τίποτα και να ξεκινάει το cd έτσι .......!

 

2ον) Έκανα τις εγκαταστάσεις που μου είπε η διανομή μέσα απο το γραφικό περιβάλλον στο αρχικό screen Μου βγάζει αυτη την οθόνη και ερωτώ τι πρέπει να πατήσω το BOOT MANDRIVA ή της εκδόσεις του πυρήνα του DEKSKTOP ; αν πατήσω ΒΟΟΤ ΜΑΝDRIVA και εκδόσεις πυρήνα θα έχω ρυθμίσεις χρήστη; Όποιον πυρηνα πατώ θα έχω και τις εκδόσεις χρήστη; και το boot mandriva τι είναι αφου τα desktop αναφέρουν εκδόσεις χρήστη το BOOT MANDRIVA τι bootarει?

 

020.jpg

 

 

 

3ον)

 

ΕΚΑΝΑ τα updates τα οποία γίνανε κανονικά απο το easy rpm αλλά μου έβγαλε αυτό είανι πρόβλημα; και παρακαλώ πως μπορώ να το διορθώσω ;

 

Adinamiaprosthikismesou.jpg

 

 

 

4ον) ΔΕΝ μπορώ να αλλάξω διάταξη ΕΛΛΗΝΙΚΑ - ΑΓΓΛΙΚΑ στο Πλητρολόγιο πως μπορώ να το κάνω ; πηγα να βρώ το xorg.conf αλλά δεν το βρίσκω πως μπορώ να κάνω ρυθμιση για διάταξη του πλητρολογίου απο ελληνικά στα αγγλικά ;

 

 

 

5ον) Με ποιά εντολή βγαίνουν τα ορφανά αρχεία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο απλά στο live cd σου είδα λάθος την ανάλυση της οθόνης και γιαυτό έβλεπες αυτά τα θεώρατα γράμματα. Είναι και περίεργο πως κατάφερες να κάνεις εγκατάσταση σε ένα τέτοιο περιβάλλων.

Για το boot κάνε κανονικά από την πρώτη επιλογή. Νομίζω οι άλλες δύο με τον kernel δεν χρειάζονται καν να εμφανίζονται εκεί/.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο απλά στο live cd σου είδα λάθος την ανάλυση της οθόνης και γιαυτό έβλεπες αυτά τα θεώρατα γράμματα. Είναι και περίεργο πως κατάφερες να κάνεις εγκατάσταση σε ένα τέτοιο περιβάλλων.

Για το boot κάνε κανονικά από την πρώτη επιλογή. Νομίζω οι άλλες δύο με τον kernel δεν χρειάζονται καν να εμφανίζονται εκεί/.

 

Καλησπέρα φίλε μου και χρόνια πολλά ;

 

Μια ποιά ανάλυση; απο που; αυτες οι εικόνες ειναι απο το live cd δεν είχε τίποτε αλλο το Pc μέσα ήταν απο το live σε κενό partiotion.....τι στο καλό φταίει μέρες τώρα δεν μπορώ να το λύσω :-(

 

Απο την άλλη οι άλλες δυο επιλογές του desktop μπορώ να τις σβήσω που λέει για τον Kernel και πως μπορεί να γίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι εμφανως του gdm, αρα παιζουν 2 λυσεις: Ειτε να κανεις ενα xorg.conf που να οριζει ρητα οτι θελεις αναλυση 96dpi για τις γραμματοσειρες, ειτε να ορισεις να ξεκιναει το γραφικο περιβαλλον με την παραμετρο "-dpi 96".

 

Στο debian το τελευταιο γινεται θετοντας την συγκεκριμενη παραμετρο στο τελος του αρχειου "/etc/X11/xinit/xserverrc".

 

Για τα ορφανα δες το rpmorphan.

 

Ποιο καλο παιδι θα μου πει ποια εκδοση του gdm εχει η madriva?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη βλέπω τον 2.20.10

 

ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/2010.0/i586/media/main/release/media_info/20091106-111349-info.xml.lzma

Name : gdm

Version : 2.20.10

Release : 7mdv2010.0

Group : Graphical desktop/GNOME

Size : 14178470 Architecture: i586

Source RPM : gdm-2.20.10-7mdv2010.0.src.rpm

URL : http://www.gnome.org/projects/gdm/

Summary : The GNOME Display Manager

Description :

Gdm (the GNOME Display Manager) is a highly configurable

reimplementation of xdm, the X Display Manager. Gdm allows you to log

into your system with the X Window System running and supports running

several different X sessions on your local machine at the same time.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

..έχω ένα παράξενο προβληματάκι..Όταν πάω να εγκαταστήσω κάτι από τον software manager της Mandriva βγάζει συνεχώς unsatisfied dependencies!Δηλαδή πάω να εγκαταστήσω το amsn ξέρωγω και μου λέει ότι λείπει η τάδε dependency.Σε άλλες διανομές απλά σε ενημερώνει για το ποιες θα είναι οι επιπλέον depentencies και τις εγκαθιστά.Είναι bug ή κάτι που δεν ξέρω;:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...