Προς το περιεχόμενο

[INFO] Mandriva 2010.0


sergyma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βγηκε η Mandriva 2010.0 rc2 η οποια τρεχει ρολοι η σταθεροτερη rc που εχει βγαλει μεχρι τωρα η Mandriva με ελαχιστα προβληματα που αφορουν <κινεζους>

http://wiki.mandriva.com/en/2010.0_Errata

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έτοιμο το Mandriva Linux 2010.0

 

 

Ανακοινώθηκε πριν από μερικά λεπτά η νέα έκδοση της δημοφιλούς και εύχρηστης διανομής Linux, Mandriva Linux 2010.0.

Η νέα Mandriva έρχεται με τον πυρήνα 2.6.31, KDE 4.3.2, Gnome 2.28, υποστήριξη για το EXT4 σύστημα αρχείων, X.Org 7.5, υποστήριξη για το Moblin, και φυσικά τις τελευταίες εκδόσεις του Firefox και του OpenOffice.

 

 

Μπορείτε να κατεβάσετε το Mandriva σε τρεις διαθέσιμες εκδόσεις. Η πιο συνηθισμένη είναι το Mandriva One (live CD) με υποστήριξη πολυμέσων, drivers κλπ και φυσικά δωρεάν. Για όσους προτιμούν να έχουν ένα λειτουργικό αμιγώς ανοικτού κώδικα θα στραφούν το free DVD, και τέλος υπάρχει η εμπορική έκδοση με πολλά εμπορικά προγράμματα κλειστού κώδικα, με την ονομασία Powerpack.

 

 

Μπορείτε να ενημερωθείτε από εδώ για τα νέα χαρακτηριστικά του νέου Mandriva και τα διαθέσιμα πακέτα σε κάθε μία από τις διαθέσιμες εκδόσεις.

 

Τέλος εδώ μπορείτε να δείτε κάποιαα screenshots από το νέο Mandriva.

 

 

 

Τα torrents και τα iso αρχεία μπορείτε να τα βρείτε στη σελίδα του ΕΜΠ εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χαίρετε,

 

Στις προηγούμενες εκδόσεις της mandriva έβγαζα τον κωδικό όταν άνοιγα τον αντίστοιχο "πίνακα ελέγχου". Δε μπορώ όμως σε αυτή την έκδοση να το βρω και να απενεργοποιήσω να μου ζητάει κωδικό, αν και έχω βάλει σχεδόν σε όλες τις επιλογές στο παράθυρο ασφάλεια "Χωρίς κωδικό". Πως το βγάζω λοιπόν;

Επίσης είμαι στην ομάδα του root (αν κ εγώ είμαι ο root).

Thanks.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για λόγους ασφάλειας και λειτουργικότητας του συστήματος δεν είναι φρόνιμο να συνδέεσαι σαν root

μπορείς να προσθέσεις τον root στο kdm η να ακολουθήσεις τον παρακάτω τρόπο

 

http://www.mandrivalinux.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=93&Itemid=50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζω την καινούργια Mandriva,και πρέπει να πω ότι είμαι εντυπωσιασμένος.Ολα δουλεύουν άψογα,πανέμορφη εμφάνιση,και πάνω απ'όλα,χρηστικότατο.Μπράβο στην ομάδα της Mandriva,για μια εξαίρετη διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζω την καινούργια Mandriva,και πρέπει να πω ότι είμαι εντυπωσιασμένος.Ολα δουλεύουν άψογα,πανέμορφη εμφάνιση,και πάνω απ'όλα,χρηστικότατο.Μπράβο στην ομάδα της Mandriva,για μια εξαίρετη διανομή.

 

Όντως εχει γινει πάρα πολυ καλη δουλεια στην 2010 και δεν πέρασε απαρατήρητο.

 

Best desktop of 2009 !

http://www.dedoimedo.com/computers/mandriva-2010.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορώ να προσθέσω όλα τα repositories στο καινούργιο Mandriva;

Πήγα στο Configure Your Computer-->Configure Media Sources for Install & Update-->πατάω Add-->Full Set Of Souces, αρχίζει να κατεβάζει κάποια repos,αλλά βγάζει μήνυμα λάθους στο τέλος.

post-74704-129063039688_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορώ να προσθέσω όλα τα repositories στο καινούργιο Mandriva;

 

υπάρχει ένα bug που λύνεται με την εγκατάσταση update

αν εχεις εγκατασησει την MANDRIVA ONE πηγαινε

http://easyurpmi.zarb.org/index.php?language=el&manual_mirror=1&version=2010.0&arch=i586&verarch=%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%AD%CF%87%CE%B9%CF%83%CE%B7#content

εκεί που λέει εναλλακτική διεύθυνση βάλε France(ftp://ftp.free.fr)

αν έχεις εγκαταστήσει την free 64 άλλαξε κει που λέει αρχιτεκτονική και βάλε x86_64

για να έχεις πλήρες ελληνικό περιβάλλον εγκατέστησε τα

locales-el και kde-l10n-el

post-115633-129063039694_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...