Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση διανομής πριν από την επίσημη κυκλοφορία


Hambos19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα λαπτοπ το οποίο είναι --κατά την γνώμη μου-- καταραμένο για εγκατάσταση Linux. Γιατί;

Λοιπόν.. Έχει Atheros κάρτα δικτύου δηλαδή θα πρέπει να περάσω τουσ madwifi drivers οι οποίοι δεν κάνουν και τέλεια την δουλεία τους (μιλάμε για Ubuntu 8.10 και κάτω)

Πείτε ότι βάζω τα ubuntu 9.04 που λειτουργεί το wifi out of the box αλλά έχει intel κάρτα γραφικών οπότε το ακυρώνουμε και αυτό.

Fedora 11 που λειτουργούν όλα κομπλέ αλλά μου κάνει στραβές με την κάρτα γραφικών. Δεν λέει να πάω σε μεγαλύτερο kernel από αυτόν που δίνουν τα updates γιατί μου έχει δημιουργηθεί πρόβλημα μερικές φορές.

Mandriva 2009.1 τα οποία κρασάρουν όταν είναι να μπώ σε ασύρματο δίκτυο. Και δεν δουλεύει 100% καλά η κάρτα γραφικών παρόλο που έκανα το fix με το UXA και το update που δίνεται.

OpenSuse 11.1 δεν πολύτρελάθηκα. Όλα δουλεύουν κομπλέ αλλά σαν διανομή δεν μου αρέσει καθόλου. Γενικά το gnome περιβάλλον που έχει. Θα μου πείτε μπορώ να βάλω την κλασσική μπάρα Gnome αλλά δεν είναι και πάρα πολύ ωραία και λειτουργική.

 

Για τους λόγους αυτούς αναγκάστηκα να επιστρέψω στα Windows τα οποία δεν τα αντέχω άλλο. Γιατί; Δεν παίζω παιχνίδια και ότι μου χρειάζεται το έχει το Linux. (εκτός μερικά πραματάκια, για τα οποία ε΄χια Virtual Box)

 

Τώρα σκέφτομαι να βάλω διανομή ή Fedora ή Mandriva ή Ubuntu πλίγο πριν από την επίσημη κυκλοφορία τους. Αφού θα είναι λίγο πριν πιστεύω να μην πολυπειράζει έτσι; Και αν κάνει update κάθε μέρα θα γίνει από μόνη της stable, ή όταν βγεί η stable distro θα πρέπει να την εγκαταστήσω;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα, alpha/beta/rawhide version = οχι για καθημερινη χρηση. Στη φαση της αναπτυξης πολλες τρυπες ανοιγουν και υπαρχουν bugs. Αν θες να συνεισφερεις στο bug reporting, καλως. Αλλιως βαζεις τη stable της διανομης που θες και εχεις ενα σταθερο περιβαλλον εργασιας.

 

Τώρα σκέφτομαι να βάλω διανομή ή Fedora ή Mandriva ή Ubuntu πλίγο πριν από την επίσημη κυκλοφορία τους. Αφού θα είναι λίγο πριν πιστεύω να μην πολυπειράζει έτσι; Και αν κάνει update κάθε μέρα θα γίνει από μόνη της stable, ή όταν βγεί η stable distro θα πρέπει να την εγκαταστήσω;

Εβαλα την Fedora 10 2 περιπου εβδομαδες πριν το release και χρησιμοποιουσα το rawhide repo ("συμβαινει τωρα λογισμικο"). Υπηρχαν προβληματα, αλλα επεζησα. Οταν βγηκε επισημα η 10, εστειλαν απο τα repos ενα μεταπακετο που γυριζε τα παντα απο Rawhide σε 11 stable. Το λογισμικο ηταν ηδη ιδιο, τα ονοματα αλλαξαν μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...