Προς το περιεχόμενο

περιεργο: τα αρχεια-φαντασμα στο ubuntu (ntfs προβλημα?)


greeker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον διαβαστε τι εγινε.. εχω dual-boot vista και ubuntu...

χτες εγραφα κατι σημειωσεις σε vista και σημερα μπηκα σε ubuntu για να συνεχισω... επειδη τις χτεσινες σημειωσεις τις ειχα σκορπιες στην επιφανεια εργασιας των vista, μεσα απο τα ubuntu τις παιρνω και τις βαζω στο "κοινοχρηστο" διαμερισμα (ενα partition σε ntfs που εχω για τα προσωπικα μου αρχεια)... επιπλεον φτιαχνω κανα 2 αρχεια ακομα απο ubuntu... οποτε οταν κλεινω τα ubuntu εχω στον φακελο

 

d:/my_files/

 

καποια αρχεια... μπαινω λοιπον μετα απο λιγο στα vista και τα αρχεια που μετεφερα και δημιουργησα απο ubuntu δεν υπαρχουν πλεον... σοκ!

κραταω την ψυχραιμια μου, ξαναμπαινω σε ubuntu και να τα! κανονικα στη θεση τους και ανοιγουν μαλιστα και ειναι ολα σωστα...

 

ευτυχως δεν τα εχασα.... αλλα γιατι συμβαινει αυτο ρε παιδια?

αλλαγες δλδ που κανω απο ubuntu δεν φαινονται μεσω vista?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράξενο πάντως που συμβαίνει κάτι τέτοιο και δεν γνωρίζω αν είναι λόγο των vista γιατί στα xp κάνω κανονικά ότι αλλαγή θέλω στα αρχεία χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, δεν είμαι τρελός... Έπαθα ακριβώς το ίδιο και εγώ εχθές και νόμιζα ότι μου σάλεψε. Αργότερα δοκίμασα να ξανα-αντιγράψω το αρχείο και πλέον φαινόταν κανονικά και σε win και σε linux.

 

Ίσως κάποιο update που έγινε εχθές να είναι buggy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 πράγματα. Ειστε σίγουροι και οι 2 για τα forward slashes (/) ?

Και 2ον, αφού δημιουργήσετε τα αρχεία που θέλετε στο ntfs partition και προτού κάνετε reboot, δώστε την εντολή sync σαν root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, δεν είμαι τρελός... Έπαθα ακριβώς το ίδιο και εγώ εχθές και νόμιζα ότι μου σάλεψε. Αργότερα δοκίμασα να ξανα-αντιγράψω το αρχείο και πλέον φαινόταν κανονικά και σε win και σε linux.

 

Ίσως κάποιο update που έγινε εχθές να είναι buggy?

 

φιλε το ιδιο και σε μενα!!! χαχα... με το δευτερο restart (χωρις καμια αλλη ενεργεια ενδιαμεσα) ειδα τα αρχεια κανονικα και σε win και σε ubuntu... τι να πω... δεν ξερω αν πρεπει να εμπιστευομαι πλεον το ntfs ή αν συμβαινει κατι αλλο...

 

2 πράγματα. Ειστε σίγουροι και οι 2 για τα forward slashes (/) ?

Και 2ον, αφού δημιουργήσετε τα αρχεία που θέλετε στο ntfs partition και προτού κάνετε reboot, δώστε την εντολή sync σαν root.

 

τα forward slashes τα εγραψα ως συμβατοτητα με τα win... επιπλεον δεν τρεχω καμια απολυτως εντολη... κανω mount-unmount του ntfs partition απο το γραφικο περιβαλλον του ubuntu... συνηθως αυτο ειναι αρκετο.. λεω συνηθως λογω της συγκεκριμενης περιπτωσης....

 

παρενθεση: (για το τι μπορει να παθει κανεις)

μια φορα που εγραφα ενα προγραμματακι σε C στα suse linux τοτε ειχα μια απλη επαναληψη στην οποια χανοταν ο μετρητης στα ξαφνικα,... επαιρνε οτι να'ναι τιμες... ξερετε τι εκανα τοτε? απλα restart και ολα καλα... καπου θα ειχε σκαλωσει η μνημη ram... ολα τα βλεπεις τελικα με τους η/υ

τελος παρενθεσης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...