Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με οθόνη σε ubuntu Μέσω virtualbox


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα! μόλς εγκατέστησα τα ubuntu 9.4 μέσω του sun virtualbox. όλα έγιναν μια χαρά. το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν μου αναγνωρίζει το μόνιτορ, και δεν μπορώ να αλλάξω ρυθμίσεις στην ανάλυση. επίσης δεν μπορώ να εγκαταστήσω drivers για την κάρτα γραφικών μου (ati 4670).

μήπως γνωρίζει κανείς τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ATI σου ως hardware δεν είναι ορατή εντός της VM. Αυτό που βλέπει η εικονική μηχανή και το virtualized Ubuntu που τρέχεις είναι ένας εικονικός display adapter με όνομα "VirtualBox Graphics Adapter", ο οποίος σε σχέση με την ATI του host hardware έχει λιγότερες δυνατότητες και χαμηλότερες επιδόσεις (αναμενόμενο, αφού είναι υλοποιημένος σε software!).

 

Για το θέμα με τη ανάλυση, θα πρέπει να εγκαταστήσεις τα Guest Additions του VirtualBox. Υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες στο Chapter 4 της συνοδευτικής τεκμηρίωσης του VirtualBox...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή νευρίασα έσβησα το virtualbox και θα δοκιμάσω τώρα με VMware. ελπίζω να πάνε όλα καλά.αν δεν τα καταφέρω, θα επιστρέψω πάλι στο virtualbox. update σε λίγο

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:35 ----------

 

λοιπόν, εγκαταστάθηκε και δουλεύει η αλλαγή της ανάλυσης, αλλά δεν έχω ήχο και δίκτυο... :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο vmware υπάρχουν τα "Vmware-Tools", αντίστοιχα με τα "Guest Additions" του Virtualbox. Για ήχο δε ξέρω, για δίκτυο το πιο απλό είναι να ορίσεις η εικονική κάρτα δικτύου να είναι bridged με τη φυσική:

 

workstation-network-settings.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε nske ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! δουλεύουν όλα μια χαρά με vmware! θα προσπαθήσω να βάλω τα "vmware-tools τώρα. ελπίζω να μην δυσκολευτώ με τις εντολές.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:06 ----------

 

όλα μια χαρά ευχαριστώ πολύ όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...