Προς το περιεχόμενο

backtrack προβλημα


alani4837

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια χρειαζομαι βοηθεια.εχω καψει το backtrack 4 σε dvd και παω να το τρεξω (boot) και μου βγαζει μια οθονη και παταω το πρωτο μετα σβηνει η οθονη και ξεκιναει να φορτωνει αρχεια και μετα μου βγαζει για να γραψω κατι γραφω startx μετα μου μαυριζει η οθονη και μετα απο λιγο ανοιγεικαι μου λεει αυτο:

fatal server error:no screens found

giving up

xinit:connection refused(errno 111):unable to connect to x server

xinit:no such process(errno 3):server error

χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια...αν εχει καποιος καμια ιδεα να μου στειλει για καιγομαι.....ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το backtrack 4 ειναι βασισμενο στο ubuntu 9.04...

 

Υποθετοντας οτι δεν εχει προβλημα ο radeon (στον οποιο ανεθεσε ο hal το ζωγραφισμα του DE), εχει προβλημα ο ιδιος ο hal με το autodetection.

 

Δοκιμασε να βαλεις το παρακατω στο /etc/X11/xorg.conf του.

>Section "ServerFlags"
   Option "AutoAddDevices" "False"
EndSection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετοντας οτι το backtrack

- χρησιμοποιει ακομα* τον kdm για login κλπ

- δεν εχει κωδικο για τον root ή για οποιο χρηστη εχει by default

θα κανεις τα παρακατω

 

Οποιες απο τις παρακατω εντολες δεν δουλευουν, τις δοκιμαζεις ξανα, βαζοντας μπροστα το sudo.

 

α) Κανεις login, αν δεν εχει κανει μονο του, δινοντας το ονομα του χρηστη (κωδικο υποθεσαμε οτι δεν εχει)

 

β) Σταματας τον kdm καλου κακου

>/etc/init.d/kdm stop

 

γ) Ανοιγεις το xorg.conf

>nano /etc/X11/xorg.conf

και γραφεις οσα ειπα παραπανω, με προσοχη για μικρα και κεφαλαια.

Οταν τελειωσεις, το σωζεις (ctrl+o) και το κλεινεις (ctrl+x).

 

δ) Ξαναξεκινας τον kdm

>/etc/init.d/kdm start

 

ε) Εκει πρεπει να σε βγαλει σε γραφικο περιβαλλον. Αν δεν σε βγαλει, πατας ctrl+alt+f7.

 

Αν τα παραπανω δεν κανουν τιποτα, κανε εναν md5sum ελεγχο στο .iso που κατεβασες και ξαναγραψε το δισκακι σε χαμηλη ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ αλλα δεν μπορω να μπω στο backtrack αυτο που εγραψα μου το γραφει οταν κανει βοοτ το cd και ανοιγει ενα σαν doc φορτωνει και μετα μου λεει να γραψω κατι backtrack #: κατι τετοιο και γραφω startx και μου βγαζει αυτο που εγραψα

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:56 ----------

 

ασ με βοηθησει καποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου το εκανα αυτο που μου ειπες αλλα οταν παω να σταματισω τον kdm μου λεει:-bash: /etc/init.d/kdm: no such file or directory....τι γινετε μηπως ξερεις????βοηθησε με σε παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κατι αλλο να προτεινω. Απο την εποχη του backtrack 3 που το θυμαμαι ειχε kdm. Ισως σημερα να εχει gdm.

 

Δοκιμασε να αλλαξεις το kdm με gdm, και αν δεν γινει κατι προχωρα στα επομενα βηματα. χωρις να τον κλεισεις.

 

Δυστυχως δεν εχω το απαιτουμενο bandwidth για να κατεβασω το iso του 1.5GB και να το δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...