Προς το περιεχόμενο

Linux σε Netbook


manosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εψαξα στα διαφορα θέματα αλλα δν βρήκα τπτ αναλογο στις πρωτες 10 σελίδες....

Θελω να βάλω linux σε ενα netbook και θα ήθελα 1-2 συμβουλές για το ποια είναι η ελαφρότερη κατα την γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το moblin είναι απίστευτα γρήγορο και "όμορφούλικο"¨, αλλά έχω την εντυπωση οτι πάει προς τα πίσω. Πράγματα που δούλευαν στην v1 να μή δουλεύουν στη v2, κομματάκι τραγικό και όταν μέσα σ' αυτά είναι το wifi και το ethernet γίνεται ακόμα χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο netbook μιλαμε?

 

Το μονο που εχω δοκιμασει ειναι να φτιαξω, δεν το εγκατεστησα εγω, εινια ubuntu σε acer aspire one, οπου για καποιο λογο δεν δουλευε σωστα το ασυρματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καμια ετοιματζιδικη διανομη για netbook που το desktop της να μοιαζει με κανονικο kde/gnome/xfce με panels και εικονιδια, και οχι που να κανει το netbook να μοιαζει σαν μεγαλο smartphone

(moblin, ubuntu remix) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πέρασα στο MSI U100 τα Netbook Remix και μου δουλεύουν μια χαρά. Με το ασύρματο και την κάμερα είχα πρόβλημα αλλά μόλις τελείωσε η εγκατάσταση μου έκανε ένα update και όλα δουλεύανε ρολόϊ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Aztec

Δεν εννοω να ειναι κατι ελαφρυ. Εννοω να εχει το συνηθισμενο desktop layout με εικονιδια, να εχει καδο πχ, κλπ και οχι μια μπαρα για ολα στο πανω μερος ή ενα interface που θα εχει τα οσα περιεχει "ο υπολογιστης μου" σε μια μπαρα αριστερα.

 

Σιγουρα κατω απο αυτα υπαρχει gnome ή xfce, αλλα δεν μου αρεσει που ειναι τοσο πολυ αλλαγμενα.

 

Πχ, xp σε netbook και κανονικα xp

http://farm4.static.flickr.com/3284/3661392061_423727e7f6_o_d.jpg

http://farm1.static.flickr.com/23/26581727_68f3568048_o_d.jpg

 

Η μονη διαφορα που εχουν ειναι στο μεγεθος του desktop!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ακριβως τα ελεεινα interfaces δεν θελω!

Γιατι να αλλαξει καποιος το gnome/kde/xfce με σκοπο να παρουσιασει τις εφαρμογες ομαδοποιημενες?

Μια χαρα ομαδοποιημενες ειναι στο μενου του εκαστοτε DE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ακριβως τα ελεεινα interfaces δεν θελω!

Γιατι να αλλαξει καποιος το gnome/kde/xfce με σκοπο να παρουσιασει τις εφαρμογες ομαδοποιημενες?

Μια χαρα ομαδοποιημενες ειναι στο μενου του εκαστοτε DE.

 

τρέχεις de ή wm?

και αν τρέχεις wm ποιόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι διανομές τρέχουν σε netbook απλά τα moblin,netbook remix κτλ. κάνουν την ζωή πιο άνετη.Αν σας χαλάνε μπορείτε να βάλετε kde κ gnome κ ότι άλλο θέλετε.Απλά θα σπαταλήσετε πολύτιμο χώρο από την οθόνη.Στο netbook μου είχα ubuntu (με gnome κανονικά) στην αρχή κ είχα διώξει την δεύτερη μπάρα,την πρώτη την έκανα hide, είχα μικρύνει την γραμματοσειρά,είχα καταργήσει το πάνω μέρος του παραθύρου, είχα βρει compact theme για τον firefox κτλ.

Έβαλα netbook remix και είχε όλες αυτές τις αλλαγές +άλλες από την αρχή.Jim_p με KDE μόνο η μπάρα αρχικά πιάνει το 1/8 της οθόνης οπότε γιατί να φας 1 ώρα με παραμετροποιήσεις κ να μην βάλεις μια διανομή που να διαχειρίζεται καλύτερα την οθόνη σου?

 

Για το θέμα εγώ Netbook Remix προτίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...