Προς το περιεχόμενο

[INFO] Debian 6 Squeeze (Τesting): Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@jim_p

http://en.wikipedia.org/wiki/Trunk_%28software%29

Ρίξε μια ματιά...

 

@myle

 

Μπορείς να το κάνεις αυτό...

Πχ για gnome χρησιμοποιείς τα παρακάτω

>
   apt-get remove gnome-desktop-enviroment
   aptitude keep-all

Απλά άλλαξε το αντίστοιχο πακέτο και προφανώς πριν τις τρέξεις πρέπει να είσαι root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 750
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατι trunk? Τι ειναι το trunk?

>Τα ακόλουθα ΝΕΑ πακέτα θα εγκατασταθούν:
 linux-headers-2.6.32-[b]trunk[/b]-486 linux-headers-2.6.32-[b]trunk[/b]-common
 linux-image-2.6.32-[b]trunk[/b]-486 linux-kbuild-2.6.32
Τα ακόλουθα πακέτα θα μείνουν ως έχουν:
 grub
Τα ακόλουθα πακέτα θα αναβαθμιστούν:
 linux-headers-2.6-486 linux-image-2.6-486

 

Xαζός soturin είπε να το τολμήσει.

 

Χαζός soturin δεν έχει υπομονή να ασχοληθεί προς το παρόν να επιστρέψει στον προηγούμενο kernel γιατί nvidia νιετ

 

Χαζός soturin ποστάρει από netbook και χαιρετά την παρέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι trunk.

Με το επιθεμα -trunk το debian θα δηλωνει απο δω και μπρος οτι η υποεκδοση του πυρηνα στα repos θα ειναι ιδια με αυτη της κανονικης εκδοσης του πυρηνα, δηλαδη -5 για σημερα 24/1/2009. Αυτα για το sid. Οταν το ιδιο πακετο πεφτει στο testing λογικα θα ειναι λιγο πιο πισω σε εκδοση.

 

Για τον nvidia driver.

Η εκδοση που παρεχει το testing ειναι η 173.x, αρα λιγο παλια για να δουλεψει ακομα και με τον 2.6.30. Παρε αυτην απο το unstable, 190.x, και ξαναφτιαξε το module που σου λειπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks, τελικά δεν υπήρχε πρόβλημα απλά ήμουν πολύ χαομένος για να έχω υπομονή να το δω σωστά. Έκανα χτες αυτό που λες ακριβώς.

 

Αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά το θέμα με το trunk. Βέβαια τώρα είμαι αγουροξυπνημένος οπότε σαν το άλλο θέμα μπορεί να το ξαναδω και να το καταλάβω

 

anyway, καλημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα εδώ με τον trunk πυρήνα. Απλά συνειδητοποιώ ότι μετά τον 2.6.30 κάτι συμβαίνει και μου βγάζει αυτό

ACPI: I/O resource 0000:00:1f.3 [0x400-0x41f] conflicts with ACPI region SMRG [0x400-0x40f]

χωρίς καμία άλλη επίπτωση. Το έβλεπα όταν είχα sidux και κάποιο παιδί στο forum μου είχε πεί μάλλον χρειάζεται αναβάθμιση στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να το εχουμε παρακανει μου φαινεται...

 

Debian Sources List Generator

http://debgen.simplylinux.ch/

 

Τουλαχιστον βρηκα το κλειδι για το repo του skype που εψαχνα 2 χρονια τωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα, δεν ειναι και τιποτα τρομερο.

Υπαρχουν πολλα αλλα αξιολογα repos που δεν τα αναφερει καν, πχ

- opera beta/snapshot

- swiftfox

- kernel archive

- liquorix

- virtualbox κλειστο

και αντι αυτων αναφερει το esmska και το unofficial debian maintainers, που αλλα πακετα αναφερει στη σελιδα του και αλλα εχει πραγματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να είμαι ειλικρινής εκτός απο το kernel archives τα άλλα δεν τα ξέρω. οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη. Από την άλλη ακόμα και έτσι, την θεωρώ εκπληκτική ιδέα. Γιατί δεν δοκιμάζεις να του στείλεις ένα mail, αν μπορεί να τα προσθέσει/αφαιρέσει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να δεχτω οτι δεν ξερεις το liquorix, αντε και οτι δεν ξερεις και το swiftfox, ειναι δυνατον να μην ξερεις το repo του κλειστου virtualbox? :P :D

 

Θα στειλω ενα email με το δικο μου sources.list να εχει να παιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι trunk.

Με το επιθεμα -trunk το debian θα δηλωνει απο δω και μπρος οτι η υποεκδοση του πυρηνα στα repos θα ειναι ιδια με αυτη της κανονικης εκδοσης του πυρηνα, δηλαδη -5 για σημερα 24/1/2009. Αυτα για το sid. Οταν το ιδιο πακετο πεφτει στο testing λογικα θα ειναι λιγο πιο πισω σε εκδοση.

 

Για τον nvidia driver.

Η εκδοση που παρεχει το testing ειναι η 173.x, αρα λιγο παλια για να δουλεψει ακομα και με τον 2.6.30. Παρε αυτην απο το unstable, 190.x, και ξαναφτιαξε το module που σου λειπει.

 

Προσωπικα, μετα την εγκατασταση του trunk εχασα τον nvidia driver που παντα εγκαθιστουσα με την κλασσικη μεδοθο

sh NVIDIA.......

του αρχειου που κατεβαζα απο το επισημο site της nvidia.

Αρνειται να δουλεψει, ενω η πορεια της εγκαταστασης του driver δειχνει να κυλαει ομαλα (διχως error messages).

Αρχικα δεν ειχα καθολου γραφικα μεχρι που αλλαξα το xorg.conf και αντι για nvdia εβαλα mesa. Εκει φυσικα ειχα μεν γραφικα αλλα χαλια ποιοτητα.

Οσα κολπα κι αν δοκιμασα δεν δουλεψε κανενα και εφτασα στο τελικο βημα να διαγραψω το xorg.conf και να ξεκινησω με dpkg-reconfigure xserver-xorg να ξαναστησω το xorg.conf.

Αμ δε. Η dpkg-reconfigure xserver-xorg δεν δουλευε.

Και ενω εχω μεινει χωρις xorg.conf κλεινω το συστημα και την επομενη φορα που το ανοιγω με βγαζει σε ενα ομορφο kdm (προς μεγαλη μου εκπληξη). Και ετσι εχω σημερα γραφικα χωρις ομως να εχω xorg.conf στο συστημα μου αλλα δεν εχω nvidia driver (γιατι μολις παω να τον εγκαταστησω καταρρεει ο xserver παλι και φτου απο την αρχη).

Εν αναμονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω nvidia, θελω να επισημανω μερικα πραγματα.

 

Καταρχην για ποιο λογο να μπεις στη διαδικασια εγκαταστασης απο τον installer της nvidia και να μην παρεις το οποιοδηποτε πακετο nvidia* που υπαρχει στο repo? Αν η εκδοση που εχει το testing δεν σου κανει, υπαρχει η τελευταια στο unstable και το apt μεριμνει για προσθαφαιρεσεις αν κανεις κατι λαθος.

 

Απο τη στιγμη που εισαι σε xorg 1.6+, η υπαρξη του xorg.conf ειναι προαιρετικη. Βεβαια... το "dpkg-reconfigure xserver-xorg" δεν δουλευει σωστα απο την εποχη του xorg 1.4.

 

---------- Προσθήκη στις 16:51 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:10 ----------

 

Εκεινο το debian sources list generator εχει και μια "φορμα" για να προσθεσεις στις λιστες του καποιο που λειπει!!!

 

http://debgen.simplylinux.ch/index.php?fdisplay=addRepo

 

Αυριο το πρωι φανταζεστε τι θα κανω...

Prepare for glory!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εκεινο το debian sources list generator εχει και μια "φορμα" για να προσθεσεις στις λιστες του καποιο που λειπει!!!

 

http://debgen.simplylinux.ch/index.php?fdisplay=addRepo

 

Αυριο το πρωι φανταζεστε τι θα κανω...

Prepare for glory!

 

χεχ. Πανέμορφα. Όταν εμφανιστεί, ειδοποίησε μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να το εχουμε παρακανει μου φαινεται...

 

Debian Sources List Generator

http://debgen.simplylinux.ch/

 

Τουλαχιστον βρηκα το κλειδι για το repo του skype που εψαχνα 2 χρονια τωρα!

 

Συγνώμη αλλα επειδή δέν κατάλαβα τί ακριβώς έχουμε παρακάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...