Προς το περιεχόμενο

[INFO] Debian 6 Squeeze (Τesting): Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αλλα DE σε βαζει κανονικα? Αν δεν εχεις αλλα DE, βαλε ενα openbox, ουτε 1MB δεν ειναι, και δοκιμασε να μπεις σε αυτο. Επισης δοκιμασε και kdm. Αν με τιποτα απο τα 2 δεν σε βαζει, τοτε ισως εχεις προβλημα στο kde-session.

 

120+ πακετα ειχα και εγω σημερα για update, απο τα οποια τα 119 τουλαχιστον ειναι του openoffice, οποτε στα ιδια ειμαστε.

 

Και να εχεις το νου σου για το παρακατω: Πρωτα κανεις apt-get upgrade ωστε να αναβαθμιστουν τα πακετα που υπαρχουν και μετα apt-get dist-upgrade για να μπει οτι καινουριο (=που δεν ειναι ηδη εγκατεστημενο). Ετσι αποφευγεις την περιπτωση του να μπει κατι με το dist-upgrade το οποιο θα αναγκαστει να αφαιρεσει κατι που υπηρχε αλλα δεν μπηκε με το απλο upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 750
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά κάτι γίνεται με το testing. Το χτεσινό το βρήκα σαν ευκαιρία να κάνω format και κατέβασα τον τελευταίο netinstall cd του testing. Βάζω κάνω εγκατάσταση και μετα το task selection αφήνω κανονικά τις προεπιλογές desktop και basic και μου βάζει να κατεβάσει 754 πακέτα!Εγώ θυμάμαι σε προηγούμενες αγκαταστάσεις κάπου 1180. Γίνεται η εγκατάσταση και το πρώτο σοκ είναι ότι δέν βλέπω gdm.Κονσόλα , δίνω startx μπαίνει στο gnome.Αλλα το gnome γυμνό! ούτε opennofice ούτε totem ούτε εργαλεία δικτύου τίποτα! Τί γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνω το προβλημα με το kde4 στο testing. Με dist-upgrade αφαιρει διαφορα και τελικα δεν μπαινει στο kde.

 

Μεχρι να διορθωθει κανουμε ΜΟΝΟ απλο upgrade.

 

@feia

Μηπως εβαλες το πακετο gnome-core που δεν εχει παρελκομενα οπως αυτα που περιγραφεις?

Εγω το βλεπω σαν προβοκατορικη ενεργεια των devs ωστε να πανε σε kde :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ένα dist-upgrade και μου ζήτησε να κάνει remove νομίζω 13 πακέτα. Την ψυλλιάστηκα να πω την αλήθεια αλλά την έκανα τη χαζομάρα.Μετά και από αυτό που έγραψα πιό πάνω κατέβασα και έκανα εγκατάσταση από το dvd1 toy testing.Κατα 99 τοις εκατο βρισκόμαστε σε στάδιο περάσματος πολλών πακέτων στο testing και υπάρχουν πολλά προβλήματα εξαρτήσεων.Αυτή τη στιγμή είμαι σε σκέτο gnome καθαρή εγκατάσταση και ακόμα το kde αρνείται να εγκατασταθεί με το apt-get να μου δίνει αυτά που έγραψα στο πρώτο post.Πρίν το dvd1 ξαναδοκίμασα netinstall και μου έδωσε 880 πακέτα για εγκατάσταση ενώ το dvd 1130.To οξύμωρο είναι ότι τιμωρήθηκα για τη χαρά που πήρα που απαλλάχτηκα από το bug του ναυτίλου με το κρασσάρισμα στο preferences

Κατα τη γνώμη μου παιδιά για την ώρα και ποιός ξέρει για πόσο ακόμα εγκτάσταση testing μόνο από dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks jim_p για την ενημέρωση! Μια απορία επειδή διατυπώθηκε παραπάνω, το upgrade με το dist-upgrade ποιες διαφορές έχουν;

 

Επίσης γιατί το kde παραμένει σε 4.3.2, ενώ οι 4.3.3 και 4.3.4 είναι κυρίως bugfix updates;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το upgrade κανει απλη αναβαθμιση των ηδη εγκατεστημενων πακετων.

 

Το dist-upgrade κανει την αναβαθμιση οταν προκειται να μπουνε επιπλεον πακετα ή να αφαιρεθουν καποια, πχ οταν καποια πακετα συγχονευονται (python-qt4 προσφατα) ή οταν καποια πακετα εχουν τις ιδιες εξαρτησεις αλλα με λιγο διαφορετικο ονομα, πχ καποιο libav του mplayer παει απο την εκδοση libavX στην libavY, οπου Υ=Χ+1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στο καλό συμβαίνει και έχω μπλέξει με τους kernels?

είχα πρώτα τα ανστάμπλ ρέπος και τον 2,6,31,1

μετά έβαλα ρεπος σκουΐζ και έμεινε ο ίδιος

υπήρχε βέβαια πάντα απ την πρώτη εγκατάσταση ο 2,6,30,2

τώρα με ρέπος ανστάμπλ και με γιουνέιμ -α 2,6,31,1 όταν δίνω απ γκρέιντ ή ντίστ-απγκρέιντ μου βγάζει ένα πρόβλημα σχετικά με τον 2,6,30,2

να ανησυχώ ή όχι; τι λές αρχηγές τζίμ π;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λεει το προβλημα που σου βγαζει?

 

Το μονο που μπορω να φανταστω ειναι οτι εχεις νεοτερο πηρυνα και παλιοτερο udev, κατι σαν ασυμφωνια δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λεει το προβλημα που σου βγαζει?

 

Το μονο που μπορω να φανταστω ειναι οτι εχεις νεοτερο πηρυνα και παλιοτερο udev, κατι σαν ασυμφωνια δηλαδη.

 

και τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;

κάνω κάτι ή περιμένω μέχρι να αναβαθμιστεί το γιουντέβ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στο καλό συμβαίνει και έχω μπλέξει με τους kernels?

είχα πρώτα τα ανστάμπλ ρέπος και τον 2,6,31,1

μετά έβαλα ρεπος σκουΐζ και έμεινε ο ίδιος

υπήρχε βέβαια πάντα απ την πρώτη εγκατάσταση ο 2,6,30,2

τώρα με ρέπος ανστάμπλ και με γιουνέιμ -α 2,6,31,1 όταν δίνω απ γκρέιντ ή ντίστ-απγκρέιντ μου βγάζει ένα πρόβλημα σχετικά με τον 2,6,30,2

να ανησυχώ ή όχι; τι λές αρχηγές τζίμ π;

 

Mε ίδια ακριβώς διαδικασία, είχα squeeze και 2.6.30, πέρασα σε sid για λίγο και απέκτησα 2.6.31.1, και μετά ξαναγύρισα σε squeeze με τον πυρήνα να παραμένει σε 2.6.31.1. Αλλά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το upgrade και ούτε εμφανίζεται το μήνυμα που παρέπεμψε ο jim_p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>Processing triggers for menu ...
Errors were encountered while processing:
linux-image-2.6.30-2-amd64
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

 

αυτό εισπράττω με το upgrad

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:11 ----------

 

.. και νομίζω πως συνέβαινε επεδή πολύ απλά είχα κάνει uninstall τον grub

μόλις τον εγκατέστησα το πρόβλημα εξαφανίστηκε..

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...