Προς το περιεχόμενο

[INFO] Debian 6 Squeeze (Τesting): Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 750
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με "(EE)" ξεκινανε οι γραμμες που αναφερουν καποιο σφαλμα, οποτε εσυ δεν εχεις κατι. Χωρις να ξερω ποια καρτα εχεις, σιγουρεψου οτι εχεις περασμενο το firmware-linux-nonfree.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα με τον ήχο.

Μόλις έκανα εγκατάσταση του wheezy από netinst και έβαλα το βασικό kde πακέτο.

Όλα καλά εκτός από τον ήχο. Έχω 5.1 ηχεία και δουλεύουν μόνο τα δυο.

 

Εδώ από τα λίγα που καταλαβαίνω την έχει αναγνωρίσει την κάρτα, αν και αυτο το generic method δε μου φαίνεται και πολύ σωστό.

 

~$ sudo alsactl init

Found hardware: "HDA-Intel" "Realtek ALC889" "HDA:10ec0889,15bd3116,00100004" "0x8086" "0x3a3e"

Hardware is initialized using a generic method

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, προσπάθησα να εγκαταστήσω το Debian 6 Squeeze σε Dual boot μαζί με windows 7 αλλά έχω μπερδευτεί λίγο...

έχω ένα Partition για το λινουξ 100gb περίπου, μπορείτε να μου πείτε πώς πρέπει να χωρίσω το partition, γιατί μου βγάζει κάτι Logical Volume Manager ,που δεν το έχω συναντήσει σε καμία από τις διανομές που έχω περάσει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος γιατί πάει καιρός από τότε που σέταρα τα partitions, μπορείς να ορίσεις μέχρι 3 ή 4 primary partitions, αν θες παραπάνω τότε πρέπει να ορίσεις και logical partitions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, προσπάθησα να εγκαταστήσω το Debian 6 Squeeze σε Dual boot μαζί με windows 7 αλλά έχω μπερδευτεί λίγο...

έχω ένα Partition για το λινουξ 100gb περίπου, μπορείτε να μου πείτε πώς πρέπει να χωρίσω το partition, γιατί μου βγάζει κάτι Logical Volume Manager ,που δεν το έχω συναντήσει σε καμία από τις διανομές που έχω περάσει!!!

 

/boot ext2 100 MB primary

/ ext4 20 GB logical

swap ανάλογα με τη μνήμη που έχεις

/home ext4 όσος χώρος μένει logical

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

/boot ext2 100 MB primary

/ ext4 20 GB logical

swap ανάλογα με τη μνήμη που έχεις

/home ext4 όσος χώρος μένει logical

 

 

γιατι ext2 στο /boot;; ουτε καν ext3;

 

κ κατι ακομα:

για εχουμε ξεχωριστό / και /home πρεπει να ειναι με αυτή τη σειρά τα partition? δλδ to swap να ειναι αναμεσα σε / kai /home ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ext2 στο /boot;; ουτε καν ext3;

 

κ κατι ακομα:

για εχουμε ξεχωριστό / και /home πρεπει να ειναι με αυτή τη σειρά τα partition? δλδ to swap να ειναι αναμεσα σε / kai /home ?

 

Δε χρειάζεται journal στο boot. Άλλοι λένε πως είναι και πιο γρήγορο αν βάλεις ext2 - αλλά αλήθεια δεν ξέρω αν ισχύει.

 

Όχι δεν πρέπει. Και εδώ θα λυθούν αρκετές από τις απορίες σου για το swap.

swap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι πρεπει να κανω λαθος. Θελω να κανω εγκατασταση lmde με ξεχωριστό /boot / / home. θελω επίσης να αφήσω άδειο χωρο για δευτερο os καποια στιγμή αργότερα...

 

οποτε κανω

 

200mb /boot primary ext2 ή ext3

 

μετά δημιουργώ extended για να με αφησει να κάνω logical k κανω

 

/ 20gb logical ext4

1 gb swap

/home 30gb logical ext4

 

κανω install ton grub sto /boot [εκεί δεν πρεπει να το βαλω;]

 

τελειώνει η εγκατασταση, επανεκίνηση κ βγαίνει grub rescue..τι κάνω λάθος;; [

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

/boot ext2 100 MB primary

/ ext4 20 GB logical

swap ανάλογα με τη μνήμη που έχεις

/home ext4 όσος χώρος μένει logical

 

Αυτό ακριβώς έψαχνα... σ' ευχαριστώ!!!

Με 1gb swap είμαι καλυμμένος πιστεύω, έχω 4gb ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς έψαχνα... σ' ευχαριστώ!!!

Με 1gb swap είμαι καλυμμένος πιστεύω, έχω 4gb ram.

 

Εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου. Γενικά καλυμμένος είσαι, εκτός και αν χρησιμοποιείς hibernate.

Τότε συνίσταται να έχεις όσο χώρο είναι οι μνήμες σου. Ίσως και λίγο παραπάνω για να πιάσεις την περίπτωση που έχεις bad sectors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η καρτα σου ειναι τελευταιας γενιας ή εστω απο τις τελευταιες, ή θα βαλεις testing/unstable που εχουν τον 295.x ή αν βαλεις stable θα βαλεις και το repo των backports για να παρεις απο εκει τον 280.x.

Απλα επειδη εχω μια αμφιβολια για το αν ο 280.x υποστηριζει μια τοσο καινουρια καρτα, προτεινω testing ή unstable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον εχουμε ενα προβλημα.Εκανα εγκατασταση testing σε ενα σκληρο με ηδη τα 7.εκανα τα partition και ακολουθησα αυτο τον οδηγο. http://scarygliders.net/2011/12/06/how-to-install-and-multi-boot-between-windows-and-debian-testing-with-full-disk-encryption/ Οταν μου βγαλε να γινει η εγκατασταση του grub δεν βρηκε τον bootloader των 7 και δοκιμασα να το κανω εγω εγκατασταση στο sda5.Αποτελεσμα να μην εχω το grub menu.Δοκιμασα μεσω rescue mode αλλα τζιφος και επισης δοκιμασα το sgd2 αλλα μου βγαζε ενα error σε οτι κι αν παταγα.Μπορει καποιος να βοηθησει?

Tελικα τα καταφερα να μπω στο λειτουργικο.τωρα απλα θα μετακινησω τον bootloader

Επεξ/σία από skiaxtro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...