Προς το περιεχόμενο

[INFO] Debian 6 Squeeze (Τesting): Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σχετικα με το i18n των iceweasel και icedove

εχω stable με το αποθετηριο του mozzilla.debian.net

και δεν ξερω πως να το βαλω να φενετε ελληνικα ..καμια καλη ιδεα ?? ευχαριστω εκ των προτερων ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 750
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, αλλα εγω δεν προτεινα αυτο παραπανω, γιατι

 

α) Κατι απο το experimental εχει συγηθως εξαρτησεις απο το unstable ή και το ιδιο το experimental, πραγμα που δεν θες σε καμια περιπτωση να μπλεχτει μιας και εχεις stable.

 

http://packages.debian.org/experimental/iceweasel-l10n-el

 

Σημ. Δεν ξερω πως λεγεται το πακετο του iw 4 στο mozilla.debian.net. Πιθανον να λεγεται "iceweasel" σκετο και να ικανοποιει την παραπανω εξαρτηση που εχει το language pack.

 

β) Το "apt-get install iceweasel-10n-el/experimental" δεν εινια apt-pinning αλλα επιλεκτικη εγκατασταση ενος μονο πακετου απο το experimental. Apt-pinninng ειναι κατι σαν αυτο

>Package: emesene
Pin: release a=stable
Pin-Priority: 501

Package: *
Pin: release a=testing
Pin-Priority: 500

που παιρνει τα παντα απο το testing και το emesene μονο απο το stable. Εννοειται πως κανει και τα update με τν ιδιο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όταν ακούω online radio ακούγεται ένας εχοχλητικός θόρυβος μόνιμα; (ένα περίεργο μπιπ μου μου θυμίζει super mario :P ).

Ο iceweasel μου έλεγε ότι υπάρχει missing plugin, το οποίο δεν μπορεί να κατεβάσει αυτόματα και αν πατήσεις manual install σε πετάει στο site του windows media player. Εγκατέστησα το w64codecs αλλά τα ίδια :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μετα το τελευταιο update χαθηκε απο την μπαρα των παραθυρων το X - μεγιστοποιηση...προφανως bug gtk-windows-dekorator

εχω compiz.

Πως το διορθωνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

πως θα κάνω το skype να ξεκινάει πάντα με v4l1 compatibility?

δοκίμασα να το κάνω alias στο bashrc με (skype='LD_PRELOAD=/usr/lib32/libv4l/v4l1compat.so skype') αλλά μου βγάζει error και το ξεκινάει χωρίς συμβατότητα

 

αν το βγάλω από το bashrc και το τρέξω μόνο του παίζει κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα αυτάκια είναι μονά, έτσι έχχω και άλλα alias και το είδα και στο wiki του arch για το skype, το οποίο λέει "To make it running from DE menus and independent of Skype updates, you can add alias (e.g. in ~/.bashrc) "

με kde είμαι

συντομεύσεις δεν έχω στο desktop, οπότε πρέπει να βρώ που αποθηκεύονται οι ρυθμίσεις του klauncher και να αλλάξω τη συντόμευση από εκεί

θα το ψάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συντομευσεις γενικως αποθηκευονται στο /usr/share/applications/ με επεκταση .desktop και χρησιμοποιουνται για ολα τα μενου.

 

Εκτος αυτου, μπορεις να το αλλαξεις απο τον menu editor του kde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...