Προς το περιεχόμενο

[INFO] Debian 6 Squeeze (Τesting): Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για φωτιστε με.

 

Οσο το συστημα (ενος φιλου) γινοταν το καθιερωμενο update, ο μικρος απλα το εβγαλε απο την πριζα και τωρα δεν μπορει να βαλει ή να βγαλει τιποτα. Επειδη δεν εχω προσβαση με ssh εκει (λογω δυσκολου port forwarding στο phillips του οτε), τι πρεπει να κοιταξει και που (στο apt ή στο dpkg)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 750
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι ολα μια χαρα, απλα δεν μπορει να βαλει και να βγαλει πραγματα μαλλον γιατι το apt εμεινε στη μεση.

Θυμηθηκα νωριτερα το "dpkg --configure -a", αλλα δεν πρεπει να ειναι αυτο. Σε μενα που το ετρεξα παντως δεν εκανε τιποτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει τροπος επανεγκαταστασης του apt?

 

λεω γω τωρα.. :wub:

 

edit..ναι υπαρχει.

 

καντε μια δοκιμη.

 

-----

 

Exω φυγει καιρο απο το debian οποτε δεν ξερω αν ειναι το σωστο path

 

rm -f /var/lib/dpkg/lock

 

ριξε και σε αυτο το directory μια ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πάθει και εγώ αρκετές φορές και η λύση είναι να δώσεις μια εντολή να καθαρίσεις την cache νομίζω του apt. Δεν θυμάμαι πια εντολή είναι γιατί όποτε έιχα πρόβλημα έμπαινα στο irc του ubuntu και μου την λέγανε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν τόσο εύκολο θα την θυμόμουνε ρε τριτονα. Εγώ μιλάω για το unlock της chache που γίνετε αν σταματήσεις απότομα το update λόγο διακοπής του ρεύματος η οτιδήποτε άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπέρα μου παίδες. Θέλω τα φώτα σας και λόγω χρόνου μου είν αι αδύνατο να διαβάσω και τις 48 σελίδες στο τόπικ. Κατέβασα το πρώτο DVD του Debian 6 (amdx64) 9η πρώτη μου επαφή με Debian αλλά όχι και με linux) και αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι. Για αρχή να αναφέρω ότι έχω τρεις δίσκους εκ των οποίων ο ένας είναι PATA .(250 gb) Ίσως έχει σχέση. Στον 500 (sata) έχω win7 64. Ο 250 θέλω να χρησιμοποιηθεί για Debian και Hackintosh (εαν την καταφέρω τελικά τη δουλειά)

 

Ο installer του Debian με σταματαει στη φάση "istall software" και από κει και κάτω μου βγάζει απανωτά errors και δε φορτώνει τίποτα. Αδύνατη εγκατάσταση του grub καΙ του Lilo αν και πλέον ανοίγωντας το pc φορτώνει το lilo :P τραγικό θα έλεγα. Το mbr των win Γ***θηκε.

 

Σκέφτομαι ότι ίσως την έπαθα λόγβ ext4. Να δοκιμάσω το εξής: fixmbr από win ώστε να καθαρίσει το τοπίο. Στη συνέχεια /boot σε ext3 και / σε ext4 να δω τουλάχιστον αν θα μπει ο grub για να βγάλω ακρη.

 

Επειτα, αν εγκαταστήσω μετά τα hackintosh θα σβήσουν λογικά τον grub έτσι; Να δοκιμάσω πρώτα να στήσω το MacOS και στη συνέχεια τα Debian; Θα τα βρει ο Grub μετά;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα απανωτά errors μάλλον θέλουν ένα apt-get update για να στρώσουν.

 

το mbr λογικό να αλλάχθηκε αφού μπήκε ο lilo.

 

το ext4 δεν φταίει.

 

ναι βάλε τελευταίο το Debian.

 

αν μιλάμε για Debian stable,

υπάρχει ένα bug και δεν τα βρίσκει αυτόματα, θέλει να τρέξεις update-grub

για να προσθέσει τα υπόλοιπα λειτουργικά στο grub menu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία άρα πρέπει να επιστρέψω το mbr των win στη σωστή του κατάσταση, να το καταστρέψει το MacOS :P (έτσι κάνει πάντα) και να τα στρώσω με το grub.

θα δοκιμάσω πρώτα το apt-get update να δω αν θα στρώσουν.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... Για να κάνω μια ενημέρωση.

Ηεγκατάσταση του Ντεμπιαν προσώρησε κανονικά, το λίλο επιμένει στα δικά του και πλέον δε μου φορτώνει τίποτα. :P

Έκανα εγκατάσταση ξανα μανα τα πάντα, χρησιμοποιήσα gparted για να ξαναγραψω το mbr αλλά τίποτα και τώρα είμαι με λαιβ Ubuntu cd.

Ξέρει κανείς να μου πει πως να στείλω το λιλο απο εκεί που ήρθε; Μπακαπ έχω κάνει τα πάντα αλλά εχω μέσα προγράμματα μουσικής και είμαι και στη μέση ενός soundtrack για ένα θεατρικό και μιλάμε για πάρα πολύ δουλειά χαμένη

αν κάτσω και ξαναβάλω τα πάντα από την αρχή.

 

Ακόμη και το recovery disk των 7 δε μου βρίσκει την εγκατάσταση. Το λίλο έχει σχέση με το bios έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγενε supergrubdisk κατεβασε το αρχειακι, καψτο

και δοκιμασε να ξεκινησεις το pc μ αυτο.

Αν ειναι προβλημα mbr θα σου βρει τα λειτουργικα σου και θα μπεις κανονικα, μετα βλεπουμε..

 

Υ.Γ

Απο την αρχη τα λες λιγακι μπερδεμενα, αφου σταματησε η εγκατασταση απο τα errors πως διαολο εγκατασταθηκε ο lilo?

Παντως εγω ειμαι 4 χρονια σε debian τον lilo μονο ακουστα τον εχω (και αν θυμαμαι καλα αποτελει μουσειακο ειδος) LInuxLOader

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...