Προς το περιεχόμενο

[INFO] Debian 6 Squeeze (Τesting): Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Δεν εδωσα ποτε σημασια σ αυτα και δεν ξερω.

2) Μπορεις να "κλεψεις" απο το Ubuntu 10.10 kernel εχει μονο μια εξαρτηση, ενα μικρο αρχειακι,

και παιζει αψογα σε μενα τουλαχιστον.

Η μπορεις να εγκαταστισεις τον 2.6.37-0.dmz.7-liquorix, αυτον εχω τωρα, ρεποσιτορυ:

http://liquorix.net/.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 750
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το k10temp περιλαμβανεται στον πυρηνα απο τον .33 και μετα, οποτε αναγκαστικα περιμενεις ή βαζεις liquorix. Για την ati, και εφοσον εχεις fglrx αρκει ενα "aticonfig --odgt"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μπορεί να μου πει κάποιος πως κάνουμε εγκατάσταση προγραμμάτων από τα sources τους?

γιατί μάλλον δεν το κάνω με το σωστό τρόπο, ενώ το έχω εγκαταστήσει δεν μου το δείχνει στα εγκατεστημένα πακέτα

 

στο documentation αυτό που λέει κατεβάζει τα sources από τα repos που δεν είναι τελευταία έκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν κατεβάσεις το source ενός ρπογράμματος το κάνεις compile και εγκατάσταση από το Makefile που σου δίνει το source tarball αυτό το πρόγραμμα δέν φαίνεται στο apt.

Εκτός άν έχεις κάνει κάποια άλλη διαδικασία και εννοείς κάτι άλλο. Μήπως φτιάχνεις deb πακέτο από κάποιο source που κατέβασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδηποτε εκανες εγκατασταση απο τον πηγαιο κωδικα ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ στο apt/synaptic/aptitude για τον απλουστατο λογο οτι το εκανες εκτος pms.

Αν το εκανες πακετο και το εβαζες εστω με το dpkg, θα στο εδειχνε. Αλλα για να κανεις πακετο σε debianοειδη διανομη ειναι φασαρια.

Ποιο προγραμμα θες που δεν το εχει το βασικο repo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό έκανα με το makefile

άρα το πρόγραμμα δεν κάνει και update ας πούμε όταν βγει επόμενη έκδοση, πρέπει να το βάλω με το χέρι πάλι?

 

jim_p το kmess, έχει μείνει άπειρο καιρό πίσω στα repos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανει update, πρεπει το apt να το βρει σε καποιο repo σε νεοτερη εκδοση...

 

Το kmess ειναι στην εκδοση 2.0.3 και λογικα θα παει στην 2.0.5 (τελευταια) οοοταν αξιοθουν να περασουν το kde 4.6 στο unstable κλπ. Αλλιως θα παει μια και καλη στην 2.0.6 με το επομενο kde 4.7.

 

Μιλαμε παντα για testing/unstable, οχι για stable που θα μεινει για 2 χρονια ακομα με τον 2.0.3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως θα κάνει update όμως άμα δεν υπάρχει στη λίστα του apt, αυτό δεν κατάλαβα

για testing μιλάω

αυτή τη στιγμή όμως η 2.0.3 που είναι στα repos δε μας κάνει γιατί crashάρει όταν το ανοίγεις και σου έχουν στείλει offline μήνυμα, η 2.0.5 πάλι κάνει τα δικά της και πολλές φορές δεν κάνει login

στο forum του οι developers λένε είναι bugs και τα ξέρουμε, βάλτε την τελευταία έκδοση

αυτή είναι η 2.0.6 που σου δίνουν το source της, την έβαλα αλλά δεν τη βλέπει το apt, γι αυτό ρωτάω αν υπάρχει άλλη διαδικασία που δεν την ξέρω

 

πχ αυτό μπορεί να γίνει με sources εκτός pm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε καθεσαι και περιμενεις το kmess 2.0.6. Μην ξεχνας οτι τα περισσοτερα προβληματα στους im clients του λινουξ δημιουργουνται απο αλλαγες στο πρωτοκολλο.

Και εδω εχω προβλημα με το pidgin. Απο οτι λεω και μου λενε, φτανουν τα μισα και δεν βγαινει καν νοημα πολλες φορες.

 

Επισης, αφου ξερεις οτι το προβλημα ειναι στα offline messages, απλα τα κλεινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι devs για το πρωτόκολλο λένε

αυτό που έχω κάνει πως γίνεται απεγκατάσταση όταν έρθει η άγια ώρα και περάσει στα repos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω ειχα προβλημα με το pidgin, αν ειναι για msn μονο προτεινω το emesene... στο μονο που δεν κολλησε το file transfer απο linux σε windows και το αναποδο... ουτε και με τα offline εχω προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...