Προς το περιεχόμενο

[INFO] Debian 6 Squeeze (Τesting): Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το καλυτερος το εννοεις με την εννοια του νεοτερου, οχι, γιατι ειναι ακομα στην 10.9.

Αν το καλυτερος το εννοεις με την εννοια αυτου που εχει περισσοτερα features, ναι.

Με τον fglrx και το kms κλειστο εχεις σιγουρα το 100% της αποδοσης που μπορει να πιασει η καρτα σου.

 

Δεν ξέρω αν είναι ενδεικτικό, δοκίμασα με wine να κάνω install το Wow αλλά μου είπε ο installer ότι δεν έχω το πετούμενο hardware. Θα κατεβάσω demo από amnesia που είναι native να δω πως πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 750
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το phonon-backend-vlc. Επισης υπαρχει και το phonon-backend-gstreamer και το phonon-backend-null, που στην ουσια ειναι "δεν θελω backend για το phonon, και τερμα οι ηχοι του kde και των k-apps".

Συμφερει αν εισαι πχ με gnome και χρησιμοποιεις k-apps και δεν θες τη σαβουρα που θα σου φερει ενα και μονο backend για το phonon

 

Εκτος απο το να εγκαταστησεις αυτο που θες, πρεπει να ορισεις και το kde να το χρησιμοποιει. Αυτο γινεται μεσα απο το system settings, αλλα δεν ξερω απο που μιας και δεν ειμαι μπροστα σε pc με kde αυτη τη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού το κατεβάσεις είναι στο system settings --> multimedia στην καρτέλα backends

 

εγώ όταν είχα βάλει το vlc πάντως για backend ενώ παίζαν όλα σωστά μαζί, το amarok πάντα crashαρε στο κλείσιμο ενώ δεν δουλεύανε και τα fade out στο stop

 

με το xine από την άλλη ο amarok δουλεύει κανονικά, αλλά όταν κάνω shutdown άμα αφήσω τον amarok ανοιχτό ή δεν παίξω ένα βίντεο στο youtube, μόλις ξανανοίξει ο υπολογιστής οι μόνοι ήχοι που θα δουλεύουν είναι του amarok και του kde

το flash θα παίζει χωρίς ήχο, όπως και το vlc που βγάζει σφάλμα να αναβαθμίσω την alsalib σε νεότερη έκδοση από κάποια που λέει

 

gstreamer δεν έχω δοκιμάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το phonon-backend-vlc. Επισης υπαρχει και το phonon-backend-gstreamer και το phonon-backend-null, που στην ουσια ειναι "δεν θελω backend για το phonon, και τερμα οι ηχοι του kde και των k-apps".

Συμφερει αν εισαι πχ με gnome και χρησιμοποιεις k-apps και δεν θες τη σαβουρα που θα σου φερει ενα και μονο backend για το phonon

 

Εκτος απο το να εγκαταστησεις αυτο που θες, πρεπει να ορισεις και το kde να το χρησιμοποιει. Αυτο γινεται μεσα απο το system settings, αλλα δεν ξερω απο που μιας και δεν ειμαι μπροστα σε pc με kde αυτη τη στιγμη.

 

 

Εδωσα alsactl init και ως δια μαγειας επαιξε ο ηχος αλλα οταν εκανα restart ξανα τα ιδια.

Λετε να μην τρεχει η ALSA ??

 

Επισης πως μπορω να εχω youtube και να παιζει και amarok/vlc ταυτοχρονα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θελω κατι, οτιδηποτε, που να καθεται στο tray του kde και να με ενημερωνει για οταν υπαρχει καποιο update. Εχω βαλει το update-notifier-kde και εμφανιζει οτι υπαρχουν Χ νεα πακετα... αφου τρεξω το apt-get update!

 

Μια λυση που σκεφτομαι ειναι να τρεχει ο cron ενα apt-get update, πχ καθε μερα στις 5 το απογευμα, για να ειναι φρεσκο το notification.

 

Το παραπανω γινεται γιατι ο χρηστης δεν ειναι εξοικιωμενος ακομα με το τερματικο. Παλιοτερα ετρεχε το update-manager (του gnome), το οποιο δεν κανει dist-upgrade απο μονο του, οποτε ειχα να αναβαθμησω 200ΜΒ πακετα οταν το πηρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τερματικό αυτό πως γίνεται ρε συ jim?

δηλαδή να μην χρειάζεται update για να δεις τα πακέτα που είναι για αναβάθμιση

είχα σκεφτεί να το κάνω με simulation αλλά μάλλον δε γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανεις apt-get update ωστε να συγχρονιστεις με τον σερβερ που σου δινει τα πακετα, δεν μπορεις να ξερεις ποσα και ποια πακετα αλλαξαν.

Γιαυτο λεω για cron job, ωστε να γινεται χωρις την παρεμβαση του χρηστη.

 

Cron job (δηλαδη προγραμματισμενη εργασια) μπορεις να βαλεις με καποιο k/g-frontend αν δεν θελεις να καταφυγεις σε απευθειας επεξεργασια αρχειου στο /etc/cron.whatever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη το 7.0 ποτε θα γινει διαθεσιμο ?

 

 

φαντάζομαι ότι εννοείς πότε θα περάσει σαν testing το wheezy. προφανώς θα πρέπει πρώτα να γίνει stable το squeeze...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανεις apt-get update ωστε να συγχρονιστεις με τον σερβερ που σου δινει τα πακετα, δεν μπορεις να ξερεις ποσα και ποια πακετα αλλαξαν.

Γιαυτο λεω για cron job, ωστε να γινεται χωρις την παρεμβαση του χρηστη.

 

Cron job (δηλαδη προγραμματισμενη εργασια) μπορεις να βαλεις με καποιο k/g-frontend αν δεν θελεις να καταφυγεις σε απευθειας επεξεργασια αρχειου στο /etc/cron.whatever.

 

Μια άλλη λύση είναι ένα απλό script που να τρέχει σαν daemon και να έχει έναν ατέρμονο βρόχο που θα κάνει aptitude update και μετά sleep πχ για 1 ώρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...