Προς το περιεχόμενο

[INFO] Debian 6 Squeeze (Τesting): Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι αυτό γίνεται αυτόματα (τουλάχιστον ArchLinux στο /etc/lvm/backup και /etc/lvm/archive). Τα αρχεία αυτά όμως πως τα χρησιμοποιούμε;

 

nske, κάπου διάβαζα ότι τα snapshots του LVM δεν πρέπει να τα εμπιστευόμαστε και πολύ. Ότι δεν είναι και "τόσο consistent" όπως έλεγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 750
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Νομίζω ότι αυτό γίνεται αυτόματα (τουλάχιστον ArchLinux στο /etc/lvm/backup και /etc/lvm/archive). Τα αρχεία αυτά όμως πως τα χρησιμοποιούμε;

Με την vgcfgrestore. Όμως, αν το ίδιο το /etc βρίσκεται σε κάποιο logical volume, τότε το backup αυτού του VG είναι άχρηστο, αφού όταν θα το χρειαστεί κάποιος το πιθανότερο είναι ότι το /etc δεν θα είναι προσβάσιμο! Γι' αυτό το καλύτερο είναι να εξετάζουμε οι ίδιοι τις παραμέτρους του lvm.conf και να μην βασιζόμαστε στα defaults των διανομών.

 

Για την αξιοπιστία των LVM Snapshots δεν έχω ακούσει κάτι κακό.

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω pass στο lvm (μη μπλέξω και τα κάνω σαν τα μούτρα μου) καθώς το pc δε θα χει και τίποτα σημαντικά δεδομένα και σχετικά λίγες αλλαγές προβλέπονται να χρειαστούν.

 

Τελικά για το /boot τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας ψηφος στο grub2. ειχα τους ιδιους προβληματισμους με σενα, αλλα πλεον τους ξεπερασα. Εχει καποια αρνητικα μεν, αλλα καλο ειναι να περασεις σε grub 2 μιας και στηνεις τωρα το μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε grub2 περνάς όποτε θέλεις βασικά. Το "κακό" με τον grub2 είναι ότι θα αλλάξουν αρκετά πράγματα μέχρι να σταθεροποιηθεί κάπως. Π.χ. έχω την εντύπωση ότι θα ενσωματωθεί και το gfxmenu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω 2 πραγματα θελω απο τον grub2

- ευκολια ανακτησης. Προσφατα χρειαστηκε να τον επαναφερω σε dual boot λαπτοπ που ο χρηστης του εκανε φορματ και ξαναεβαλε τα xp. Χρειαστηκε chroot κλπ, μεχρι που αγανακτησα και ξαναπερασα τον grub1

- ευκολια στην ρυθμιση του μενου του, τοσο απο το grub.cfg που ειναι πολυ πιο δυσνοητο απο το menu.lst, οσο και οι επιλογες που δινει για on-the-fly αλλαγες μολις εμφανιστει το μενου του στην εκκινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα όλο το / σε ext4 χωρίς lvm και προς το παρόν φαίνεται να είναι μια χαρά. Και με grub 2 όλα καλά.

Τhanks jim_p για την apt.conf συμβουλή, τώρα θα ψάξω το θέμα του σπύρου με κάποια tweaks που είχε να το περιποιηθώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πως θα γυρισω τα /dev/hda σε uuid στο fstab και στο menu.lst? Και γιατι δεν βλεπω το swap να εχει uuid?

 

># ls -l /dev/disk/by-uuid/
σύνολο 0
lrwxrwxrwx 1 root root 10 2009-10-23 16:02 682f2988-4aaf-4df0-bc5f-bd12e5ffcda8 -> ../../hda1
lrwxrwxrwx 1 root root 10 2009-10-23 16:02 b8f87e18-8175-412e-8b4b-2c42f2b72cb1 -> ../../hda2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά , να ρωτήσω κάτι . Σε φρέσκια εγκατάσταση testing 64 bit έχω το εξής πρόβλημα, όταν επιλέγω edit,preferences στο μενού του ναυτίλου,και στο feia's home εξαφανίζονται τα εικονίδια του desktop! Και δέ δουλεύει ούτε το δεξί κλικ! Εμφανίζονται μόνο με επανεκκίνηση. Αυτό πρέπει να είναι κάποιο bug να υποθέσω; Είναι τσεκαρισμένο με δύο διaφορετικά μέσα εγκατάστασης (netinstall kai cd1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εινια bug του nautilus 2.26. Κρασαρει ο nautilus, και επειδη αυτος αναλαμβανει να ζωγραφιζει το desktop, χανεται και οτι εχει το desktop πανω του. Λυθηκε λεει στην εκδοση 2.28, οποτε αν θες καθεσαι και περιμενεις να πεσει απο το unstable στο testing.

 

http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=545254

 

Η γνωμη μου ειναι να παρατησεις το gnome και να πας σε kde ή xfce ή κατι πιο μικρο σε *box.

Χτες ηταν το gnome-network-admin και το gnome-sound-properties που ευνουχιστηκαν, σημερα ειναι ο nautilus που εχει αναλαβει τα παντα στο gnome και δεν τα καταφερνει ουτε στα μισα, αυριο θα ειναι ο gdm (ο 2.28 εχει προβληματα) και μεθαυριο ποιος ξερει τι αλλο.

Φταει η επιρροη του ubuntu, το εχω πει απο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ jim_p! Έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στο project Debian.Πάντα με κάποιο μαγικό τρόπο όλα φτιάχνονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει μαγικος τροπος πλεον.

Ο gnome-network-admin εχασε το βασικοτερο κομματι του που σου επετρεπε να ρυθμισεις τα του δικτυου χωρις βοηθηματα τυπου wicd ή network manager.

Το gnome-sound-properties υποβαθμιστηκε σε απλο μεικτη με 2-3 πραγματακια ακομα, και το slider για την ενταση του ηχου οριζοντιο!

Ο gdm δεν εχει πλεον εκεινο το αριστο εργαλειο ρυθμισης του (gdm-setup) και οτι ρυθμιση θελεις την κανεις απο το /etc/gdm/gdm.conf.

 

Αν υποθεσουμε οτι το προβλημα με τον nautilus ειναι μονο του debian, ολα τα παραπανω ειναι "feautures" που ερχονται κατευθειαν upstream απο το gnome, αρα ανεξαρτητα διανομης.

 

Προβλεπω το debian να μενει σε gdm 2.20 για κανα εξαμηνο ακομα, τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βαλει κανεις repo (και πακετα) απο mepis σε debian?

 

Κοιταζα σημερα το repo του και ειδα μερικα πολυ καλα πραγματα, οπως branded ff και το ceni!

(ceni = ευκαιρια να σουταρω και το wicd)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...