Προς το περιεχόμενο

[INFO] Debian 6 Squeeze (Τesting): Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το lsb-core εχει σαν εξαρτηση και το lsb-release.

 

Οι μονες πληροφοριες που μπορει να παρεχει το lsb-release ειναι οι παρακατω, αλλα κατι μου λεει οτι εχει να κανει με το κομματι σε bold.

>$ lsb_release -a
[b]No LSB modules are available.[/b]
Distributor ID:	Debian
Description:	Debian GNU/Linux testing (squeeze)
Release:	testing
Codename:	squeeze

 

Επισης, το lsb-release ειναι προτεινομενο στο dkms, το οποιο φτιαχνει τα αντιστοιχα πακετα αντι του module-assistant που ηταν παλιοτερα.

 

(σε 5 λεπτα θα δω για τα σχετικα πακετα στο λαπτοπ. το ssh μας φερνει πιο κοντα :P)

 

>[b]$ dpkg -l|grep lsb[/b]
ii  lsb-base                                  3.2-23.1                       Linux Standard Base 3.2 init script functionality
ii  lsb-release                               3.2-23.1                       Linux Standard Base version reporting utility

[b]$ dpkg -l|grep nvidia[/b]
ii  nvidia-glx                                195.36.24-4                    NVIDIA binary Xorg driver
ii  nvidia-kernel-common                      20100522+1                     NVIDIA binary kernel module support files
ii  nvidia-kernel-dkms                        195.36.24-4                    NVIDIA binary kernel module DKMS source
ii  nvidia-kernel-source                      195.36.24-4                    NVIDIA binary kernel module source
ii  nvidia-settings                           195.36.24-1                    Tool for configuring the NVIDIA graphics driver

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 750
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το πακετο απο το μαμα repo βαζει το flash στο /usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so.

>[b]$ file /usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so[/b]
/usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so: ELF 32-bit LSB shared object, Intel 80386, version 1 (SYSV), dynamically linked, stripped

 

Απο εκει γινεται symlink στο /etc/alternatives/flash-mozilla.so

>[b]$ file /etc/alternatives/flash-mozilla.so[/b]
/etc/alternatives/flash-mozilla.so: symbolic link to `/usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so'

για να το βρισκουν ολοι οι browsers (= αυτοι στους οποιους δεν μπορει να οριστει το path με το χερι = ολοι πλην του opera, που μπορει να οριστει, και του ff, που θελει συγκεκριμενο path), και για να μπορεις να επιλεξεις ποιο plugin θελεις στην περιπτωσει που εχεις 2+ plugins για την ιδια λειτουργια.

 

Με ενα plugin (flash)

>[b]# update-alternatives --config flash-mozilla.so[/b]
There is only one alternative in link group flash-mozilla.so: /usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so
Nothing to configure.

Με δυο plugins (flash + gnash)

>[b]# update-alternatives --config flash-mozilla.so[/b]
There are 2 choices for the alternative flash-mozilla.so (providing /usr/lib/mozilla/plugins/flash-mozilla.so).

 Selection    Path                                            Priority   Status
------------------------------------------------------------
* 0            /usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so   50        auto mode
 1            /usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so   50        manual mode
 2            /usr/lib/gnash/libgnashplugin.so                 10        manual mode

Press enter to keep the current choice[*], or type selection number: 

 

Τελος απο εκει γινεται symlink στο /usr/lib/mozilla/plugins/flash-mozilla.so για τον ff μονο

>[b]$ file /usr/lib/mozilla/plugins/flash-mozilla.so[/b]
/usr/lib/mozilla/plugins/flash-mozilla.so: symbolic link to `/etc/alternatives/flash-mozilla.so'

 

Έβαλα τον firefox απο την repository που δείχνεις λίγο πιο κάτω,και μετά προσπάθησα να βάλω το flash. Το έκανα εγκατάσταση απο την "μαμά" και όντως όλα τα αρχεία που δείχνεις υπάρχουν κανονικά.Το θέμα είναι ότι εάν στον φάκελο .mozilla->plugins δεν υπάρχει το αρχείο libflashplayer.so τότε δεν μου αναγνωρίζει το flash.Ότι και πριν δηλαδή...

Πάντως με μία πρώτη ματιά αυτός ο firefox φαίνεται να έχει αρκετή διαφορά ταχύτητας:-)

 

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα προβλημα με τις ... προτιμησεις του apt.

Θελω το libva1 στο τοπικο μου repo (mitsos) να εχει μεγαλυτερη προτεραιοτητα απο το αλλο στο μαμα repo, γιαυτο εχω αυτο

>Package: libva1
Pin: release a=mitsos
Pin-Priority: 900

Package: *
Pin: release a=testing
Pin-Priority: 700

Package: *
Pin: release a=unstable
Pin-Priority: 600

 

Εβαλα σημερα τη νεοτερη και πατσαρισμενη εκδοση της libva1 στο τοπικο repo, ενημερωσα τη λιστα του, εκανα update στο apt, αλλα....

>$ apt-cache policy libva1
libva1:
 Installed: 0.31.1-1+sds3
 Candidate: 0.31.1-1+sds3
 Package pin: (not found)
 Version table:
    1.0.1-3 900
       [b]700[/b] ftp://ftp.de.debian.org testing/main Packages
*** 0.31.1-1+sds3 900
       [b]500[/b] file: mitsos/main Packages
       100 /var/lib/dpkg/status

και φυσικα δεν της εκανε update!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση grub2 υποστηριζει εκκινηση απο ext4?κανονικα?

 

Ναι κανονικα. Βασικα, υπαρχει και patch για τον απλο grub που να μπορει να κανει αυτο το πραγμα, αλλα το debian δεν εχει πατσαρει τον δικο του απλο grub με αυτο.

 

http://repos.archlinux.org/wsvn/packages/grub/repos/core-i686/ext4.patch

 

Αν πιανει το χερι σου, καντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνετε αν στο /etc/apt/sources.list βάλεις κάτι τέτοιο

>deb http://ftp.de.debian.org/debian/ lenny main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ lenny/updates main contrib

Μετά με apt-get update και στη συνέχεια apt-get dist-upgrade θα περάσεις σε lenny. Τώρα αν αυτό επιφυλάσσει κάποιο κίνδυνο δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα θέμα με το dvd, ενώ γράφω και διαβάζω κανονικά dvd και cd, έβαλα 2 αυθεντικά cd και δεν διάβαζε κανένα. Από όσο έχω καταλάβει το dvd είναι unmounted γενικά και μόλις του βάλεις κάτι και το διάβαση τότε γίνετε automount. Δοκίμασα λοιπόν να το κάνω mount σαν root και το διάβασε κανονικά και μου έγραψε στο terminal read only block. Τι λέτε να φταίει που δεν το διαβάζει με το automount που έχει;

Μήπως φταίει το fstab μου; Το παραθέτω για να μου πείτε:

># /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

proc /proc proc defaults 0 0
# /dev/sdb5
UUID=4e103a78-b7fd-457f-9272-4e294f5adeb0 / ext3 relatime,errors=remount-ro 0 1
# /dev/sdb6 home
UUID=d19d2e7e-cd36-472f-af19-c1bd19c8ba0c /home ext3 relatime 0 0
# /dev/sdb8
UUID=6a9042db-57ab-4282-9e28-757cc33a3eb3 none swap sw 0 0
# cdrom
/dev/sr0 /media/cdrom udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0

UUID=30DD2B0264A3BEE7 /media/Music ntfs-3g defaults,locale=en_US.utf8 0 0
UUID=0244A69944A68F4B /media/Movies ntfs-3g defaults,locale=en_US.utf8 0 0
UUID=8084B13484B12E12 /media/Litourgiko ntfs-3g defaults,locale=en_US.utf8 0 0
#UUID=e49e9f72-b2d0-40f9-8e21-bd69de664c3c /media/lunix64 ext3 relatime 0 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια ακριβως εντολη εκανες mount με το χερι?

 

Το συστημα δοκιμαζει αρχικα με

>mount -t [b]udf[/b] /dev/sr0 /media/cdrom

και αν αποτυχει δοκιμαζει με iso9660.

 

Προτεινω

- ειτε να βγαλεις το cdrom απο το fstab (comment out) και να αφησεις να κανει mount μονο με το hal οπως κανει τα στικακια

- ειτε να αλλαξεις τη σειρα απο "udf, iso9660" σε "iso9660, udf"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβγαλα από fstab αλλα πάλι το ίδιο, μου διαβάζει τις αντιγραφές αλλά όχι τα αυθεντικά. Εγώ στο mount που έκανα σαν root έγραψα απλά αυτό "mount /dev/cdrom /media/cdrom" και έπαιξε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...