Προς το περιεχόμενο

[INFO] Debian 6 Squeeze (Τesting): Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πακέτο είναι nvidia-glx και κάνω ψυχρα apt-get install nvidia-glx χωρίς πολλά σούξου μούξου;

Γενικά ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για σένα, να βάζο manualy όπως σου περιέγραψα τον τελευταίο driver η με apt και ας είναι πιο παλιός;

Σε ρωτάω γιατί σκοπεύω να μεταβώ σε 32bit για το λόγο ότι έχω 2gb μνήμη και δεν υπάρχει νόημα να έχω 64bit και κάποιες εφαρμογές όπως flash ίσος και άλλες παίζουν καλύτερα σε 32bit.

Μιας και θα κάνω καινούργια εγκατάσταση δεν θέλω να χρησιμοποιώ λάθος τεχνικές.

Στην τωρινή εγκατάσταση έκανα τα πρώτα μου βήματα στο debian και έχει φάει πολύ πειραματισμό :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 750
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@ge0rge007

1) Εφοσον δεν εχεις ορισει κατι αλλο που να αφορα την εναλλαγη της γλωσσας στο xorg.conf σου, το συστημα χρησιμοποιει οτι βλεπει στο /etc/default/keyboard για εναλλαγη, ενδειξη με το led του scroll lock κλπ.

 

Αυτο που ζητας για διαφορετικο layout αναλογα με την εφαρμογη γινεται... εντος gnome/kde/xfce γιατι εκει την εναλλαγη την πιανει πρωτα το DE και μετα ο xorg.

 

2) Κακως κατεβασες το πακετο απο την adobe και το εβαλες με το χερι. Το σωστο πακετο για flash ειναι αυτο που παρεχει το μαμα repo γιατι το βαζει σε συγκεκριμενο σημειο, ανεξαρτητα απο τον browser και κανει symlinks στα σωστα σημεια.

Εχω πει περι αυτου εκτενως.

 

 

1) Και τώρα πάντως μου δουλεύει κανονικά...Όταν αλλάζω γλώσσα ισχύει μόνο για την συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

2) Ναι αλλά πώς θα μπορέσω να το κάνω να δουλέψει με firefox που τρέχει απλά απο έναν φάκελο?

 

Όπως και να είναι ευχαριστώ για τον χρόνο σου":-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι η γλώσσα παραμένει universal όπως είπε ο jim.

Όσο για το flash, το πακέτο από το repo στο εγκαθιστά στο /usr/lib/mozilla/plugins/ και από κει κάνει symlink στο ~/.mozilla/plugins/ γι' αυτό και σου παίζει.

jim διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πακετο απο το μαμα repo βαζει το flash στο /usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so.

>[b]$ file /usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so[/b]
/usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so: ELF 32-bit LSB shared object, Intel 80386, version 1 (SYSV), dynamically linked, stripped

 

Απο εκει γινεται symlink στο /etc/alternatives/flash-mozilla.so

>[b]$ file /etc/alternatives/flash-mozilla.so[/b]
/etc/alternatives/flash-mozilla.so: symbolic link to `/usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so'

για να το βρισκουν ολοι οι browsers (= αυτοι στους οποιους δεν μπορει να οριστει το path με το χερι = ολοι πλην του opera, που μπορει να οριστει, και του ff, που θελει συγκεκριμενο path), και για να μπορεις να επιλεξεις ποιο plugin θελεις στην περιπτωσει που εχεις 2+ plugins για την ιδια λειτουργια.

 

Με ενα plugin (flash)

>[b]# update-alternatives --config flash-mozilla.so[/b]
There is only one alternative in link group flash-mozilla.so: /usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so
Nothing to configure.

Με δυο plugins (flash + gnash)

>[b]# update-alternatives --config flash-mozilla.so[/b]
There are 2 choices for the alternative flash-mozilla.so (providing /usr/lib/mozilla/plugins/flash-mozilla.so).

 Selection    Path                                            Priority   Status
------------------------------------------------------------
* 0            /usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so   50        auto mode
 1            /usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so   50        manual mode
 2            /usr/lib/gnash/libgnashplugin.so                 10        manual mode

Press enter to keep the current choice[*], or type selection number: 

 

Τελος απο εκει γινεται symlink στο /usr/lib/mozilla/plugins/flash-mozilla.so για τον ff μονο

>[b]$ file /usr/lib/mozilla/plugins/flash-mozilla.so[/b]
/usr/lib/mozilla/plugins/flash-mozilla.so: symbolic link to `/etc/alternatives/flash-mozilla.so'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μπήκα σε 32bit debian. Δοκιμάζω να περάσω με apt-get τον drivers της nvidia και κάνει το ίδιο που έκανε και τον closed source της nvidia, δεν βρίσκει το nvidia.ko.

Πριν το είχα λύσει αυτό το πρόβλημα απλά με το να μην χρησιμοποιώ τον 2.6.32-5 kernel, και χρησιμοποιούσα τον 2.6.32-3 που έπαιζε κανονικά. Τώρα εδώ έχω περασμένο τον kernel 2.6.32-3 αλλα τα headers του δεν υπάρχουν πια για να κάνω install τον nvidia drivers. Θα μπορούσα να υποφέρω τον opensource driver αν ρύθμιζε τα rpm του ανεμιστήρα τις κάρτας γραφικών. Περιμένω προτάσεις :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To nvidia.ko το χτιζεις με τον module-assistant.

Ποια εκδοση των drivers θελεις να βαλεις?

 

Αν μπορεις να περιμενεις, το απογευμα θα εχω στα χερια μου το λαπτοπ του φιλου μου που εινια με nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο που έχει το repo ή το τελευταίο που έχει στο site της nvidia.Θα περιμένω ως το απόγευμα αν είναι, αν δεν έχω πάθη πονοκέφαλο από το ανεμιστίρι που παίζει full και δεν σπάσω το pc. Γενικά δεν νομίζω να κάνω κάτι λάθος, τόσους kernel έπαιζα μια χαρά στο 64bit που είχα και στο νέο kernel με την ίδια μέθοδο δεν πέρναγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τωρα που τελειωσε το μικρο update των... 400+ MB, μπορω να πω για την nvidia.

 

Ο driver (195.36.24) μπηκε χωρις κανενα απολυτως προβλημα στον 2.6.32-5.

Εγκατεστημενα πακετα

- nvidia-glx

- nvidia-kernel-dkms

- nvidia-kernel-common

- nvidia-kernel-source

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τα κατάφερα και τον πέρασα, με τα πακέτα που λες εσύ, συν αλλα 2:

lsb-core

nvidia-xconfig

 

Πιστεύω θα ήταν καλο να υπάρχει ένα πακέτο που να έχει τις σωστές εξαρτήσεις ώστε να μην χρειάζεται να ψάχνεις εσύ γιατί δεν παίζει ο driver και σου χτυπάει error κατά το install, όπως μου έκανε πχ πριν βάλω το lsb-core.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nvidia-xconfig ειναι προαιρετικο για το nvidia-glx και το lsb-core ειναι... κατι ασχετο με ακομα περισσοτερα ασχετα dependencies!

 

Δεν εχω το λαπτοπ μπροστα μου για να τσεκαρω αν τα ειχε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...