Προς το περιεχόμενο

[INFO] Debian 6 Squeeze (Τesting): Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα βηματα που αναφερονται στο debian wiki = αυτο που λεει να κατεβασεις το σχετικο .bin απο την nvidia κλπ?

Δεν σου κανει το πακετο στο repo?

 

Ενας τροπος να καταλαβεις οτι εισαι με nvidia ειναι το λογοτυπο που βγαινει πριν ξεκινησει ο Χ. Ενας αλλος ειναι το lspci -k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 750
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Καλημέρα! Εγκατέστησα nvidia-kernel-source και είχε σάν εξάρτηση και το nvidia-glx.Μετά έδωσα ma-prepare, m-a install και έγιναν κανονικά. Μετα έδωσα και modprobe nvidia δέν έβγαλε σφάλμα άρα οκ λέω εγώ τώρα! Αλλα τζίφος! Έπρεπε να κάνω και κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα! Σε καινούρια εγκατάσταση testing αντιμετωπίζω το εξής. Όταν δίνω csdisk παίρνω

FATAL ERROR: Bad primary partition 1: Partition ends in the final partial cylind

Press any key to exit cfdisk

Όταν δίνω fdisk -l παίρνω

root@debian:/home/feia# fdisk -l

 

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Disk identifier: 0x000e483a

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sda1 * 1 18706 150253568 83 Linux

/dev/sda2 18706 19458 6034432+ 5 Extended

/dev/sda5 18706 19458 6034432 82 Linux swap / Solaris

Μήπως το πρόβλημα είναι αυτό που έχω κάνει bold; Γιατί να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στους debianαδες!

Λοιπόν, θέλω να περάσω το awant-window-manager σε openbox, και αυτό θέλει να μου βάλει μαζί με awn και το μισό gnome(metacity,nautilus κ.α).

Υπάρχει κάποιος τρόπος να περαστής το awn μονο με τα πακέτα που του χρειάζονται πραγματικά ή η μονη λύση είναι να σημειώσω κάποια βασικά πακέτα που είμαι σίγουρος ότι δεν χρειάζεται και αν τα βγάλω μονος μου μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το awn ζηταει να βαλει και το metacity γιατι απαιτει εναν wm με δυνατοτητες compositing (metacity, xfwm4, kwin4) για να δουλεψει ή κατι αλλο που θα του παρεχει το compositing (xcompmgr).

Επισης απαιτει και το gconf που απο μονο του εχει πολυ gnome.

 

Δοκιμασε να εγκαταστησεις μονο τον xcompmgr και μετα το awn.

 

@feia

Μιας και το /dev/sda2 περιεχει μονο το swap, δοκιμασε να το απενεργοποιησεις (swapoff -a) και να ξανακανεις το partition με το gparted επιλεγοντας "Round to cylinders".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εγκαταστήσει το xcompmgr αλλα ζητάει ένα καρο. Θα το βάλω άμα είναι και θα βγάλω τα προφανείς πακέτα που δεν θέλω μετά. Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει άλλο dock που να κάνει τι δουλειά του awn, άμα το wbar το φτιάχναν να είναι και taskmanager και να μην bugαρει τόσο δεν θα έβαζα awn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς χειροκίνητα? Οι αναβαθμίσεις που έχουν σχέση με kernel γίνονται με dist-upgrade. Όσο αφορά το kde μπορείς να κανεις install χωρίς να περάσεις το γραφικό περιβάλλον και όταν τελειώσει η εγκατάσταση θα σε βγάλει σε promp και μπορεί να μπεις σαν root να κανεις apt-get install kdebase που θα σου περάσει το βασικό σύστημα kde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο sabayon όπως και στο gentoo γίνονται χειροκίνητα και πρέπει συγχρόνως ν' αναβαθμίσεις μόνος σου την κάρτα γραφικών και τον grub για να περαστεί ο νέος kernel και κάποιες αλλαγές σε ορισμένα αρχεία. Αυτό εννούσα χειροκίνητα.

Αλλά άλλο με το dist-upgrade, άν θυμάμαι καλά όταν είχα το sidux γινόντουσαν όλα αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις nvidia και περνάς τον drivers της nvidia, κάθε φορα που μπαίνει νέος kernel πρέπει να κατεβάζεις τα headers του kernel και μετά να ξαναπερνάς τον driver. Δεν ξέρω αν έχει βγει κάποιος πιο εύκολος τρόπος αλλα εγώ το έχω συνηθίσει και δεν το έχω ψάξει εδώ και καιρό.

Ο grub ανανεώνεται μονος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...