Προς το περιεχόμενο

Scanner με υψηλή ποιότητα για έγχρωμα έγγραφα Α4


Jimmy_BlinD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια σκέφτομαι να αγοράσω ένα scanner γύρω στα 100-150ευρώ . Δεν θέλω πολυμηχάνημα. Με ενδιαφέρει να σκανάρει εγχρωμα έγγραφα σε πολύ καλή ποιότητα για σχεδόν επαγγελματική χρήση.

 

Εχοντας διαβάσει όλα τα topics σχετικά με scanners εδω στο insomnia, κατάλαβα πως το αποτελεσμα δεν εξαρτάται μόνο απο το scanner αλλα και απο το Vuescan το οποίο κοστίζει 27ευρώ.

 

Επίσης απ ότι κατάλαβα η υψηλή ποιότητα στα scanners υπάρχει ανάμεσα στους canon και στους epson. Οπότε θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου προτείνει κάποιο μηχάνημα απο αυτές τις 2 εταιρείες.

 

Εχω βάλει στο μάτι το

- http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.207605

- http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.205124

- http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.207621 (δεν μπορώ να καταλάβω γιατι έχει χαμηλό rating απο το eshop...)

- http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Scanners/Epson-Perfection-V30-B11B193013.htm

 

Επίσης διαθέσιμα στην αγορά είναι αυτή τη στιγμή τα εξής:

Canon LiDE 100

Epson Perfection V30

SCANNER CANON LIDE 70

CANON Scanner CanoScan LiDE 700F

EPSON PERFECTION V300

Canon CanoScan 4400F

Canon CanoScan 8400F

Canon CanoScan 5600F

Canon CanoScan LiDE 600F

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο μια μικρή αλλά απαραίτητη υπενθύμιση (έχω το 600F):

Για να σκανάρεις A4 στη μέγιστη δυνατή ανάλυση χρειάζεται hardware ...υπερυπολογιστή!

thanks!

γιατι αυτό? απ το scanner δεν εξαρτάται?

εγω τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να λάβω υπόψιν μου για την αγορά?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:20 ----------

 

Αν θες κάτι για "για σχεδόν επαγγελματική χρήση" βρες κάτι με αυτόματο τροφοδότη.

Από χαρακτηριστικά όλα θα σε καλύψουν.

 

σε ευχαριστώ, θα το έχω υπόψιν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φαίνεται ότι δεν εξαρτάται μόνο από το scanner, αντίθετα περισσότερο εξαρτάται από τον υπολογιστή.

Φαντάσου ότι το scanner δεν είναι τίποτε παραπάνω από το φωτογραφικό φακό μιας ψηφιακής, για να αποθηκευτεί όμως η φωτογραφία χρειάζεται επεξεργασία από πρόγραμμα και ισχυρά χαρακτηριστικά επεξεργαστή και μνήμης.

Να μη σου αναφέρω πόσες ώρες χρειάζονται για την επεξεργασία και πόσα GB αρχείο θα προκύψουν...

 

Και εγώ πήγαινα με τη λογική της υπερυψηλής ανάλυσης αλλά τελικά αυτό στην πράξη είναι ανέφικτο. Μπορείς όμως να τα καταφέρεις και να σκανάρεις ένα μικρό crop που θα κάνεις από το Α4 σε πάρα πολύ υψηλή ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και είδα και την παραπάνω υπογραφή, θυμήθηκα και να το προσθέσω ότι το 600F άρα και πιθάνόν κι άλλα Canon scanner δε μου αναγνωρίστηκαν από το Ubuntu 9.04, ούτε μάλλον υπάρχει κάποια λύση να δουλέψουν σε Linux...

Παραδόξως ο εκτυπωτής μου αν και Canon δεν είχε κανένα πρόβλημα να δουλέψει σε Ubuntu, και λέω παραδόξως γιατί η Canon δε δείχνει να έχει καμία διάθεση να δώσει βοήθεια και υποστήριξη στο Linux. (Θυμάμαι κάποια στίγμη κάτι διερευνητικά που είχε ξεκινήσει, αλλά από τότε τζίφος!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φαίνεται ότι δεν εξαρτάται μόνο από το scanner, αντίθετα περισσότερο εξαρτάται από τον υπολογιστή.

Φαντάσου ότι το scanner δεν είναι τίποτε παραπάνω από το φωτογραφικό φακό μιας ψηφιακής, για να αποθηκευτεί όμως η φωτογραφία χρειάζεται επεξεργασία από πρόγραμμα και ισχυρά χαρακτηριστικά επεξεργαστή και μνήμης.

Να μη σου αναφέρω πόσες ώρες χρειάζονται για την επεξεργασία και πόσα GB αρχείο θα προκύψουν...

 

Και εγώ πήγαινα με τη λογική της υπερυψηλής ανάλυσης αλλά τελικά αυτό στην πράξη είναι ανέφικτο. Μπορείς όμως να τα καταφέρεις και να σκανάρεις ένα μικρό crop που θα κάνεις από το Α4 σε πάρα πολύ υψηλή ανάλυση.

 

δεν το ξερα καθόλου αυτό. Η χρήση που το θέλω δεν είναι για να βάλω μια φωτογραφία πχ και να την κάνω αφίσα στους δρόμους. Θέλω να σκανάρω έγγραφα (απλα Α4) έγχρωμα και να τα στέλνω σε pdf ή jpeg καθαρά και χωρίς τα γράμματα των κειμένων να είναι λες και τελείωσε η μελάνη στον υπολογ.

 

Πάντως κατάλαβα τι εννοείς και σε ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...