Προς το περιεχόμενο

Ubuntu πρόβλημα με διαγραφή


Haros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ,

 

Έχω στα ubuntu έναν σκληρό NTFS, το πρόβλημα είναι ότι ενώ μπορώ να αποθηκεύσω κανονικά αρχεία, στην διαγραφή μου βγάζει σφάλμα ότι δεν μπορούν να μετακινηθούν στο trash bin αλλά μόνο να διαγραφούν αμέσως....

Υποθέτω λοιπόν ότι το σφάλμα οφείλεται στο ntfs partition του σκληρού.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί χωρίς να αναγκαστώ να formάρω τον σκληρό σε κάποιο linux-approved filesystem;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε με καποιο αλλο file manager, πχ konqueror μηπως ο nautilus προκαλει αυτο το προβλημα.

 

Οταν διαγραφεις κατι που ειναι γραμμενο σε partition εκτος του / και του /home σου, αυτο πηγαινει σε ενα κρυφο φακελο με ονομα .Trash, που δημιουργειται στον "αρχικο καταλογο" του partition. Το ιδιο ισχυει και για τα αφαιρουμενα μεσα.

 

Οσα ειναι μεσα στο /home σου και πανε στον καδο, στην ουσια μεταφερονται στον φακελο ~/.local/share/Trash/files.

 

Το ιδιο νομιζω, σε επιπεδο filesystem, ισχυει και στα windows. Τα "σκουπιδια" του καθε partition αποθηκευονται μεσα στο ιδιο το partition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα μου δεν είναι μόνο στον nautilus, πχ από τον default image viewer οταν πάω να σβήσω εικόνα μου βγάζει σφάλμα (προφανός για τον λόγο ότι δεν μπορεί να στείλει την φωτό στο trash).

Θα προτιμούσα να βλέπω αυτά που διαγράφονται μέσα στον trash bin και να μην τα ψάχνω στο .Trash του κάθε partition...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη χρησιμοποιείς NTFS με Linux. Άλλο για ώρα ανάγκης, και άλλο για καθημερινή χρήση.

 

Το NTFS είναι κλειστό πρότυπο, οι προγραμματιστές που προσπαθήσανε να το υποστηρίξουνε σε Linux μυρίζανε τα νύχια τους ψάχνοντας να ανακαλύψουν τι έχει κάνει η Microsoft. Κανένα documentation. Λογικό και επόμενο είναι να είναι αναξιόπιστο. Ούτε recycle bin υποστηρίζεται, ούτε chkdsk ούτε τίποτα.

 

Όταν είσαι σε Linux, δούλευε σε ext2/3/4.

Όταν είσαι σε Windows, δούλευε σε NTFS.

 

Εντάξει για καμιά αντιγραφή αρχείων που και που, αλλά μην χρησιμοποιείς NTFS για καθημερινή χρήση, τουλάχιστον μέχρι να ανοίξει τις προδιαγραφές του η Microsoft. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε ένα directory με όνομα διαγραφες_απο_λινουξ και βάλε τα υπο διαγραφή αρχεία εκεί

 

όταν βρεθείς τυχαία στα τρισκατάρατα τα διαγράφεις

αφού τα δείς πρώτα επισταμένως ! :mrgreen:

 

γειά σας κύριε alkisg :-)

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...