Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπορει να μου εξηγησει καποιος..

 

εχω ανεβει κανα 2 level και μου λεει οτι εχω ξεκλειδωσει new rune slot και new mastery point

 

αυτα τι ειναι? πως τα χρησιμοποιω?

δεν εχω εναν standard hero?

με τα riot points που μαζευω φανταζομαι αγοραζω equipment . αλλα αφου σε καθε παιχνιδι ξεκιναω με τπτ.. που μου χρησιμευουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μου εξηγησει καποιος..

 

εχω ανεβει κανα 2 level και μου λεει οτι εχω ξεκλειδωσει new rune slot και new mastery point

 

αυτα τι ειναι? πως τα χρησιμοποιω?

Με runes μην ασχοληθεις πριν το 20lvl.

Για masteries φτιαχνε μερικα pages, αναλογως τι champs παιζεις.

 

δεν εχω εναν standard hero?

Τι εννοεις? Οποιον hero θες παιρνεις σε καθε game, αρκει να τον εχεις ή να ειναι στα free picks of week.

με τα riot points που μαζευω φανταζομαι αγοραζω equipment . αλλα αφου σε καθε παιχνιδι ξεκιναω με τπτ.. που μου χρησιμευουν?

riot points δεν μαζευεις παρα μονο αν πληρωσεις σε ευρω. Αν εννοεις τα IP, με αυτα αγοραζεις champs/runes/skins κλπ. Πραγματα που για την ωρα δεν σε απασχολουν, οποτε μεχρι να πας 20 lvl απλα μαζευε (εκτος αν θες να αγορασεις καποιο συγκεκριμενο champ μεχρι τοτε).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nasus με full Armor/MR και defensive starting item ανάλογα το matchup. 

Μου έτυχε σαν αντίπαλος με dorans shield ενώ είχα jayce και όσο και να τον βάραγα δεν ένιωθε σχεδόν τίποτα. Είχε και το lifesteal από την passive και όσο του χάλαγα το έπαιρνε πίσω. Late game είχε φτάσει 600 dmg στην q.

 

#Discuss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον nasus τον πας εξαρχης all in κατ'εμε, για να μην στησει def build και αρχισει να στακαρει q ως το Θεο. Αν snowballareis λιγο με 1-2 kills μετα τον βγαζεις αχρηστο.

Φανταζομαι αυτο που λες εσυ εγινε ενω ειχε ηδη snowballarei αυτος. Παντως αν φαρμαρετε και οι 2 μαζι σαν μια καλη παρεα διπλα-διπλα χωρις trades ουσιαστικα υπογραφεις την καταδικη σου. Βολευει στην αρχη ενα ειρηνικο, ησυχο και χαλαρο laning, αλλα αυτη η carebear αντιμετωπιση βολευει πολυ περισσοτερο τον Nasus, οποτε trade-trade-trade απο νωρις, σπαστου τα @@ απλως να μη στακαρει q. Ζητα και κανα gank.

 

Αλλη λυση σε περιπτωσεις σαν τη δικη σου που δεν νιωθει dmg, ειναι swap lane με τον midlaner, ο οποιος λογικα θα του περναει παραπανω dmg.

 

Γενικα οταν ενα lane κανει μπαμ απτην αρχη οτι δεν βγαινει με καμια δυναμη, δεν ειναι κακη ιδεα ενα swap mid<-->top. Δεν εννοω να feedareis τον αλλον και μετα να πεις στον mid να παει να τα βγαλει περα μαζι του διοτι δε θα δεχτει (και καλα θα κανει), αλλα να βλεπεις οτι εξαρχης εχεις προβλημα απο τα πρωτα 5mins πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

All in δεν μπορούσα να του κάνω. Δεν είχε νόημα. Με έκανε πολύ άνετα out sustain.

Επίσης, όταν λέω δεν ένιωθε τίποτα, εννοώ από το πρώτο level κιόλας. Το πολύ 10 damage να του έκανα. Όπως είπα, ξεκίνησε με full armor και MR Runes. Είχε κάπου 50 armor από την αρχή και με το passive του doran's shield απλά δεν ένιωθε τίποτα από τα AA μου. Μόνο από abilities ένιωθε αλλά και πάλι γέμιζε με την passive.

 

Kassadin είχαμε στο mid. Πιστεύω πως ο χαμένος στα lane swaps θα ήταν ο kassadin. Στην αρχή μπορεί να έκανε καλά trades με τον nasus αλλά μετά από μερικά stacks στο q απλά θα τον έκανε zone από τα cs.

 

 

Επιπλέον, ο kassadin κάνει πολύ εύκολα roaming. Αλλά από το top δεν είναι και τόσο εύκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 50 armor παντως και να σε βγαζει out sustain απτο πρωτο level που εχει αδυναμο Q+ανυπαρκτο Ε και προφανως ανυπαρκτο ad λογω def MR, τη στιγμη που εσυ λογικα ησουν με 21/9 και AD runes, ειναι ενα θεμα. Δεν εχω παιξει ποτε μου jayce vs nasus σε lane απλως μου κανει εντυπωση που συμβαινει κατι τετοιο.

 

Οποτε σε αυτην την περιπτωση, ζητας gank 1-2-3 φορες, εστω για να παρεις κεφαλι στα cs kills, ή ακομα καλυτερα ζητας swap απτον midlaner αν δεχτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21/9 masteries με AD Runes αλλά lifesteal quints για λίγο extra sustain. Gank από τον Jungler και να ήθελα, έπρεπε να περιμένω μέχρι το 6 level. Warwickis so stronk before 6 :P

Πάντως γενικά ο nasus σε κάνει πολύ άνετα outsustain σαν jayce.

 

Πάει και ανάλογα με τα starting items όμως. Συνήθως ξεκινάω με ward, faerie charm, 4 health pots και 2 mana pots.

Πιστεύω είναι το ιδανικό ξεκίνημα για Jayce. Dorans blade ή long sword που έχω δει απλά δεν σου προσφέρουν τίποτα. Είσαι πολύ ευάλωτος σε ganks και αν φας μια Q στο κεφάλι μετά θα ψάχνεσαι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E αφου το lane ειναι απαλευτο κουβαλα τον για gank απο 2 lvl απλα για να στειλεις τον nasus base 1-2 φορες και να παρεις κεφαλι στα cs kills οσο το δυνατον νωριτερα. Ωστε να γυρισεις πισω με λιγο damage παραπανω. Δεν βλεπω αλλη λυση στο πως θα του κοψεις το Q stacking, οταν το δεδομενο ειναι οτι δεν καταλαβαινει τιποτα απο damage.

 

ΥΓ. Σχετικα με starting items, δεν ξερω, μπορει να σε συμφερε σε ενα τετοιο matchup crystalline flask στην αρχη. Jayce 1-2 normals εχω παιξει και δεν ετυχα με αντιπαλο nasus για να δω πως παιζεται γενικα. Με τα αλλα champs που τον τυχαινω top (μιας και ειναι main το top) απλα του κανω harassing και ασταματητα trades απτο 1 lvl. Κι επειδη παιζω tryndamere πολυ συχνα, του κανω και dives απο 2-3lvl (ΑΑ+απευθειας E για να βγω εξω, το οποιο E επισης κοβει καλο dmg στο ξεκινημα) απλα και μονο για harass, για να μη μου στακαρει Q for free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ να καταλάβω ακριβως τι ειναι αυτά τα runes..

τα βάζω όμως χωρίς να ξέρω σε τι βοηθάνε..

 

12 επίπεδο ήμουν και μου έδωσαν λογαριασμό 20! και πηγα 22

 

Υ,Γ Οσες φορες εχω παιξει στην κατηγορια μου γυρω στα 20 επιπεδο με zed παντα ειναι ο χειροτερος ειτε τον εχω εγω ειτε οi αντιπαλοι

 

Είναι όμως από τους κορυφαίους!

λογικά θέλει εξάσκηση και να τον μάθεις καλά...

 

καλά αυτός ο teemo το πιο σπαστικό champion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε το πολυ πολυ με 1 gank top να καθυστερησει το 6lvl 30-40 δευτερολεπτα, δηλαδη μισο cooldown της ulti του. Αξιζει να τον στειλετε base και να βγεις μπροστα 15minions (1 long sword σχεδον) για 30sec delay στην ulti του ww, γιατι με το long sword πιθανως να αρχισει να νιωθει dmg. Θεωρητικα ολα αυτα. Διαφορετικα αν o kassa δεν θελει να ρθει top επειδη χανει σε roaming, αν τον ww δεν θελουμε να τον καθυστερησουμε να παρει την ulti του και αν o nasus δεν νιωθει dmg απο εσενα, enjoy lost top lane και 600dmg stack Q , δεν μου ρχεται αλλη λυση στο νου :D Σε οτι αφορα το θεμα build ισως mid game ενα γρηγορο-γρηγορο last whisper να βοηθαγε.

 

δεν μπορώ να καταλάβω ακριβως τι ειναι αυτά τα runes..

τα βάζω όμως χωρίς να ξέρω σε τι βοηθάνε..

Σου βελτιωνουν καποια base stats (defense/attack/speed/attack speed/ability power κλπ) ή σου δινουν καποια bonuses (magic-armor penetration/life steal/gold κλπ). Αναλογως τι θα βαλεις. Η χρησιμοτητα τους ειναι στο οτι μπαινεις στο game πιο δυνατος, αρα εχεις ενα πλεονεκτημα ειδικα early game.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...