Προς το περιεχόμενο

Backup αρχείων σε linux server


nicker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Στην εταιρία που δουλεύω έχουμε έναν file server στον οποίο έχουμε όλα τα αρχεία που χρειαζόμαστε.

Μέχρι πρότινος ο Server είχε 2 δισκούς sata 500 GB (γεμάτοι με αρχεία και οι 2) ο καθένας σε συστοιχία RAID 1 (MIRRORING). O Server έτρεχε LINUX sme server 7.3.

 

Πήραμε 4 δίσκους sata 1 TB ο καθένας. Έβγαλα τους παλιούς και έβαλα τους καινούργιους. Επειδή υπήρχαν 2 θέσεις για sata δίσκους πήρα και έναν disk controler με άλλες 2 θέσεις και τώρα έχω 4 δίσκους 1TB ο καθένας σε 2 συστοιχίες RAID 1(MIRRORING). Έβαλα ένα live cd ubuntu και με το gparted είδα οτί αναγνώριζει και τους 4 καινούργιους δίσκους. Έπειτα πέρασα πάλι καινούργιο SME Server 7.4 στους καινούργιούς.

 

Τι θέλω να κάνω:

Να πάρω όλα τα αρχεία (χωρίς το λειτουργικό σύστημα αφού έχω βάλει καινούργιο στους άλλους δίσκους) από τους 2 παλιούς δίσκους (500 gb + 500 gb) και να τα περάσω στους καινούργιους. Ποιος είναι ο πιο γρήγορος και ασφαλής τρόπος για να το κάνω αυτό; Με κάποιο πρόγραμμα; Δοκίμασα να περάσω από τους παλιούς δίσκους σε έναν άλλον δίσκο και από αυτόν στους καινούργιους (χειροκίνητα δηλαδή και είναι τεράστια διαδικασία):fear: :fear:

Όλοι οι υπολογιστές στο δίκτυο τρέχουν windows xp (εκτός από τον server).

 

Υ.Γ.: Αν νομίζουν οι MOD ότι θα πρέπει να μεταφερθεί το topic στο section του linux ας το αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Με downtime του server:

Καταργείς προσωρινά τη μία από τις δύο συστοιχίες RAID-1 (αυτήν που δεν φιλοξενεί το Λ/Σ προφανώς, αλλιώς θα πρέπει να κάνεις boot από κάποιο LiveCD μέσο), συνδέεις επάνω στο μηχάνημα τον έναν από τους δύο παλιούς δίσκους και αντιγράφεις τα δεδομένα του στο RAID-1.

 

 

Χωρίς downtime του server:

Κοτσάρεις τον έναν από τους δύο παλιούς δίσκους σε οποιοδήποτε μηχανάκι του δικτύου «βλέπει»/έχει δικαιώματα εγγραφής στον server και αντιγράφεις over-the-network τα αρχεία σε οποιαδήποτε από τις RAID-1 συστοιχίες του server. Μάλλον πιο αργή λύση από την προηγούμενη.

 

 

Δε μου έρχεται κάτι πιο απλό στο μυαλό, που να μην απαιτεί extra hardware (π.χ. κάποιο USB/eSATA external enclosure).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορίες και για τις 2 περιπτώσεις:

 

Με downtime του server:

 

Καταργείς προσωρινά τη μία από τις δύο συστοιχίες RAID-1 (αυτήν που δεν φιλοξενεί το Λ/Σ προφανώς

 

όταν πέρασα τον SME Server είχα πάνω και τους 4 δίσκους και δεν με ρώτησε που θα γίνει η εγκατάσταση. Οπότε δεν ξέρω σε ποια από τις 2 συστοιχίες είναι εγκατεστημένη. Υπάρχει καποιός τρόπος που μπορώ να το μάθω (μιας και υπάρχει δυνατότητα downtime του server);

 

Χωρίς downtime του server:

 

Κοτσάρεις τον έναν από τους δύο παλιούς δίσκους σε οποιοδήποτε μηχανάκι του δικτύου «βλέπει»/έχει δικαιώματα εγγραφής στον server και αντιγράφεις over-the-network τα αρχεία σε οποιαδήποτε από τις RAID-1 συστοιχίες του server. Μάλλον πιο αργή λύση από την προηγούμενη.

 

όλα τα μηχανήματα του δικτύου τρέχουν windows xp. Ο δίσκος αυτός προφανώς θα έχει ext3 σύστημα αρχείων (λογικά). Θα τον "διαβάσουν" τα windows;

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν ξέρω σε ποια από τις 2 συστοιχίες είναι εγκατεστημένη. Υπάρχει καποιός τρόπος που μπορώ να το μάθω (μιας και υπάρχει δυνατότητα downtime του server);

 

Αν είναι RAID που υλοποιείται σε επίπεδο software από το Linux, μπορείς με το mdadm utility. Τσέκαρε τα switches από τη man page του. Για hardware υλοποίηση RAID (semi-hardware καλύτερα, για την περίπτωση που το κάνεις από το southbridge της μητρικής) μέσω dedicated RAID controller, δε γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο universal toolset. Υποθέτω ότι το kernel module που θα φορτώνεται για τη λειτουργία του συγκεκριμένου hardware θα συνοδεύεται και από αντίστοιχα εργαλεία.

 

 

όλα τα μηχανήματα του δικτύου τρέχουν windows xp. Ο δίσκος αυτός προφανώς θα έχει ext3 σύστημα αρχείων (λογικά). Θα τον "διαβάσουν" τα windows;

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=124713

ή boot από LiveCD. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία άλλη λύση θα ήταν ένας sata to usb adapter. Κολάς τον δίσκο στο σύστημα του server και μετά υπάρχει το θαυματουργό rsync. Αν ακόμη δεν θέλεις να ξοδέψεις χρήματα βάζεις τον δίσκο σε σύστημα με Xp, μετά με ένα live Cd Linux κάνεις πάλι την δουλειά σου μέσω rsync.

 

Με τον driver που λέει ο parsifal είχα πολλά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βάλω το live cd ubuntu πχ σε έναν υπολογιστή του δικτύου που θα έχω βάλει πάνω τον δίσκο προς αντιγραφή. Τι παραμέτρους θέλει η εντολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βάλω το live cd ubuntu πχ σε έναν υπολογιστή του δικτύου που θα έχω βάλει πάνω τον δίσκο προς αντιγραφή. όταν είμαι σε περιβάλλον live cd μπορω να κάνω εγκατάσταση πρόγραμμα; Αφού δεν έχω δισκό προσαρτημένο και το σύστημα τρέχει απο cd. Πως θα εγκατάστησω το rsync;

 

Μην ανησυχείς, υπάρχει το rsync στο LiveCD του Ubuntu.

 

 

Και πληροφοριακά, γίνεται να εγκαταστήσεις έξτρα πακέτα στο περιβάλλον του LiveCD. Απλά, δεν πρέπει να το παρακάνεις γιατί οι αλλαγές στο filesystem αποθηκεύονται προσωρινά στη RAM και δε μπορείς να εγκαθιστάς τερατάκια (χώρια που από default οι αλλαγές δεν είναι persistent σε ενδεχόμενο reboot).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις τον δίσκο mount μέσω samba στον server τότε λογικά σου αρκεί η εντολή

 

rsync -a source/ destination/

 

Αν το live cd έχει rsync server διαθέσιμο τότε μάλλον θα αρκούσε η εντολή

 

 

rsync -a rsync://ip_adress_συστήματος_με_τον_δίσκο_/source/ destination/

 

Και οι δύο εντολές εκτελεσμένες στον server.

 

Σε κάθε περίπτωση, πριν κάνεις κάτι διάβασε προσεκτικά το manual του rsync. man rsync ή δες παρακάτω.

 

http://linux.die.net/man/1/rsync

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγκατέστησα το πρόγραμμα για να διαβάζω εχτ3 μέσα απο windows.

Τον δισκό επειδή ειναι raid δεν μπορώ να τον διαβάσω ούτε από windows (με αυτό το πρόγραμμα) ούτε απο το live cd του ubuntu.

 

Μονό απο το gparted του ubuntu τον βλέπει κανονικά τον δίσκο αλλά αντί για ext3 λέει lvm2 και raid. Πως μπορώ να τον διαβάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αν σε βγάζω λίγο εκτός αλλά σε εταιρίες εκτός απο τους file servers έχουμε και backup servers!!!

 

Ώς εκ τούτου (και για εταιρικό περιβάλλον) έχεις σίγουρα δίσκους στο συρτάρι σου, που σημαίνει πως παίρνεις μερικούς, τους χώνεις πάνω σε ένα μηχανάκι και στήνεις ένα γρήγορο backup server σε Linux.

Μεταφέρεις εκεί όλα σου τα αρχεία με την rsync (δες του firewalker που στο έδωσε παραπάνω το πως) και είσαι έτοιμος να κάνεις στο file Server ότι θέλεις.

Μόλις τελειώσεις, βάζεις ένα crontab να εκτελεί την rsync σε script κάθε βράδυ στις 00.00 ή όποια ώρα θέλεις εσύ, και ξέρεις πάντα πως έχεις backup των αρχείων σου ότι και αν γίνει...

Συνολικός χρόνος για την δουλειά... λιγότερο απο 1 ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...