Προς το περιεχόμενο

Mint Mandriva η Fedora?


jtsc21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο καμποσο καιρο ubuntu-user, ειπα να δοκιμασω και κατι αλλo.

Kατεβασα τις εξης διανομες που μου αρεσαν αρκετα:

1.Linux Mint 7

2.Mandriva

3.Fedora 11

 

Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης και να μου πειτε τη γνωμη σας

 

1.Τα προγραμματα του ubuntu θα "παιζουν" και στα παραπανω λειτουργικα?

πχ το netbeans η το eclipse??

 

2.ειναι τα παραπαβω συμβατα με ati καρτες?γιατι με το ubuntu σε καποια εργαλεια του compiz(πχ σε αυτο που γραφεις με φωτια στην οθονη) δεν ανταποκρινοταν καλα και εγκαιρα...

 

3.Το fedora μου φανηκε ιδιο σχεδον με το ubuntu...ειναι ομως?

 

 

γενικα ειμαι κυριως αναμεσα σε mint και mandriva

 

οποιαδιποτε αλλη πληροφορια θα ηταν χρισημη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ναι, γιατί αυτά δεν είναι προγράμματα του ubuntu, θα βρείς αντίστοιχα πακέτα στην κάθε διανομή.(To mint ΕΙΝΑΙ ubuntu)

2)Με ati κάρτες γενικά δε πολυδουλεύουν τα πράματα στο linux, είναι ταλαιπωρία, παρόλαυτα αν ψάξεις τριγύρω όλο και κάποια λύση θα βρεις, αναζήτησε posts του jim_p, έχει ενδιαφέρουσες προτάσεις πάνω στο θέμα.

3)Το fedora δεν είναι ίδιο με το ubuntu (εδώ μπαίνει ο αδμίν σα ποιό αρμόδιος του fedora να στα κάνει πιο λιανά). Αλήθεια αν το fedora σου φάνηκε ιδιο με το ubuntu, το mint που είναι ubuntu πώς σου φάνηκε; Διαφορετικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Τα προγραμματα του ubuntu θα "παιζουν" και στα παραπανω λειτουργικα?

πχ το netbeans η το eclipse??

Δεν ειναι του μπουμπουντου! :mad: (:mrgreen:)

Υπαρχουν πακετα στα repos της Fedoraς και στο RPMFusion για τα περισσοτερα γνωστα λογισμικα. Και η Mandriva εχει τα repos της, αρκετα πλουσια απο το λιγο που εχω δει.

 

2.ειναι τα παραπαβω συμβατα με ati καρτες?γιατι με το ubuntu σε καποια εργαλεια του compiz(πχ σε αυτο που γραφεις με φωτια στην οθονη) δεν ανταποκρινοταν καλα και εγκαιρα...

Δεν παιζει ρολο η διανομη αλλο ο Xorg και ο kernel. Δεν ξερω τι γινεται με τους επισημους της ΑΤΙς, αλλα υπαρχει παντα ο radeon

 

3.Το fedora μου φανηκε ιδιο σχεδον με το ubuntu...ειναι ομως?

Σου φαινεται ιδιο λογω του GNOME. Και οι δυο διανομες χρησιμοποιουν το GNOME οπως ερχεται και γι' αυτο μοιαζουν. Αλλα απο package manager (rpm/yum, deb/apt) μεχρι και φιλοσοφια (opensourceness, εκδοσεις πακετων κλπ) υπαρχουν διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ναι, γιατί αυτά δεν είναι προγράμματα του ubuntu, θα βρείς αντίστοιχα πακέτα στην κάθε διανομή.(To mint ΕΙΝΑΙ ubuntu)

2)Με ati κάρτες γενικά δε πολυδουλεύουν τα πράματα στο linux, είναι ταλαιπωρία, παρόλαυτα αν ψάξεις τριγύρω όλο και κάποια λύση θα βρεις, αναζήτησε posts του jim_p, έχει ενδιαφέρουσες προτάσεις πάνω στο θέμα.

3)Το fedora δεν είναι ίδιο με το ubuntu (εδώ μπαίνει ο αδμίν σα ποιό αρμόδιος του fedora να στα κάνει πιο λιανά). Αλήθεια αν το fedora σου φάνηκε ιδιο με το ubuntu, το mint που είναι ubuntu πώς σου φάνηκε; Διαφορετικο;

 

μου φανηκε ιδιο λογω του gnome ενω μαρεσε περισσοτερο το kde του mint:-)

 

Δεν ειναι του μπουμπουντου! :mad: (:mrgreen:)

Υπαρχουν πακετα στα repos της Fedoraς και στο RPMFusion για τα περισσοτερα γνωστα λογισμικα. Και η Mandriva εχει τα repos της, αρκετα πλουσια απο το λιγο που εχω δει.

 

 

Δεν παιζει ρολο η διανομη αλλο ο Xorg και ο kernel. Δεν ξερω τι γινεται με τους επισημους της ΑΤΙς, αλλα υπαρχει παντα ο radeon

 

 

Σου φαινεται ιδιο λογω του GNOME. Και οι δυο διανομες χρησιμοποιουν το GNOME οπως ερχεται και γι' αυτο μοιαζουν. Αλλα απο package manager (rpm/yum, deb/apt) μεχρι και φιλοσοφια (opensourceness, εκδοσεις πακετων κλπ) υπαρχουν διαφορες.

 

γενικα τι θα μου προτεινατε να βαλω?

 

και σε σχεση με ubuntu ειναι καλυτερα πχ πιο σταθερα κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mint ειναι στην ουσια ενα ubuntu με προσθετα προγραμματα και αλλα πακετα που υποκεινται σε περιορισμους copyright και δεν μπορουν να περιληφθουν στο βασικο cd εγκαταστασης του, παρα μονο σε ενα ειδικο κομματι των repo του, το multiverse.

 

1) Τα netbeans και eclipse βρισκονται στα repo ολων των διανομων, μιας και ειναι εφαρμογες opensource.

 

2) Γνωριζοντας οτι ati και linux δεν τα πανε καλα, πρεπει να σκεφτεις το θεμα της αλλαγης διαφορετικα.

 

Αν εχεις μια καρτα που υποστηριζεται πληρως (= και σε 2d και σε 3d) απο τον radeon, μενεις με τον radeon που δουλευει σωστα ανεξαρτητως xorg και πυρηνα.

 

Αν εχεις μια καρτα που δεν υποστηριζεται ακομα πληρως απο το radeon, οπως εγω με την 3850, θελει να εχεις μονιμα το νου σου στη συμβατοτητα του fglrx με τον xorg και τον πυρηνα.

Μιας και ολες οι διανομες που ανεφερες εχουν τον ιδιο xorg, τον 1.6, παμε στους πυρηνες

- η fedora 10 εχει τον 2.6.29 απο την εγκατασταση και τον 2.6.30 απο τα repo που μπαινει με το update

- η mandriva 2009.1 εχει και αυτη τον 2.9.29, αλλα δεν γνωρισω μεχρι ποιον μπορει να φτασει με καποιο update

- το mint εχει τον 2.6.28 του ubuntu, και μενει στασιμο εκει.

 

Οι σχεση του fglrx με αυτους τους 3 πυρηνες και τον xorg

- απο την εκδοση 9,3 και πανω ειναι συμβατος με τον xorg 1.6

- απο την εκδοση 9,3 ως την 9,8 ειναι συμβατος μονο μεχρι τον 2.6.28

Νεοτερη εκδοση = μεγαλυτερη συμβατοτητα

Το περιεργο εδω ειναι οτι o 2.6.28 στις βγηκε 25/12/2008 και ο αντιστοιχος fglrx 3 μηνες μετα!!!

- η εκδοση 9,9 ειναι συμβατη με τον 2.6.29 και τον 2.6.30.

Το κακο εδω ειναι οτι ο 2.6.29 βγηκε στις 23/3/2009, ο 2.6.30 στις 9/6/09 και ο fglrx 9,9 πριν 1,5-2 βδομαδες το πολυ!

 

3) Το μονο ιδιο μεταξυ αυτων των 2 ειναι το DE που ειδες, το gnome 2.26. Οτι δεν βλεπεις, οτι δηλαδη ειναι κατω απο το καπο, ειναι τελειως διαφορετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p δεν σου χει τύχει κάνα Σαββάτο πρωί να πεις «Δεν πάω να πάρω καμιά nvidia»; :mrgreen:

Πολλούς υπολογισμούς έχει ο έλεγχος συμβατότητας xorg » kernel , αμάν πια με τις ati

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p δεν σου χει τύχει κάνα Σαββάτο πρωί να πεις «Δεν πάω να πάρω καμιά nvidia»; :mrgreen:

Πολλούς υπολογισμούς έχει ο έλεγχος συμβατότητας xorg » kernel , αμάν πια με τις ati

 

προσωπικα τοχω πει απειρες φορες αφου δεν ανταποκρινονται τελεια τα γραφικα παιχνιδια με το compiz και με πιανουν τα νευρα μου:devil:

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι.

Mint είναι ubuntu σε γενικές γραμμές με μερικά εργαλεία που αυτοματοποιούν ακόμα περισσότερα μερικά πράγματα. Εχεί και πανέμορφη εμφάνιση.

Το mandriva είναι και αυτή αρκετά εύκολη διανομή πληθος αρκετά χρήσιμων εργαλείων και μερικές πολύ καλές ιδέες. Δεν μου αρέσει όμως γιατί έχουν πειραγμένο kde4 περιβάλλον εργασίας. Μου αρέσει περισσότερο το kubuntu που είναι τελείως αυθεντικό και φυσικά σε deb.

Το fedora δεν μου άρεσε και δεν μου αρέσει με τίποτα όσο και να προσπαθησα να δουλέψω. Είναι στην αιχμή της ανάπτυξης με ότι καινούργιο υπάρχει στο linux αλλά τις περισσότερες φορές το καινούργιο φέρνει και αρκετά προβλήματα μέχρι να στεθεροποιηθεί.

Για compiz και παιχνίδια ψάξτε στο forum και ακολουθήστε τις οδηγίες; για εγκατάσταση του dx10/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...