Προς το περιεχόμενο

Που εισαι αφιλοτιμο desktop?[Sabayon4.2]


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το /home/gi0/ ειναι στα 3.6gb. Να το μεταφερω σε καποιο αλλο partition?Δεν παιζει προβλημα?

 

Παίζει μεγάλο πρόβλημα. Πρέπει να υπάρχει ένας φάκελος στο /home για κάθε χρήστη.

 

Υπαρχει λογος που προσπαθουσε να μπει στο twm αντι να φορτωσει-ή εστω να προσπαθησει-kde?

 

Ναι, αφού δεν υπήρχε διαθέσιμος χώρος στο δίσκο για γράψιμο, το KDE δεν μπορούσε να ανανεώσει τα αρχεία ρυθμίσεων του για να ξεκινήσει.

Το twm ξεκινάει σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης όπως αυτή.

 

Έτσι προέκυψε και το όλο πρόβλημα:

 

Έμεινες χωρίς χώρο. Οι εφαρμογές δεν μπορούσαν πια να γράψουν/ανανεώσουν τις ρυθμίσεις τους στο δίσκο σου και άρχισαν να κρασάρουν(εξού και τα εικονίδια και λοιπά που "εξαφανίστηκαν" πριν κάνεις logout). Μετά το logout φυσικά δεν μπορούσαν να ξαναξεκινήσουν χωρίς χώρο για γράψιμο.

 

Nice tip,απ οτι καταλαβα ουσιαστικα με το παραπανω και αν επιλεξω ολα τα αρχεια και οχι μονο τα κρυφα,εχω ενα ωραιοτατο backup,το οποιο μπορω να χρησιμοποιησω σε ενα νεο installation αν χρειαστει?

 

ναι κατά κάποιον τρόπο. Αλλά δεν προτείνεται γενικά, εκτός αν έχεις μικρό home.

Καλύτερο είναι να έχεις το /home σε ξεχωριστό partition, και απλά να το ορίζεις/κάνεις mount ως /home σε κάθε νέα εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Παίζει μεγάλο πρόβλημα. Πρέπει να υπάρχει ένας φάκελος στο /home για κάθε χρήστη.

Για την ακρίβεια πρέπει να έχεις το directory που εμφανίζεται στο /etc/passwd (5o column στο αρχείο αυτό) σαν home του κάθε χρήστη. Δεν είναι ανάγκη να είναι το /home/username, μπορεί να είναι οπουδήποτε αρκεί ο χρήστης αυτός να έχει rw δικαιώματα σε αυτό το οπουδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μαιστα.Ευχαριστω πολυ τον καθενα που συμμετειχε στο thread για το χρονο και τη βοηθεια του.

Οποιος μπορει ας μου λυσει και τις τελευταιες 3 αποριες στο #post 30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, χαίρομαι που βρήκες άκρη!

 

1. Iσχυει το παρακατω?

 

Οκ' date='ελπιζω να πιασει.Αν ειναι σωστα αυτα που διαβαζω με
>equery list

θα δω την λιστα των εγκατεστημενων πακετων και μετα υποθετω πως με το

>equo remove ονομα_πακετου

θα μπορεσω να καθαρισω οτι θελω μαζι με τα dependencies του.[/quote']

 

Τη λίστα την βλέπεις όπως είπες, για απεγκατάσταση από package manager του gentoo χρησιμοποιείς emerge --unmerge όνομα_πακέτου και για εκαθάριση ορφανών dependencies emerge --depclean. Το equo είναι εργαλείο του sabayon, δε ξέρω τι κάνει.

 

3.Υπαρχει λογος που προσπαθουσε να μπει στο twm αντι να φορτωσει-ή εστω να προσπαθησει-kde?

Ότι δεν είχε οριστεί να εκκινεί κάποιος άλλος window manager για τον χρήστη με τα δικαιώματα του οποίου έτρεχες τον X (root). Αυτό είναι κάτι που είτε το ορίζει δυναμικά ο login manager, αν χρησιμοποιείται login manager, είτε στατικά ο χρήστης σε κάποιο από τα αρχεία που ελέγχει η startx, όπως το ~/.xinitrc. Όταν δεν έχει οριστεί κάποιος εξωτερικός window manager, εκκινεί απλά ο ενσωματομένος TWM.

 

4.Πως μπορω να κανω scroll up οταν ειμαι σε κονσολα?Το shift+PgUp που βρηκα σε ενα forum του gentoo δεν πιανει.

Λες για "καθαρή" κονσόλα (απευθείας σε κάποιο Virtual Terminal), όχι κάτω από X, έτσι;Το scroll back ενός Virtual Terminal αποθηκεύεται στην "video memory", η οποία γίνεται flush όταν αλλάζεις ενεργό VT (με ctrl+alt+f*). Αν δεν αλλάξεις καθόλου terminal, πάλι δεν δουλεύει το scroll back με shift + page up;

 

5. Kαι η μεγαλυτερη απορια ολων.Για πιο λογο προεκυψε το ολο προβλημα?Δεν θα μπορουσε να εχει αποφευχθει αυτοματα απο το ιδιο το os,πρωτου φτασει σ αυτο το σημειο(να μην μπορει να φορτωσει kde).Και εξηγουμαι:Γιατι να μην ελεγχετε ο υπολοιπομενος ελευθερος χωρος πριν απο την εγκατασταση του εκαστοτε πακετου και να με ενημερωνει πως θα υπαρχει προβλημα?Θα πρεπει να υπολογιζω manually αν με παιρνει να κανω εγκατασταση το x game/app κλπ?

ΠΙθανοτατα καπου ειμαι λαθος,οποτε ας με διαφωτισει καποιος.

 

  1. Σε επίπεδο λειτουργικού με την αυστηρή έννοια (δηλαδή των βασικών projects όπως ο Linux kernel και το GNU) υλοποιούνται features και εργαλεία χαμηλού επιπέδου τα οποία επιτρέπουν την υλοποίηση τέτοιων αυτοματισμών. Σε αυτό το επίπεδο η δουλειά έχει γίνει μια χαρά: υπάρχει η αναγκαία υποδομή (μένει να την αξιοποιήσει κάποιος κάνοντας απευθείας χρήση των εργαλείων χαμηλού επιπέδου, ή φτιάχνοντας άλλα υψηλότερου).
     
     
  2. Κάτι παρόμοιο ισχύει και στο επίπεδο του Gentoo project: το gentoo δεν είναι μία έτοιμη διανομή όπως σχεδόν όλες οι άλλες. Η νοοτροπία του είναι να λαμβάνονται όσο το δυνατόν λιγότερες αποφάσεις, αλλά να παρέχονται στους ίδιους τους χρήστες εργαλεία και διευκολύνσεις για να κάνουν ό,τι επιλέξουν (και πράγματι, μέσα στα χιλιάδες πακέτα του portage, υπάρχουν αρκετοί συνδυασμοί εργαλείων τα οποία, με την κατάλληλη παραμετροποίηση, μπορούν να παράσχουν τη συγκεκριμένη λειτουργικότητα). Ο ρόλος του gentoo είναι απλά να διευκολύνει την επιλογή, την εγκατάσταση και την παραμετροποίησή τους. Το σκεπτικό είναι ότι:
     
     
    1. κάποιοι χρήστες δεν χρειάζονται την τάδε λειτουργικότητα (και οτιδήποτε περιττό προσθέτει περιπλοκότητα, η οποία έχει κόστος σε επιδόσεις και σταθερότητα, οπότε είναι κακό)
       
       
    2. δεν υπάρχει ένας τρόπος υλοποίησης της τάδε λειτουργικότητας που να είναι ο ιδανικός για όλους τους χρήστες και όλα τα σενάρια, οπότε είναι καλύτερο ο χρήστης να μπει στη διαδικασία να εξετάσει ο ίδιος τις διαθέσιμες επιλογές εργαλείων και να τα χρησιμοποιήσει όπως υπαγορεύει η κατάσταση.
       
       
    3. για ένα πρόβλημα το οποίο ούτως ή άλλος είναι παρόν (δεν κινδυνεύει π.χ. να γεμίσει το filesystem μόνο από τον package manager), δεν έχει νόημα να παρέχονται μεμονωμένες λύσεις για μεμονωμένες περιπτώσεις.

 

Αυτό βέβαια είναι πρόβλημα για τους χρήστες που δεν θέλουν να κάθονται να επιλέγουν, να ασχολούνται ή να γνωρίζουν τέτοιες λεπτομέρειες. Γι' αυτό και το gentoo ξεκάθαρα δε στοχεύει και δεν είναι καλή επιλογή για κάποιον που θέλει ένα έτοιμο περιβάλλον εργασίας (χωρίς να υποχρεωθεί να ασχοληθεί λεπτομερώς).

 

 

[*] Τέλος μένει το Sabayon, μία ανεξάρτητη διανομή που βασίζεται στα εργαλεία του gentoo, αλλά φαίνεται να έχει εντελώς διαφορετικό στόχο: την παροχή ενός έτοιμου περιβάλλοντος εργασίας το οποίο να παίρνει μόνο του διάφορες πρωτοβουλίες που θα διευκολύνουν τους περισσότερους, όπως η συγκεκριμένη. Όμως αυτός είναι ένας υπερβολικά φιλόδοξος στόχος για ένα project με τόσο λίγους ανθρώπινους πόρους (αυτό δεν ισχύει μόνο για το Sabayon βέβαια).

 

Ωστόσο πολλές φορές δεν είναι μόνο η έλλειψη developers αλλά και η έλλειψη feedback. Δεν είναι αποκλείεται π.χ. αν ανοίξεις ένα ticket στο Sabayon με την πρόταση αυτή να τη βρουν ενδιαφέρουσα και να την υλοποιήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

nske ησουν κατατοπιστικοτατος.Ευχαριστω για μια ακομα φορα εσενα και οσους βοηθησαν!:-)

Οσον αφορα την κονσολα,ακριβως οπως τα ειπες

Λες για "καθαρή" κονσόλα (απευθείας σε κάποιο Virtual Terminal), όχι κάτω από X, έτσι;Το scroll back ενός Virtual Terminal αποθηκεύεται στην "video memory", η οποία γίνεται flush όταν αλλάζεις ενεργό VT (με ctrl+alt+f*). Αν δεν αλλάξεις καθόλου terminal, πάλι δεν δουλεύει το scroll back με shift + page up;

δυστυχως δεν επιανε το shift+pgup.Τεσπα,μικρο το κακο.

 

Να πω και την αποψη μου οσον αφορα την νοοτροπια του gentoo(ισως αστοχη λογο ελειψης εμπειριας αλλα ειναι γνωστο το ρητο για τις αποψεις,ολοι εχουμε μια..)Ωραια η απολυτη παραμετροποιηση,αλλα δεν μου φαινεται λογικη σ αυτην την περιπτωση.Να πρεπει να ψαξω με πιο τροπο το os θα ελεγχει τον ελευθερο χωρο του σε περιπτωση εγκαταστασης packages και να αποφασισω εγω για τα εργαλεια που θα χρησιμοποιει για να κανει αυτη τη δουλεια?Μου ακουγεται παραξενο.Ισως και να φταιει η νοοτροπια του χρηστη windows που σιγουρα εχω.Ισως ενα παραδειγμα να με βοηθουσε να καταλαβω ποια η διαφορα του εκαστοτε εργαλειου γι αυτη τη δουλεια.

Σιγουρα παντως θα τα χωσω λιγο στο sabayon και γω με την σειρα μου.Αποφασισε,προσφερεις ενα ετοιμο out of the box multimedia/office/gaming περιβαλλον(bloated πιθανοτατα αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο) και περιμενεις να ψαξω εγω για κατι που θεωρω τοσο αυτονοητο,οσο τη σωστη λειτουργια του mouse χωρις να πειραξω τιποτα?Δεν μου καθεται καλα.

Την καλημερα μου σε ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και την αποψη μου οσον αφορα την νοοτροπια του gentoo(ισως αστοχη λογο ελειψης εμπειριας αλλα ειναι γνωστο το ρητο για τις αποψεις,ολοι εχουμε μια..)Ωραια η απολυτη παραμετροποιηση,αλλα δεν μου φαινεται λογικη σ αυτην την περιπτωση.Να πρεπει να ψαξω με πιο τροπο το os θα ελεγχει τον ελευθερο χωρο του σε περιπτωση εγκαταστασης packages και να αποφασισω εγω για τα εργαλεια που θα χρησιμοποιει για να κανει αυτη τη δουλεια?Μου ακουγεται παραξενο.Ισως και να φταιει η νοοτροπια του χρηστη windows που σιγουρα εχω.Ισως ενα παραδειγμα να με βοηθουσε να καταλαβω ποια η διαφορα του εκαστοτε εργαλειου γι αυτη τη δουλεια.

Το gentoo δεν τρέχει μόνο (ούτε κυρίως) σε desktops.

 

Μπορεί ας πούμε η καλύτερη λύση για έναν administrator κάποιου file server με πολλούς χρήστες να είναι μέσω του sys-process/vixie-cron (ενός συστήματος που εκτελεί προγραμματισμένα διεργασίες), να ελέγχεται μέσω ενός shell script ο ελεύθερος χώρος όλων των filesystems κάθε μισή ώρα ή κάθε 10 λεπτά και όταν είναι μικρότερος από 10% να τον ενημερώνει κάποιο email μέσω του mail-mta/ssmtp.

 

Αυτό όμως δεν είναι η καλύτερη λύση για όλους, γιατί:

  • Υπάρχουν πάρα πολλά εναλλακτικά αντί του sys-process/vixie-cron που προσφέρουν διαφορετικά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, όπως π.χ. το sys-process/fcron που προσφέρει κάποιες περισσότερες δυνατότητες αλλά είναι λίγο πιο πολύπλοκο.
     
     
  • Δεν θέλουν όλοι να υπάρχει εγκατεστημένο στο σύστημά τους ένα τέτοιο πρόγραμμα (cron daemon), δεν είναι κάτι χρήσιμο για όλα τα συστήματα για τα οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί το gentoo (π.χ. embedded routers).
     
     
  • Το ίδιο ακριβώς ισχύει για το mail-mta/ssmtp σε μεγαλύτερο βαθμό -κάποιος μπορεί να προτιμάει να στήσει το mail-mta/postfix π.χ., ή να προτιμάει να μην στήσει τίποτα και να ορίσει αντί για mail να του έρχονται SMS στο κινητό του μέσω του app-mobilephone/smssend (και για αυτό υπάρχουν) ή να κάνει 3 beeps το ηχειάκι του motherboard (app-misc/beep), ή να παίζει ένα mp3 ο media-video/mplayer (εκεί κι αν υπάρχουν εναλλακτικές) ή να σκοτεινιάζει η οθόνη του ή χίλια δυο πράγματα που μπορεί να φανταστεί.
     
     
  • Δεν υπάρχει έλεγχος και αντίδραση σε πραγματικό χρόνο. Θα μπορούσε κάποιος να θέλει να γίνεται system-wide έλεγχος υποχρεωτικά πριν ολοκληρωθεί οποιαδήποτε εγγραφή, ανεξαρτήτως εφαρμογής. Και αυτό γίνεται κάπως αλλά οι περισσότεροι δε θα το ήθελαν γιατί θα έκανε τα πάντα πολύ πιο αργά. Κάποιοι μπορεί να προτιμούσαν να χρησιμοποιήσουν quotas.

 

Ομοίως και ένας έλεγχος στον package manager δεν είναι ιδανικός γιατί:

  • Σαν λύση δεν αντιμετωπίζει το πρόβλημα στη ρίζα του - εφόσον ένα filesystem μπορεί να γεμίσει με διάφορους τρόπους και ο χρήστης θα πρέπει είτε να προσέχει είτε λάβει κάποια γενικότερα μέτρα, γιατί να επιβαρύνουν τον package manager με την περιορισμένη επίλυση ενός προβλήματος το οποίο δεν είναι αποκλειστικά δικό του;-.
     
    Ούτε είναι η μόνη περίπτωση τέτοιου είδους κατά την οποία μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα ο package manager, αν δεχόντουσαν ότι είναι δουλειά του package manager, τότε θα έπρεπε να κάνουν ελέγχους και για άλλες συνθήκες εκτός από τον χώρο (ας πούμε το SMART status του δίσκου -σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα παραδείγματα). Το ότι μία περίπτωση πρακτικά τυχαίνει να είναι πιο συνήθης από μία άλλη δεν δικαιολογεί την διαφορετική αντιμετώπισή της στο σχεδιασμό μιας εφαρμογής.
     
    Αυτό φαίνεται πιο καθαρά στο παράδειγμα όπου δεν πέρασε π.χ. ένα patch του Κεραμίδα στην rm του freebsd το οποίο να εμποδίζει ειδικά την εκτέλεση του "rm -r /" (παρ' ότι είναι κάτι που κανείς δε θα ήθελε να κάνει σε οποιαδήποτε ρεαλιστική περίπτωση και ότι στατιστικά είναι πιθανότερο να εκτελεστεί από ατύχημα, κρίθηκε ότι αρχιτεκτονικά θα ήταν λάθος και ότι ο σωστός τρόπος είναι να το υλοποιήσει ο χρήστης, αν θέλει, σε υψηλότερο επίπεδο).
     
     
  • Κάποιος μπορεί να έχει φτιάξει πολλά filesystems για το σύστημά του στα οποία θα γράφονται πράγματα με την εγκατάσταση (πολλοί έχουν χωριστά / , /usr, /usr/portage, /var, /var/tmp). Ο package manager θα χρειαζόταν να ελέγχει κάθε ένα από αυτά υπολογίζοντας τι θα γραφτεί σε αυτό μετά το compile stage κάθε emerge, αλλά πριν το install stage (γιατί τότε μόνο υπάρχουν τα προς εγκατάσταση αρχεία ώστε να γνωρίζει το μέγεθός τους). Όμως δε θα μπορούσαν να εξασφαλίσουν με βεβαιότητα ούτε ότι θα υπήρχε χώρος για να γίνει το ίδιο το compile.
     
    Αντί αυτού δίνουν απλά στον package manager τη δυνατότητα να εξάγει το μέγεθος του χώρου που χρειάζεται για τα distfiles (το οποίο είναι το μόνο υπολογίσιμο μέγεθος) εκ των προτέρων στην κονσόλα ώστε να κάνουν εύκολη την εκτέλεση από όποιον θέλει μέσα από ένα απλό script, το το οποίο θα εκτελεί τη συγκεκριμένη εντολή (emerge -vp[...]), θα παίρνει αυτό το μέγεθος και θα το συγκρίνει με τον ελεύθερο χώρο και μόνο αν είναι μικρότερο από κάποια διαφορά θα προχωρά στην εκτέλεση της εντολής που θα πραγματοποιεί τα updates.

 

Ένας πιο εξελιγμένος package manager για το portage tree του gentoo είναι το paludis, το οποίο επιτρέπει την εύκολη εκτέλεση κώδικα σε οποιδήποτε στάδιο της εγκατάστασης προσφέροντας ενδιάμεσα "hooks"

http://paludis.pioto.org/configuration/hooks.html

 

Οπότε κάποιος θα μπορούσε να ορίσει να γίνεται έλεγχος για ελεύθερο χώρο ή οτιδήποτε άλλο με τη χρήση του κατάλληλου hook, το οποίο είναι πολύ πιο σωστό από το να ενσωματώσουν στον ίδιο τον κώδικα του package manager ελέγχους που δεν είναι απαραίτητοι για όλους.

 

Βέβαια και η χρήση του paludis έχει μειονεκτήματα σε άλλους τομείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το ποιο απλό θα ήταν ένα alias για την εντολή του packet manager σε ένα script του τύπου.

 

>
#!/bin/bash

Free_space_check

if  Free_Space_check < User_defined then
    promt user: Continue install;
fi

exec packet manager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

nske ησουν διαφωτιστικοτατος.Οχι πως τα επιασα 100% τα τεχνικα του θεματος,αλλα το παραδειγμα που ηθελα για να πιασω την γενικη ιδεα μου το δωσες.Ευχαριστω και παλι.

 

firewalker για καντο λιγο πιο λιανα,πως το χρησιμοποιω το παραπανω?Γιατι μαλλον απαντας στην επομενη απορια μου,πως θα ενσωματωσω με τον πιο απλο τροπο την λειτουργια αυτη στο sabayon.Με πιο τροπο μπορω να το προσθεσω μονιμα στο packet manager?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτο στο gentoo δεν μπορείς εύκολα να κάνεις κάτι τέτοιο γιατί δεν μπορείς να ξέρεις πόσο χώρο θα χρειαστεί το compilation των πακέτων που θέλεις να εγκαταστήσεις ούτε να υπολογίσεις το μέγεθος των binaries που θα παραχθούν γιατί όλα αυτά εξαρτώνται από πολλά πράγματα όπως, ποιά includes θα επιλέξεις για το compilation (μέσω των options που θα επιλέξεις για το κάθε πακέτο) καθώς και από τον compiler που θα χρησιμοποιήσεις για το compile. Διαφορετικοί compilers παράγουν διαφορετικού μεγέθους binaries και το κάθε feature που επιλέγεις να ενεργοποιήσεις, επειδή προσθέτει #includes στον κώδικα, προστίθενται και άλλα symbols στο binary άρα μεγαλώνει το μέγεθός του. Πρέπει να παραχθούν και περισσότερα ή λιγότερα objects (.o αρχεία) άρα ο υπολογισμός είναι πρακτικά αδύνατος.

Θα ήταν πιό εύκολο να γίνει με διανομές debian based γιατί το aptitude σου λέει πόσος χώρος θα χρειαστεί μετά το extraction των πακέτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια αλλα εχω την εντυπωση πως τα πακετα του sabayon ειναι precompiled και ειναι μια απο τις ιδιαιτεροτητες του αν και gentoo based.Ξαναλεω πως δεν βαζω το χερι μου στη φωτια.Υπαρχει καποιος τροπος να το επιβεβαιωσω περα απο το ψαξιμο σε forum?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gi0

σε προειδοποϊώ !

βγάζεις γλώσσα στον κ Πρύτανη ;

http://wiki.sabayonlinux.org/index.php?title=En:Entropy

Entropy is the name of the Sabayon Linux binary package management system. This is the name for the complete infrastructure, composed by Equo client (textual), Sulfur client (graphical), Reagent and Activator server applications.

 

 

 

 

 

τα σέβη μου κύριε Πρύτανη !

δεν έχω σχέση με τον αναιδή νέο

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν έχω σχέση με τον αναιδή νέο

.

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

scripta manet

 

 

O χαιρετισμος σου προς τον"αγνωστο"νεο

γειά σου Gi0 !

το sabayon είναι gentoo

άρα σε "παραλαμβάνει" ο nske ! :mrgreen:

.

 

 

Δεν βγαζω γλωσσα,αποριες εχω ο νεαρος!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι αλλά εδώ μιλάμε για τον κ Πρύτανη !

 

γειά σου Nullscan

.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:39 ----------

 

http://wiki.sabayonlinux.org/index.php?title=En:Sabayon_Linux

What Sabayon Linux is NOT

 

* It is NOT a binary-only distribution. Yes, you can install Sabayon Linux in half an hour and have a powerful desktop under your hands. But, our current policy does not support the idea to fork Gentoo Linux package management because users don't like to waste time compiling. We have a clear idea; if you don't want to compile a lot of packages just wait for the next release, because you always be able to:

o Update your current installation to the latest Sabayon Linux by running the Sabayon Linux installer and choosing the Upgrade option

o Keep up to date, Sabayon Linux release cycles are very, very short. If you just want to keep your PC secure, just use the glsa-check utility.

 

* It is NOT developed with politics in mind. This means that if we like an application over another, it's just because it could work better and be closer to our OOTB philosophy described above.

 

* It is NOT company-driven. We have always been users, and then developers. That's our power and our view. We only want something that works without Microsoft and their superficial operating system implementation!

 

* It is NOT Ubuntu! We don't try to mimic any other distribution, we just take the best from each one.

 

 

How is Sabayon Linux different from other distributions?

 

* Sabayon offers a complete out-of-the-box experience, it comes with pre-installed media codecs, drivers, and games.

* New versions are released in a short amount of time. This means that you don't have to go through the headaches of updating by hand to the latest and greatest software available. Also, you don't have to fiddle around with updates, making this distribution that much easier.

* Unlike most other distributions, it's completely independent from commercial interests. No big firm stands behind Sabayon Linux and dictates what it should do. The developers of Sabayon Linux are all users from other Distributions, so they started to make a distribution "from users for users".

 

σύνθετη κατάσταση

μάλλον

 

θα κατεβάσω ένα live cd

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

σύνθετη κατάσταση

μάλλον

Ε,αυτο εννοουσα φιλτατε με το παρακατω:-)

Δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια αλλα εχω την εντυπωση πως τα πακετα του sabayon ειναι precompiled και ειναι μια απο τις ιδιαιτεροτητες του αν και gentoo based.

 

 

θα κατεβάσω ένα live cd

Αντε μπραβο να το δεις και απο κοντα:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...