Προς το περιεχόμενο

Δικαιώματα εγγραφής σε flashάκι


andreas_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθω να αντιγραψω το xorg.conf απο το pc στο laptop και δεν μπορω!!!:shock::mad::shock:

 

Βασικα ειμαι σε init 3 γιατι το slackware(13.0) κολαει στο γραφικο(αλλη πικρη ιστορια:cry:)

 

Προσπαθω να αντιγραψω ενα αντιγραφο του xorg.conf απο το pc σε ενα flashaki κα απο το flashaki στο laptop!!!! Αλλα δεν με αφηνει να το κανω!!!

Μου πεταει το μηνυμα:

>

cp: cannot create regular file<</media/flash/xorg.conf.txt>> : Αρνηση προσβασης

 

Και δεν ξερω τι κανω!!! Ανοιξα τα δικαιωματα με "chmod 777" αλλα παλι δεν νιωθει!!! :shock:

 

Το εχω δοκημασει και σαν andreas με su δικαιωματα αλλα και σαν root!!!!

Τι να κανω???? Καμια ιδεα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι!!! Το εκανα mount εγω!!!Με:

>

mkdir /media/flash
mount /dev/sda1 /media/flash

Δεν εχω κανει λαθος στο mount ετσι???

 

Το filesytem ειναι NTFS!!! Φορμαρισμενο,εδω και καιρο, με gparted απο sabayon!!!(Αμα παιζει ρολο!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε mount για να δείς αν το έχει κάνει mount με το ntfs-3g ή με το in-kernel module. Αν είναι το πρώτο θα δείς στο mount το type να είναι fuseblk.

Αν οχι, τότε έχει γίνει mount με το in kernel module και το writing σε NTFS πολύ πιθανόν να μήν είναι ενεργοποιημένο από το compile του kernel.

Σε περίπτωση που έχεις το ntfs-3g και θές να το κάνεις mount με αυτό δίνεις

>mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /mnt/usb

και φυσικά οσαρμόζεις τα mount points και το device ανάλογα στην περίπτωσή σου. Αν πάλι νιώθεις αρκετά ήρεμος με το να γράψεις σε ntfs με το module του kernel (αν υποστιρίζεται ξαναλέω) τότε πολύ πιθανόν τα defaults του mount.ntfs να είναι read only κάτι που και πάλι θα δείς από το output της mount. Για να το κάνεις mount read/write κάνεις

>mount -o rw /dev/sda1 /mnt/usb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ntfs ο kernel δεν μπορεί να γράψει απευθείας. Για να γράψεις χρειάζεται το πακέτο ntfs-3g που πάει μέσω fuse.

 

Μετά κάνεις mount με:

 

mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /media/flash

 

 

Edit: Με προλάβανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως δεν ηταν mounted με το ntfs-3g!!! Ετσι το εκανα umount και ξανα mount και τσααααακ.........εκανα την αντηγραφη!!!!!:-)

 

Ευχαριστω πολυ και τους δυο!!! :-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε χρειάζεται οπωσδήποτε να αποθηκεύεις αρχεία μεγαλύτερα από 4GB, ή αν δεν είναι απόλυτη προτεραιότητα η αξιοπιστία των δεδομένων, χρησιμοποίησε FAT32. Το NTFS φθείρει τον κύκλο ζωής της μνήμης flash πιο γρήγορα, επειδή κάνει επιπλέον εγγραφές για να κρατήσει Journal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε χρειάζεται οπωσδήποτε να αποθηκεύεις αρχεία μεγαλύτερα από 4GB, ή αν δεν είναι απόλυτη προτεραιότητα η αξιοπιστία των δεδομένων, χρησιμοποίησε FAT32. Το NTFS φθείρει τον κύκλο ζωής της μνήμης flash πιο γρήγορα, επειδή κάνει επιπλέον εγγραφές για να κρατήσει Journal.

 

Ερώτηση σχετικά με αυτό. Έχω ένα flash με το οποίο συχνά μεταφέρω αρχεία μεγαλύτερα των 4GB. Αν κάνω disable το journal με την:

>fsutil usn deletejournal /d [drive letter]:

 

Λογικά το flash γλυτώνει το degrade, έτσι;

 

Πηγή: Fsutil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι φαίνεται, δεν το ήξερα :-)

 

Μία επισήμανση που είδα κάπου:

The usn change journal gets activated with Live messenger's folder sharing feature. You have to disable a service (Messenger Sharing Folders USN Journal Reader) in addition to the fsutil command mentioned above.

http://forum.eeeuser.com/viewtopic.php?pid=193333

 

Επίσης ένα άλλο feature που αυξάνει τα writes είναι η ανανέωση του χρόνου τελευταίας προσπέλασης κάθε καταλόγου (δηλαδή το αντίστοιχο nodiratime mount-time option των ext* filesystems στο Linux).

>fsutil behavior set disablelastaccess 1

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc785435(WS.10).aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...